Konkurs na lodową fryzurę

W gorących źródłach Takhini w mieście Whitehorse w kanadyjskim Jukonie, co roku urządzany jest konkurs na najlepszą lodową fryzurę. Wystarczy tylko wejść do gorącej wody, ogrzanej do temperatury 40 stopni, zmoczyć włosy, a następnie wystawić je na srogi, 30-stopniowy mróz. Efekty są porażające i to już w ciągu niecałej minuty. Zwycięzca nietypowego konkursu fryzjerskiego zdobywa 150 dolarów.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Tęczowa toaleta

Świetne ujęcie prosto z Irlandii. Toi-Toi z pięknym widokiem...

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Keith Owens.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Keith Owens.

Wspomnienie obłoków srebrzystych

Takie cuda wieczorami na niebie mogliśmy podziwiać w czerwcu i lipcu. Obłoki srebrzyste pojawiły się najwcześniej historii, osiągały także największą dotąd obserwowaną intensywność.

Nie lekceważcie siły morza

Służby patrolujące wybrzeża portugalskich Azorów podczas przechodzenia huraganu Lorenzo, pouczały spacerowiczów, ale chyba same nie zdawały sobie sprawy z tego, jaką potęgą jest sztorm i że nie należy z nim igrać. Zarówno policjanci, jak i dziennikarze, boleśnie się o tym przekonali.

Żubr na bieszczadzkiej drodze

Bieszczady to ostatni tak dziki zakątek naszego kraju. Można się o tym przekonać przemierzają tamtejsze drogi.

Pasażerowie samolotu zaobserwowali zagadkowy pas śniegu na powierzchni ziemi. Skąd się wzięło to zjawisko?

W sieci opublikowane zostały zdjęcia śnieżnego pasa ciągnącego się przez amerykański stan Kansas. Internauci zachodzą w głowę, skąd wzięło się to zagadkowe zjawisko. Oczywiście nie brakuje teorii spiskowych. A jaka jest prawda?

Śnieżny pas w stanie Kansas w USA. Fot. Twitter / Leigh Marts @ltmarts.
Śnieżny pas w stanie Kansas w USA. Fot. Twitter / Leigh Marts @ltmarts.

Każde tajemnicze zjawisko jest zazwyczaj brane za jakiś spisek albo manifestację obcej cywilizacji. Tym razem jednak wyjaśnienie tego, co pasażerowie samolotów ujrzeli przez okna, jest o wiele bardziej prozaiczne... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju jest pochmurno. W południowej połowie występują na ogół ciągłe opady deszczu, które wędrują na północ. Na zachodzie i północy przejaśnia się, a rozpogadza tylko na Podlasiu. Wiatr wieje z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 1-2 stopni na północy i północnym wschodzie do 6-7 stopni na południu kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Zasypani śniegiem

Potężne burze śnieżne przeszły nad stanem Nowy Jork. W ciągu niecałych 3 dni na wschodnich brzegach jeziora Ontario spadło blisko 1,5 metra śniegu. Sparaliżowany został ruch drogowy i kolejowy. Wszyscy mieszkańcy rozpoczęli odśnieżanie.

5 dni z burzami

Mieszkańcy australijskiego Perth przeżyli najdłuższy okres burzowy w swoim życiu. Po raz pierwszy burze przechodziły nad miastem aż przez 5 dni z rzędu. Czegoś podobnego w historii pomiarów jeszcze nie notowano. Nawałnice powodowały szkody łamiąc drzewa, zrywają dachy z budynków i uszkadzając sieć energetyczną. Kilka osób zostało rannych.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie do południa będzie spadać, a po południu rosnąć. W tej chwili wynosi od 992 hPa (niskie) na zachodnim Pomorzu do 1001 hPa (obniżone) na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Biomet pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Deszczowy poranek

Noc zapowiada się dość pogodnie, jednak nad ranem zacznie się poważnie chmurzyć na południu, południowym wschodzie i w centrum kraju, gdzie spodziewamy się opadów deszczu o charakterze ciągłym. W drodze do pracy lub szkoły pamiętajcie o parasolu, żeby nie zmoknąć.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Koronawirus, ulewy i śnieżyce

W północnych Włoszech, na obszarze największego szerzenia się koronawirusa, we wtorek spodziewane są wyjątkowo intensywne opady. Na nizinach i wyżynach spadnie nawet 200-300 mm deszczu, a w górach nawet metr śniegu. Może dochodzić do podtopień i powodzi, a także schodzenia lawin śnieżnych. Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą pogorszyć sytuację związaną z epidemią, w razie ewakuacji ludności przechodzącej kwarantannę.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ciepły początek marca

Kilkanaście stopni ciepła było dzisiaj w godzinach popołudniowych na zachodzie, południu, w centrum i na północnym wschodzie kraju. 13 stopni wskazały termometry w cieniu na Dolnym Śląsku. Tym samym marzec rozpoczął się ciepło.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Niepogoda w Niemczech

1 osoba zginęła, a 8 zostało rannych w wypadkach na śliskich drogach na południu i południowym wschodzie Niemiec. Nad regionem szalały wichury, ulewne deszcze i śnieżyce. W zachodnich regionach kraju odwołano tradycyjne karnawałowe imprezy pod gołym niebem. Z powodu zagrożenia nawałnicą odwołano też mecz Salzburg - Eintracht Frankfurt w Lidze Europy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Lawina porwała turystę w Tatrach

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia, przedostatni jak na warunki polskich gór. To oznacza, że lawiny mogą schodzić samoczynnie. Tak właśnie stało się w Żlebie Marcinowskich, gdzie masy śniegu porwały turystę. Na szczęście mężczyzna utrzymał się na powierzchni, został przysypany tylko częściowo. Zdołał się sam odkopać i nie odniósł żadnych obrażeń. Ratownicy wszystkim wybierającym się w góry zabranie ze sobą detektora lawinowego, sondy i łopatki.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Oto amator białego szaleństwa

Znaleźliśmy kogoś, kto uwielbia delektować się zapachem śniegu o poranku ;)

Fot. Twitter / @BearSquirrelMom.
Fot. Twitter / @BearSquirrelMom.

Pamiętna zima z przełomu 2010/2011

Po rekordowo ciepłej zimy już zapomnieli jak wiele śniegu potrafiło zalegać na ulicach naszych miejscowości zimą z przełomu 2010 i 2011 roku, która zaczęła się już na początku grudnia i długo nie odpuszczała. Miejscami leżało 60 cm śniegu, a zaspy miały ponad metr wysokości.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Skończyła się najcieplejsza i najmniej śnieżna zima w Polsce przynajmniej od 240 lat. „Klimat szaleje”

Od kiedy tylko na ziemiach polskich prowadzi się obserwacje pogody, nigdy nie było tak ciepłej i bezśnieżnej zimy, która nie przyniosła tęgich mrozów, w dodatku w wielu miejscach śnieg nie zdołał się utrzymać nawet przez chwilę. Za to nie brakowało oznak wiosny, nawet w styczniu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zima okazała się nie tylko ekstremalnie ciepła, ale też bezśnieżna. W wielu miejscach zachodniej Polski śnieg prószył, ale za sprawą dodatniej temperatury nie zdołał się utrzymać nawet przez chwilkę. Przy kontakcie z powierzchnią ziemi natychmiast się roztapiał... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, północy i krańcach południowo-wschodnich niebo jest pogodne, w wielu miejscach bezchmurne. Na pozostałym obszarze przeważnie chmurzy się, choć miejscami z przejaśnieniami, a w pasie od Śląska Cieszyńskiego i Małopolski po Podlasie występują opady deszczu. Wiatr wieje z południowego zachodu i południa. Na termometrach jest od 4 do 7 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wschodzące słońce w Krakowie

@Piotr uwiecznił wczoraj piękny wschód słońca w Krakowie.

Wschód słońca w Krakowie. Fot. Piotr Żak / TwojaPogoda.pl
Wschód słońca w Krakowie. Fot. Piotr Żak / TwojaPogoda.pl
dalej