Ciśnienie przez cały dzień będzie nieznacznie się wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 997 hPa (niskie) na północnym zachodzie do 1008 hPa (obniżone) na południu i południowym wschodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.
Ciśnienie przez cały dzień będzie nieznacznie się wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 997 hPa (niskie) na północnym zachodzie do 1008 hPa (obniżone) na południu i południowym wschodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.
W górach przez cały dzień szalał halny, podobnie będzie w nocy. Jego porywy na Śnieżce dochodziły dotychczas do 120 km/h, a na Kasprowym Wierchu do 112 km/h. Jutro też będzie bardzo wietrznie, dlatego uprzedzamy przed wyjściem na szlaki.
Potężne zawieje i zamiecie śnieżne szalały w islandzkim Grindaviku. Po nocnych opadach samochody zostały uwięzione w śniegu aż po same dachy.
Głęboki niż atmosferyczny imieniem Jorge nawiedził Wyspy Brytyjskie, ale wichury i ulewne deszcze przynosi również w wielu regionach Francji, krajach Beneluksu i w zachodnich Niemczech. Tak wygląda potężny sztorm szalejący na Morzu Irlandzkim.
Lasy to jedno z polskich dziedzictw narodowych. Mieszkańcy obszarów pustynnych mogą nam ich tylko pozazdrościć. Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do galerii najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych.
Superkomórka burzowa, potocznie nazywana przez amatorów burz mianem „statek-matka”. Może ona przynosić ulewne deszcze, gradobicia, a nawet liczne tornada.
Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przelecieli nad Andami, najwyższym pasmem górskim Ameryki Południowej. Na poniższym zdjęciu widoczne są śniegi okrywające stoki i szczyty górskie, mgły spowijające doliny oraz pasma chmur warstwowych. W środku zdjęcia wyłania się Titicaca, największe jezioro na tym kontynencie, położone na granicy Peru i Boliwii.
W mieście Semej (dawniej Semipałatyńsk) w Kazachstanie, można było ujrzeć niecodzienne zjawisko, Księżyc w tęczowej aureoli. Nazywane jest ono halo księżycowe i pojawia się, gdy promienie słoneczne odbite od powierzchni Księżyca załamują się na kryształkach lodowych unoszących się w mroźnym powietrzu. Wówczas wokół Księżyca pojawia się tęczowy pierścień. Podobne zjawisko w ciągu dnia można ujrzeć wokół Słońca.
W Australii doszło do bardzo niebezpiecznego zdarzenia. Startujący paralotniarz trafił w samo oko trąby pyłowe, która poważnie go wytarmosiła. Na szczęście mężczyzna zapanował nad paralotnią i bezpiecznie oddalił się od żywiołu, który zdemolował startowisko na wzgórzu. Trąba pyłowa to skutek miejscowej bardzo silnej konwekcji. Powstaje w gorące i słoneczne dni. Poza zbliżonym wyglądem, nie ma nic wspólnego z trąbą powietrzną, czyli tornadem.
Przemierzyliśmy niemal całą Polskę, aby pokazać Ci na zdjęciach, jak pięknie jest jesienią w lasach, wśród pól i łąk oraz nad jeziorami i rzekami. Zobacz i zachwyć się tą feerią barw.
Ludność miasteczka Teramo we Włoszech z zadziwieniem obserwowała obłok, który nadciągnął nad ich domy. Niektórzy obawiali się, że to statek kosmitów. Bez obaw, to dość niecodzienna chmura nazywana obłokiem lentikularnym, który na łamach serwisu, pojawiał się wielokrotnie. Chmura powstaje nad szczytami górskimi, przeważnie w pogodne dni, gdy przy promieniach słonecznych i temperaturze na pograniczu minusa i plusa zaczyna dochodzić do parowania pokrywy śnieżnej przykrywającej szczyty górskie.
Wówczas para wodna unosi się, kondensuje i tak tworzy się obłok lentikularny. Tego typu chmura wisi na wysokościach średnich, czyli około 5 kilometrów ponad ziemią i raczej jest stabilna i nieruchoma.
W Tatrach spadło 10 cm śniegu i wieje halny, który dochodzi do 100 km/h. Wichura wznieca zamiecie śnieżne, za sprawą których chwilami nie widać niczego na wyciągnięcie ręki.
Nad szczytami pojawiły się malownicze obłoki lentikularne, które przypominają latające spodki.
Rozpoczyna się marzec, który jest pierwszym wiosennym miesiącem. Marzą nam się ciepłe i słoneczne dni z kwitnącymi kwiatami, krzewami i drzewami. Jednak czy wiosna nadejdzie wcześniej niż zwykle, a może zima jeszcze sobie o nas przypomni?
Jaka będzie pogoda w pierwszej połowie marca?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>
W większości regionów kraju pojawiają się przejaśnienia. Tylko na krańcach zachodnich zachmurzyło się i pada, głównie deszcz, ale na zachodnim Pomorzu także marznący deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Strefa opadów przesuwa się na północny wschód. Wiatr wieje chwilami silniej z południa, w górach i na pogórzu ma postać halnego. Temperatura wynosi od 0-1 stopnia na wschodzie do 3 stopni na zachodzie.
Piękny wschód słońca nad brzegiem morza. Posłuchajcie tego kojącego szumu fal.
Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo szybko spadać. Pod wieczór będzie niższe o 15 hPa. W tej chwili wynosi od 1004 hPa (obniżone) na północnym zachodzie do 1017 hPa (podwyższone) na południu i południowym wschodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.
Kosmiczny teleskop Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR), który służy naukowcom do badania najbardziej energetycznych i egzotycznych obiektów w całym Wszechświecie, wykonał zdjęcie Słońca. Obrazuje ono zachodni skraj słonecznej tarczy, gdzie pojawiły się obszary aktywne. Kolor zielony (2-3 kiloelektronowolty) i niebieski (3-5 kiloelektronowoltów) ujawniają wysokoenergetyczną emisję promieniowania rentgenowskiego z gazu ogrzanego do temperatury aż 3 milionów stopni Celsjusza.
Z kolei kolor czerwony ujawnia promienie ultrafioletowe wychwycone przez sondę SDO, emitowane przez materiał o niższej temperaturze, nie przekraczającej 1 miliona stopni. Dzięki tym danym naukowcy lepiej poznają zjawiska zachodzące na powierzchni najbliższej nam gwiazdy, które mają niebagatelny wpływ na łączność satelitarną i radiową oraz sieć energetyczną. NuSTAR jest najbardziej zaawansowanym teleskopem kosmicznym z dwoma zestawami optycznymi, składającymi się ze 133 ultracienkich zwierciadeł, dzięki którym może on osiągnąć 10-krotnie większą rozdzielczość i aż 100-krotnie większą czułość niż jego poprzednicy.
@Witold uwiecznił przelot Boeinga 737 irlandzkich linii Ryanair, z Malty do Rygi na Łotwie, na tle Księżyca.
Naukowcy ze słowackiego SOSA wysłali do ziemskiej atmosfery balon wyposażony w specjalne urządzenia pomiarowe. Balon wzniósł się na wysokość 40 kilometrów, skąd za pomocą kamerki uwiecznione zostały m.in. Tatry, wyłaniające się pośród mgieł i chmur. W górnej części zdjęcia widoczny jest skraj ziemskiej atmosfery, czarna przestrzeń kosmiczna, a nawet Księżyc.
Zazdrościmy tej pani pięknych widoków nad brzegiem Dunajca.