Niszczycielska moc wichru

Choć wiatr jest jest niewidzialny, to jednak ujawnia swoje istnienie, gdy wieje porywiście i sieje spustoszenie. Zrywa wtedy dachy, łamie drzewa i uszkadza sieć energetyczną. W Polsce należy do najbardziej niszczycielskich i kosztownych klęsk żywiołowych. Teraz zobaczycie go w akcji na nagraniu, a jutro na żywo, bo znów będzie bardzo mocno wiało.

Grenlandia roztapia się coraz szybciej

Grenlandia roztapia się szybciej niż dotąd myśleli naukowcy. Najszybciej znikają lodowce Zachariae Isstrom i Nioghalvfjerdsfjorden. Pomiary wykonane za pomocą satelitów oraz specjalnych samolotów, wykazały, że każdego roku do Atlantyku spływa słodka woda pochodząca z roztapiania się aż 5 miliardów ton lodu. Gdyby roztopił się cały lód Grenlandii, to poziom światowych oceanów podniósłby się o 6 metrów.

Zdjęcie satelitarne Grenlandii. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne Grenlandii. Fot. NASA.

Na skutek ocieplania się klimatu na przestrzeni ostatnich 100 lat poziom ten wzrósł o 20 cm i rośnie coraz szybciej. Na zdjęciu satelitarnym możemy zobaczyć największą wyspę świata z jej lądolodem i głębokimi fiordami.

Projekt inteligentnego sąsiedztwa od firmy Alphabet rewolucją miast przyszłości

Quayside, bo o nim mowa, jest w opracowaniu już od dłuższego czasu, ale dopiero teraz koncern z Mountain View zdecydował się zdradzić więcej szczegółów projektu tworzonego przez ludzi ze Sidewalk Labs w Toronto.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W dużym skrócie chodzi o pokazanie, jak można wykorzystać nowe technologie do ulepszenia jakości życia w miastach. Jedną z nich mają być tzw. superbloki, które mają zmienić sposób, w jaki myślimy o ulicach... Zobacz cały artykuł >>>

Ludzka głupota nie zna granic

Pokazywaliśmy wam już wiele filmików z zagrażających życiu igraszek pozbawionych wyobraźni ludzi z siłami przyrody, które zawsze się dla nich źle kończyły. Jednak głupota nie zna granic i oto przed obiektyw osoby, która filmowała skutki przechodzącego nad Hongkongiem tajfunu Mangkhut, nawinął się mężczyzna, który urządził sobie podczas nawałnicy sesję fotograficzną z dwojgiem swoich dzieci. Zobaczcie, jak to się skończyło.

To były czasy, kiedy 1 maja po prostu musiało być słonecznie i kropka. Za deszcz wylatywało się z pracy

Pogoda w pierwszych dniach maja bywa najbardziej nieprzewidywalną spośród wszystkich innych długich weekendów. Zdarzało się, że sypał śnieg i trzymał mróz, były też upały, i to nawet rok po roku. Jednak w prognozach zawsze musiało być wyłącznie słoneczko. Dlaczego?

Fot. Dziennik Telewizyjny.
Fot. Dziennik Telewizyjny.

Meteorolodzy niezbyt przyjemnie wspominają 1 maja, gdy podobnie jak wszyscy pracownicy placówek państwowych, musieli obowiązkowo przemaszerować ulicami miast w pochodzie otwieranym słowami „Niech się święci 1 maja!” z pocztem sztandarowym PZPR na czele... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Przedpołudnie jest przeważnie słoneczne, w wielu miejscach bezchmurnie. Chmurzy się na południowym wschodzie i zachodzie kraju. Pada na zachodnim Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. Z biegiem godzin deszczowych chmur będzie więcej, na większym obszarze zachodniej i południowo-wschodniej części kraju. Temperatura wynosi przeważnie 12-13 stopni, tylko na Suwalszczyźnie jest cieplej, do 17 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 maja 2019 o godzinie 10:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 maja 2019 o godzinie 10:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili barometry wskazują od 1007 hPa (lekko obniżone) na południowym wschodzie do 1013 hPa (w normie) na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą się powoli poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Spektakularne tornado w Rumunii

Niesamowita trąba powietrzna nawiedziła okolice miejscowości Drajna w Rumunii. Lej przetoczył się nad polami uprawnymi i wtargnął na drogę, gdzie przewrócił autobus, którym jechało 39 osób. Co najmniej 7 pasażerów zostało rannych.

Krótszy czas pracy w zimie?

Andriej Baryszew, deputowany partii Jedna Rosja, najpierw z sukcesem przywrócił największy kraj świata na stałe do czasu zimowego, a zaproponował skrócenie tygodnia pracy w miesiącach zimowych. Taki zabieg ma się przyczynić do zwiększenia wydajności i ograniczenia przejawów sezonowej depresji wśród pracującej ludności. Przeciwnicy są zdania, że zdrowy tryb życia i zwiększenie nakładów na służbę zdrowia skuteczniej polepszą samopoczucie pracujących.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Spłonął las Kubusia Puchatka

Spłonął las Ashdown w brytyjskim hrabstwie East Sussex znany ze słynnej powieści dla dzieci „Kubuś Puchatek”. Autor powieści Alan Milne mieszkał niedaleko tego lasu i wraz ze swoim synem Christopherem Robinem często po nim spacerował. Zarówno chłopiec, jak i las, zwany Stumilowym, stali się bohaterami znanej na całym świecie baśni. Pożar wybuchł nagle. Spłonęło około 20 hektarów, w tym niemal cała dolina.

Trąba powietrzna w Wielkopolsce. Łamała drzewa i uszkadzała dachy. Zobacz ją na filmie

Sezon na trąby powietrzne można uznać za rozpoczęty. Wczoraj wieczorem podczas burz, które przechodziły nad środkową Polską, narodziła się ciemny lej, który łamał drzewa i zrywał dachy. Zobacz to zjawisko na nagraniu.

Trąba powietrza w Zielonej Łące k. Pleszewa w woj. wielkopolskim. Fot. YouTube / Magda Nado.
Trąba powietrza w Zielonej Łące k. Pleszewa w woj. wielkopolskim. Fot. YouTube / Magda Nado.

Wczoraj w centralnej i południowo-zachodniej części Polski rozpoczął się sezon burzowy. Przeszły tam najbardziej rozbudowane komórki burzowe od początku tego roku. W pasie od Mazowsza i Lubelszczyzny przez Ziemię Łódzką i Wielkopolskę po Dolny Śląsk przyniosły ulewy, gradobicia i wichury... Zobacz cały artykuł >>>

Pożar w elektrowni jądrowej na Ukrainie, blisko polskiej granicy. Jest skażenie radioaktywne?

W ukraińskiej elektrowni jądrowej, blisko polskich granic, doszło do groźnej awarii. Jest to tym niepokojące, że wiatr wieje wprost w kierunku Lubelszczyzny. Czy powinniśmy się obawiać radioaktywnego obłoku?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Znów lotem błyskawicy roznosi się wieść o radioaktywnym obłoku nad Polską, a niektórzy bardziej strachliwi kupują w aptekach płyn Lugola z jodem. Plotka zrodziła się po niepokojących informacjach z Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, gdzie wczoraj późnym wieczorem doszło do awarii... Zobacz cały artykuł >>>

Kwiecień gorący, suchy, z pożarami łąk i lasów. Zobacz na zdjęciach, jaki był naprawdę

Wyjątkowo ciepło i sucho, z pożarami lasów i łąk. Tak zapisał się tegoroczny kwiecień. Wiosna zjawiła się u nas wyjątkowo wcześnie i od razu pokazała nam swoje najpiękniejsze oblicze. Zobaczcie je na zdjęciach z całej Polski.

Wyjątkowo ciepło w Arktyce

Ubiegły rok zapisał się w europejskiej części Arktyki jako drugi najcieplejszy w całej historii pomiarów meteorologicznych. Średnia temperatura przekroczyła normę o 2 stopnie. Wszystkie miesiące, oprócz marca, były cieplejsze wobec średniej wieloletniej. Dużo cieplejszy od 2018 był tylko 2016 rok. Wtedy odchylenie temperatury od normy sięgnęło niemal 3 stopni.

Fot. Copernicus Climate Change Service (C3S) / ECMWF.
Fot. Copernicus Climate Change Service (C3S) / ECMWF.

Kraków najbardziej deszczowy

Wczoraj ulewnie padało na południu i w centrum kraju. W ciągu doby miejscami spadło nawet powyżej 30 mm deszczu. Najbardziej mokrym miastem wojewódzkim pozostaje Kraków, gdzie suma opadów dochodzi do 60 mm. Nadal najbardziej sucho jest w Białymstoku, gdzie nie spadła kropla deszczu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Poważna awaria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wstrzymała lot Dragona

Astronauci przebywający na pokładzie kosmicznego domu borykają się z poważną awarią, która może mieć poważne konsekwencje dla przyszłych planowanych misji. NASA poinformowała, że wystąpił problem z zasilaniem obiektu.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Stacja zasilana jest dzięki potężnej sieci paneli solarnych. Awaria dotknęła 2 z 8 kanałów dystrybucji energii do kosmicznego domu. Przez co nie funkcjonuje wiele ważnych instrumentów badawczych i urządzeń znajdujących się na pokładzie. Co najważniejsze, kluczowe systemy podtrzymania życia... Zobacz cały artykuł >>>

Susza, podtopienia, a niebawem także przymrozki i opady śniegu. To nie żart! Taka będzie majówka

Ubiegłoroczna majówka była gorąca i słoneczna. W naszym klimacie nawet nie ma co liczyć na rychłą powtórkę, i to jeszcze rok po roku. Dlatego też szykujmy ciepłą odzież, parasole i kalosze, bo pogoda pokaże nam najmniej przyjemne oblicze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Prognozy na majówkę od dłuższego czasu były kiepskie, ale raczej nikt nie sądził, że mogą być jeszcze gorsze. A jednak. Właśnie podczas długiego majowego weekendu z dalekiej Arktyki zacznie do nas spływać zimne powietrze, które może przynieść akcenty zimowe... Zobacz cały artykuł >>>

Rośnie zagrożenie lawinowe

Po ostatnich śnieżycach oraz w trakcie delikatnej odwilży, ratownicy górscy podnieśli poziom zagrożenia lawinowego z drugiego do trzeciego stopnia. To oznacza, że podczas majówki trzeba zachować szczególną ostrożność powyżej wysokości 1800 metrów n.p.m. W Tatrach jedynie w czwartek pogoda poprawi się. W pozostałe dni długiego weekendu będzie obficie padać, a temperatura będzie bardzo niska.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu i południowym wschodzie kraju jest pochmurno i deszczowo. Na pozostałym obszarze dominuje słoneczna pogoda, na północy jest nawet bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z kierunku północnego. Temperatura wynosi od 6 stopni przy granicy z Niemcami do 13 stopni w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 kwietnia 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 kwietnia 2019 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Południe nadal deszczowe

W południowych regionach kraju kolejny dzień pod znakiem deszczu, ale będzie on padać słabiej i rzadziej niż jeszcze wczoraj. Miejscami opadom znów mogą towarzyszyć słabe burze. Na północy wciąż bez kropli deszczu i słonecznie. Termometry pokażą przeważnie od 15 do 20 stopni, tylko na południowym wschodzie będzie tylko około 10 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej