Zwykle jest jeden, ale tym razem będą dwa z rzędu najbardziej depresyjne dni w tym rok. Dlaczego?

Na ten moment co roku czeka niewielu z nas, bo początek astronomicznej zimy oznacza najkrótsze dni w całym roku, a także najdłuższe noce. Gdzie Słońce świecić będzie najkrócej i gdzie aura będzie najbardziej depresyjna?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Astronomiczna zima rozpocznie się w piątek punktualnie o godzinie 23:22, czyli w momencie, gdy Słońce znajdzie się w tak zwanym punkcie przesilenia zimowego. Choć dla wielu z nas początek zimy to kiepska... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W centrum, na południu i południowym wschodzie kraju niebo przejaśnia się. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, w wielu miejscach pada. Głównie są to opady deszczu, a na wschodzie i północnym wschodzie także śniegu i deszczu ze śniegiem, również marznącego, powodującego gołoledź. Południowy wiatr nasila się. Temperatura wynosi od minus 6 stopni na Suwalszczyźnie do 6 stopni przy granicy z Niemcami.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 grudnia 2018 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 grudnia 2018 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Niezwykła natura błyskawic

O tym, jak niesamowite są błyskawice, możemy dowiedzieć się oglądając nagranie w spowolnieniu. Wówczas poznajemy prawdziwą naturę tego gwałtownego zjawiska. Zobaczcie, jak promieniował na wszystkie części nieba piorun, który pojawił się nad włoską Toskanią.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie zaczęło gwałtownie spadać. Jutro o tej porze będzie niższe nawet o 20 hPa. To złe wieści dla meteopatów, ponieważ mogą oni odczuwać różnorodne bóle, senność, rozkojarzenie i znużenie. Barometry pokazują teraz od 1011 hPa (w normie) na zachodnim Pomorzu do 1023 hPa (wysokie) na Podkarpaciu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Jasny meteor nad San Francisco

Jasny meteor przez kilka minut widoczny był na wieczornym niebie nad San Francisco w Kalifornii. Początkowo podejrzewano, że to pozostałość po wyziewach z silnika rakiety, która wyniosła satelitę szpiegowskiego, jednak wojsko poinformowało, że wystrzelenie rakiety wstrzymano z powodu usterki. Według obliczeń, meteoroid spalił się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów i żaden jego fragment nie dotarł do powierzchni ziemi.

Śnieg, deszcz ze śniegiem i deszcz

W wielu regionach kraju występują opady śniegu, które na północnym wschodzie są intensywne i mogą utrudniać ruch drogowy. Od zachodu śnieg przechodzi w deszcz ze śniegiem i w deszcz, który miejscami marznie i powoduje gołoledź. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Kłopoty niedźwiedzi polarnych

Zdjęcia lotnicze z kanadyjskiej prowincji Nunavut, według ekologów, mają być dowodem na to, że wraz z ocieplaniem się klimatu niedźwiedzie polarne mają coraz większe problemy ze swoim kamuflażem i znalezieniem miejsca do żerowania. Kurcząca się pokrywa lodowa uniemożliwia im polowanie na foki. Zobaczcie zdjęcia Floriana Ledoux i sami oceńcie.

Lawa spływa po stokach Etny

Etna, najwyższy wulkan w Europie, nadal wypluwa z siebie potoki rozżarzonej do czerwoności lawy, która spływa po stokach kilkoma strumieniami. Naukowcy ostrzegają, że sycylijski wulkan wkracza właśnie w nową fazę swojej aktywności, która może być niebezpieczna dla okolicznych mieszkańców. Zobaczcie najnowsze nagranie poklatkowe z nocnej erupcji Etny.

Ekstremalny lot przez alpejskie doliny

Brendan Weinstein, bliżej znany jako człowiek-wiewiórka, polatał sobie między alpejskimi dolinami w rejonie szwajcarskiego Zermattu. Wingsuit to sport ekstremalny, który polega na tym, że skoczek ma na sobie specjalny kombinezon, który spowalnia opadanie i pozwala mu sterować kierunkiem swojego lotu. Zobaczcie mrożący krew w żyłach lot na poniższym filmiku:

Jakie będą Święta w górach? Śnieżne czy odwilżowe? Czy aura pozwoli pojeździć na nartach?

Nadciąga ocieplenie, jednak czy da się ono we znaki zimowym krajobrazom, które panują teraz w naszych górach? Jakiej pogody powinniśmy się spodziewać podczas Świąt? Sprawdźmy najnowszą prognozę pogody.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Przywykliśmy się w Święta pogoda bardziej przypomina jesień niż prawdziwą zimę. Brak śniegu za oknem to już niemal norma, dlatego coraz większa rzesza z nas spędza Wigilię i Boże Narodzenie w górach, gdzie na brak... Zobacz cały artykuł >>>

Najsłynniejsze zdjęcie Ziemi ma już pół wieku. Poznajcie niezwykłą historię jego powstania

Mija 50 lat od powstania najsłynniejszego zdjęcia naszej planety. Jego historia jest iście kosmiczna, ponieważ, żeby można było uwiecznić Błękitną Planetę, trzeba było ją najpierw opuścić, co nie było w tamtych czasach takie proste.

Fot. William A. Anders / NASA.
Fot. William A. Anders / NASA.

21 grudnia 1968 roku z legendarnej wyrzutni LC 39A na Przylądu Canaveral na Florydzie, za pomocą potężnej rakiety Saturn V, wystrzelono moduł dowodzenia, w którym znajdowało się trzech amerykańskich astronautów... Zobacz cały artykuł >>>

Zarybianie jezior za pomocą samolotu

Pracownicy agencji środowiskowej w amerykańskim stanie Utah zarybiają za pomocą samolotów wysokogórskie jeziora. Tłumaczą, że to najszybsze, najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie. Ryby są małe, mają na ogół od 3 do 7 cm, więc 95 procent z nich udaje się przetrwać upadek do wody bez żadnych obrażeń. Metoda ta, choć wydaje się nietypowa, jest stosowana z powodzeniem od połowy ubiegłego wieku.

Odkryli najwyższe drzewo w Polsce. Gdy stanie przy nim człowiek, to przypomina mrówkę

Leśnik wraz z miłośnikiem drzew odkryli najwyższe drzewo w Polsce, o kilka metrów wyższe od dotąd uznawanego za rekordowe. To daglezja zielona, która zaliczana jest do najwyższych drzew na świecie. Gdzie ją można zobaczyć?

Fot. Piotr Gach / mojedrzewa.pl
Fot. Piotr Gach / mojedrzewa.pl

Gdy człowiek stanie przy tym potężnym okazie, przypomina mrówkę. Drzewo jest równie wysokie, co dwa 10-piętrowe wieżowce postawione jeden na drugim. Żeby ujrzeć koronę, trzeba mocno zadrzeć głowę... Zobacz cały artykuł >>>

Tak wygląda pół metra śniegu

Jak to jest, gdy spada w krótkim czasie pół metra śniegu? Możecie się o tym przekonać oglądając poniższe nagranie z Rumunii, gdzie przeszły śnieżyce z prawdziwego zdarzenia. Krajobrazy, jak z bajki.

Fot. Facebook / Meteoplus.
Fot. Facebook / Meteoplus.

Początek dużych zmian w pogodzie. Od piątku odwilż już w całej Polsce, a w sobotę nawet 10 stopni na plusie

Wszystko wskazuje na to, że prognozy sprawdzą się co do joty, ponieważ tuż przed Świętami czeka nas ocieplenie, miejscami bardzo duże. Zanim jednak się ociepli, musimy się w niektórych regionach liczyć ze śnieżycami. Gdzie?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Czwartek jest ostatnim dniem z całodobowym mrozem we wschodniej połowie kraju. Tam zima w ostatnich dniach pokazała swe pazurki. Spadło trochę śniegu, a chwilami też przymroziło. Na zachodzie często było... Zobacz cały artykuł >>>

Tymczasem w Polsce...

Ponoć tak u nas kierowcy rozprawiają się z oblodzeniem samochodu ;)

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest przeważnie pochmurny, jedynie miejscami na południu przejaśnia się. Od zachodu wkraczają wciąż to nowe strefy opadów, początkowo śniegu, które przechodzą wraz ze wzrostem temperatury w deszcz ze śniegiem i w sam deszcz. Uprzedzamy, że miejscami opady mogą marznąć i powodować gołoledź. Wiatr wieje chwilami silniej z południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 6 stopni na wschodzie do plus 2 stopni na zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 grudnia 2018 o godzinie 9:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 grudnia 2018 o godzinie 9:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ogród, który sprzyja medytacji

Niedaleko miasta Renhuai w chińskiej prowincji Guizhou powstał niezwykły ogród oparty na filozofii bagua, czyli starożytnej mapie energetycznej, składającej się z 8 równych części przedstawiających różne dziedziny (trygramów). Nakłada się ją na plan mieszkania, aby móc zidentyfikować obszary życia które wymagają kluczowych zmian i poprawy. W tym przypadku Chińczycy stworzyli wielki ogród sprzyjający medytacji.

Bagua jest metodą feng shui doprowadzającą do naszego domu dobrą energię chi odpowiedzialną za nasze zdrowie, relacje z innymi, sprawy finansowe itd.

Wybuchł kolejny wulkan w Japonii

Tym razem popiół wzbił się 2 kilometry ponad krater wulkanu Kuchinoerabujima. Gwałtowny wybuch nastąpił po serii mniejszych erupcji i nasilających się trzęsieniach ziemi. Żywioł nie stanowi zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, których ewakuowano w maju 2015 roku, gdy wulkan dał o sobie znać po raz pierwszy.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w dalszym ciągu będzie spadać, na szczęście powoli. W tej chwili barometry pokazują od 1015 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1023 hPa (wysokie) na południowym wschodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej