Śnieżny kataklizm w Rumunii

Tak duże ilości śniegu spadły w Rumunii, że mieszkańcy szukają swoich samochodów...

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteoplus.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteoplus.

Na wschodzie nadal mnóstwo śniegu

Przy wschodniej granicy od weekendu zalega pokrywa śnieżna o grubości niemal 20 cm. Zacznie się ona roztapiać począwszy od piątku, gdy nadejdzie odwilż wraz z opadami deszczu.

Tyle śniegu leży w Neplach k. Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl
Tyle śniegu leży w Neplach k. Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl
Tyle śniegu leży w Neplach k. Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl

Między mrozem a odwilżą

Odwilż, która wczoraj obejmowała tylko południowy zachód i krańce zachodnie, dzisiaj przesunęła się na wschód. W najcieplejszym momencie dnia linia oddzielająca ujemne od dodatnich temperatur przebiegała mniej więcej wzdłuż koryta Wisły. Na zachodzie i południu kraju było na plusie, a na wschodzie i północy na minusie. Na Zamojszczyźnie odnotowano minus 3 stopnie, a na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej plus 5 stopni.

Między mrozem a odwilżą

W tej chatce mieszka Królowa Śniegu?

Lorenzo D'ostilio wybrał się we włoskie Apeniny i miał wrażenie, że natknął się na chatkę, w której mieszka Królowa Śniegu. Takie krajobrazy zawdzięczać można huraganowemu wiatrowi i opadom śniegu.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Lorenzo D'ostilio.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Lorenzo D'ostilio.

Dymiące wody Bałtyku

O tej porze roku spacerując brzegiem Bałtyku możemy się natknąć na niecodzienne zjawisko. Gdy nad cieplejszą powierzchnię morza napływa lodowata masa powietrza arktycznego, ta zaczyna się ogrzewać i jednocześnie skraplać. Pojawia się wówczas mgła, która sprawia wrażenie, jakby Bałtyk dymił.

Warto się wybrać na wycieczkę do Rosji, aby zobaczyć cuda tamtejszej przyrody. Poznaj te najpiękniejsze

Rosja otwiera się na turystów i bardzo dobrze, ponieważ największy kraj na świecie ma do zaoferowania zapierające dech krajobrazy, od jezior i mórz przez gęste lasy, pustynie i stepy po wysokie góry. Które miejsca szczególnie warto zwiedzić?

Wulkan Kronocki na Kamczatce. Fot. Wikipedia / Игорь Шпиленок.
Wulkan Kronocki na Kamczatce. Fot. Wikipedia / Игорь Шпиленок.

Jakucja, która jest najmroźniejszym zakątkiem Rosji, staje się z roku na rok coraz popularniejszym celem wycieczek, i to nie tylko krajowych turystów, ale też zagranicznych. Mieszkańcy robią co mogą, aby ułatwić im podróżowanie i umilić wypoczynek, bo przecież zadowolony turysta zostawi pieniądze i nie raz powróci... Zobacz cały artykuł >>>

Wilki zaatakowały niedźwiedzie na oczach bieszczadzkiego leśnika

W ciągu roku filmik naszego ulubionego bieszczadzkiego leśnika Kazimierza Nóżki, obejrzało już ponad pół miliona internautów. Sfilmował on niebywałe zdarzenie. Niedźwiedzica Aga i jej dwie pociechy Grzesio i Lesio, zostali zaatakowani przez watahę wilków. Leśnik zdołał je przegonić, krzycząc: "Nie! Zostawcie!" Wilki dały sobie spokój z misią rodzinką, ale tej zimy jeszcze wrócą, bo przecież też muszą coś jeść. W Nadleśnictwie Baligród mieszka nieco ponad 20 wilków i drugie tyle niedźwiedzi.

Zdjęcie dnia: Barwy Tatr

Jesień w Tatrach mieni się całą paletą barw.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Sezon na zorze polarne

W norweskim Tromsø rozpoczął się sezon na zorze polarne. Mimo, że Słońce wkroczyło w minimum swojej aktywności, to jednak za sprawą dziur koronalnych w kierunku Ziemi co jakiś czas pędzi wiatr słoneczny pełen naładowanych cząstek, które wnikając do ziemskich biegunów magnetycznych malują nam na niebie niezapomniany spektakl. Zobaczcie go oczami turystów, którzy nocują pod gołym niebem, z dala od miejskich świateł.

Wodne światy są dużo powszechniejsze, niż nam się dotychczas wydawało

Wszystko wskazuje na to, że woda na obcych planetach występuje znacznie powszechniej, niż dotąd myśleliśmy. To pokazuje nam, jak wiele obiektów może być przyjaznych rozkwitowi życia.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Astronomowie z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili analizy danych zebranych na przestrzeni ostatnich lat badań kosmosu przez Kosmiczny Teleskop Kepler oraz satelitę Gaia, a w szczególności dotyczących odkrytych egzoplanet i okazało się, że woda stanowić może istotny składnik obcych planet od 2 do 4 razy większych od Ziemi... Zobacz cały artykuł >>>

Najpiękniejszy meteoryt świata

W 2000 roku w rejonie chińskiego miasta Fukang spadł meteoryt żelazno-kamienny. Poszukiwaczom udało się odnaleźć około tony materii meteorytowej. Do badań wykorzystano 20-kilogramowy fragment, który mienił się w promieniach słonecznych niczym najpiękniejszy brylant.

Fot. Reddit / bit.ly/2zajyr7
Fot. Reddit / bit.ly/2zajyr7

Niebawem kilkanaście stopni na minusie, a za kilka dni tyle samo, ale już na plusie

W ciągu najbliższego tygodnia pogoda będzie przypominać kalejdoskop. Najpierw temperatura spadnie nawet do kilkunastu stopni poniżej zera, ale tylko po to, aby dosłownie po kilku dniach sięgnąć kilkunastu stopni na plusie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Czekające nas duże zmiany temperatury, jak zwykle o tej porze roku, miną pod znakiem znacznych wahań ciśnienia, obfitych opadów i porywistego wiatru, czyli tego arsenału zjawisk, której najbardziej nam dokuczają... Zobacz cały artykuł >>>

Grad wywołał euforię

Na nizinnych obszarach Republiki Południowej Afryki śnieg prószy niezwykle rzadko, dlatego za każdym razem, gdy się pojawia, staje się sensacją. Tym razem jednak euforię, zwłaszcza młodszych mieszkańców, wywołał grad z wyglądu przypominający śnieg, który grubą warstwą pokrył ulice, trawniki i dachy budynków. Zjawisko sparaliżowało na kilkadziesiąt minut ruch drogowy w Sun City.

Fot. Facebook / Red Climática Mundial.
Fot. Facebook / Red Climática Mundial.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całym kraju jest pochmurno, jedynie miejscami na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, w Wielkopolsce i na Pomorzu występują słabe, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiatr wieje z południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na krańcach południowo-wschodnich do plus 3 stopni na krańcach zachodnich.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 grudnia 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 grudnia 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Aniołek na niebie

Paraidolia to doszukiwanie się chociażby w chmurach różnorodnych postaci. Wystarczy tylko odpowiednio uformowane chmury kłębiaste Cumulus i obijające się od nich promienie słoneczne, abyśmy dopatrzyli się aniołka.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Piękny, ale groźny lśniący lód

Co łączy miasto Bradford w Wielkiej Brytanii i Otopeni w Rumunii? W obu miejscach spadł marznący deszcz, który spowodował gołoledź. Krople wody natychmiast zamarzły na wychłodzonych powierzchniach tworząc warstwę lśniącego lodu. Oblodzenia są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą powodować łamanie się gałęzi, zrywanie się linii energetycznych i ślizgawicę na drogach i chodnikach.

Fot. Facebook / Cyclone Of Rhodes / Dana Axinte / Kerry Hanley.
Fot. Facebook / Cyclone Of Rhodes / Dana Axinte / Kerry Hanley.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1026 hPa na północnym zachodzie do 1030 hPa na południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Asystent sędziego obrzucony śnieżkami

Piłkarzom serbskich drużyn FK Partizan i Mačva Šabac przyszło grać na śniegu. Kibice postanowili umilić sobie rozgrywkę bez zwycięzcy i zaczęli się rzucać śnieżkami. Kilka poleciało w stronę asystenta sędziego, któremu śnieg wpadł za koszulkę.

Zabawy na śniegu w tęgim mrozie

Co można robić, gdy za oknem jest minus 40 stopni? Polskie dzieci nie wyścibiłyby nosa przez okno, ale nie dzieci z Syberii, które wtedy bawią się na śniegu jak gdyby nigdy nic. Przekonajcie się sami.

Na Wrocław pada toksyczny deszcz ze śniegiem? Ma to być skutek pożaru składowiska odpadów

W zachodniej części Wrocławia trwa akcja dogasania pożaru składowiska odpadów. Gazy pożarnicze i popioły przenoszone są na sąsiednie osiedla, wywołując u mieszkańców bóle głowy, nudności i pieczenie oczu i swędzenie gardła.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W niedzielny wieczór przy ul. Szczecińskiej, w okolicach składowiska firmy ALBA, między zabudowaniami osiedla Kuźniki a Autostradową Obwodnicą Wrocławia, wybuchł pożar hali magazynowej, z którego unosiły się... Zobacz cały artykuł >>>

dalej