Śnieg na plaży w Rimini

Niecodzienny widok w popularnym włoskim kurorcie Rimini, gdzie z pewnością niektórzy z Was spędzili ubiegłe wakacje. Właśnie spadł tam śnieg, który dziwacznie prezentuje się na plaży wśród drzewek palmowych.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Fabrizio Fabri / MeteOne Italia.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Fabrizio Fabri / MeteOne Italia.

Będzie bardzo ślisko!

W ostatnich godzinach temperatura zbliżyła się do zera, a miejscami przeszła na wartości dodatnie. Jednak w nocy znów chwyci mróz, a to oznacza, że woda z roztapiania się śniegu, zacznie zamarzać. Dodatkowo na zachodzie kraju może padać marznący deszcz lub mżawka. Na drogach i chodnikach pojawi się oblodzenie. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Łoś zdenerwował się na kierowcę

Pewien kierowca z Norwegii na leśnej ścieżce natknął się na łosia. Nie chciał go jednak drażnić, dlatego nie użył klaksonu, lecz z wolna podjeżdżał do zwierzęcia, mają nadzieję, że łoś odejdzie. Tak się jednak nie stało. Gdy auto podjechało zbyt blisko, zwierzę zdenerwowało się i dało kierowcy nauczkę...

Trzęsienie ziemi w Syczuanie

Trzęsienie ziemi o sile M5.5 nawiedziło chińską prowincję Syczuan. Wstrząs spowodował zawalenie się wielu budynków oraz uszkodzenia chodników, dróg i mostów. Na szczęście nikt nie zginął. Do szpitali z różnorodnymi obrażeniami trafiło 16 osób.

O tym nawet nie miałeś pojęcia. Poznaj najbardziej niesamowite fakty na temat śniegu

Dlaczego jedne płatki śniegu są ogromne, a inne bardzo drobne? Dlaczego raz śnieg idealnie nadaje się do lepienia bałwana, a kiedy indziej rozsypuje się nam w rękach? Co nam się stanie, gdy zjemy świeży śnieg? Poznajcie odpowiedzi.

Płatek śniegu pod mikroskopem. Fot. Alexey Kljatov.
Płatek śniegu pod mikroskopem. Fot. Alexey Kljatov.

Śnieg to nic innego, jak połączone ze sobą kryształki lodowe, które wyglądem przypominają sześcioramienne gwiazdki. Aby mógł powstać taki kryształ, para wodna musi zacząć krystalizować. Dzieje się to podczas procesu resublimacji, a więc przemiany gazu (pary wodnej) w ciało stałe (kryształ lodowy) z pominięciem stanu ciekłego... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Szwajcaria Kaszubska

Szwajcaria Kaszubska to jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Nad pięknymi jeziorami, mieniącymi się błękitem w promieniach Słońca, wznoszą się malownicze wzgórza morenowe porośnięte gęstymi lasami. Warto się wybrać na Kaszuby o każdej porze roku, aby podziwiać tamtejszą przyrodę.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pada śnieg, a rośliny kwitną

Nasz czytelnik informuje, że w Poznaniu, mimo przyprószonych krajobrazów, zakwitła jasnota biała, która z przypomina pokrzywę i jest z tego powodu zwana potocznie białą pokrzywką.

Kwitnąca jasnota biała w Poznaniu. Fot. oRIoN.
Kwitnąca jasnota biała w Poznaniu. Fot. oRIoN.

Oto pierwsze sztuczne skrzela, dzięki którym można oddychać pod wodą

Każdego roku w Polsce setki osób traci życie w wyniku utonięcia. Na całym świecie są to już dziesiątki, a nawet setki tysięcy. Niebawem ta smutna rzeczywistość może się odmienić.

Fot. Royal College of Art.
Fot. Royal College of Art.

Jun Kamei, student Royal College of Art w Londynie chce odmienić nie do poznania życie milionów ludzi, którzy mają kontakt z wodą. W odróżnieniu od morskich stworzeń, ludzki organizm nie jest przystosowany do oddychania pod wodą. Niebawem może się to zmienić za sprawą bardzo ciekawego wynalazku... Zobacz cały artykuł >>>

Nagła erupcja wulkanu Soputan

Na indonezyjskie wyspie Celebes doszło do nagłej erupcji wulkanu Soputan. Popioły unoszą się na wysokość nawet 8 kilometrów powyżej krateru. Wprowadzono w związku z tym najwyższy stopień zagrożenia dla lotnictwa. Na Indonezji znajduje się ponad 300 wulkanów, z czego przeszło połowa jest aktywnych.

Początek tygodnia na zimowo. Są miejsca w Polsce, gdzie jest 20 stopni mrozu i pół metra śniegu

Choć zima przybrała na ogół dość łagodne oblicze, a to oznacza, że mróz jest lekki, a śniegu spadło niewiele, to jednak są miejsca, poza górami, gdzie mróz jest tęgi, a śniegu leży przynajmniej kilkanaście centymetrów. Które to miejsca?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Miniony weekend przyniósł nam największy w tym sezonie powiew zimy. Pod śniegiem znalazła się cała wschodnia połowa kraju. Biało jest również miejscami w innych regionach kraju. Im dalej na wschód, tym... Zobacz cały artykuł >>>

Zimowy poranek na drodze

Zabieramy Was w podróż w kierunku Łysej Polany w Tatrach. Krajobrazy zapierają dech.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nadal na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno. Jedynie miejscami pojawiają się niewielkie przejaśnienia. Na krańcach wschodnich oraz miejscami na północnym zachodzie występują słabe, przelotne opady śniegu. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 10 stopni w Małopolsce do minus 1 stopnia miejscami na zachodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 grudnia 2018 o godzinie 9:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 grudnia 2018 o godzinie 9:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zima dotarła do Włoch

Pod osłoną nocy do włoskiej Bolonii zawitała zima. Niestety, na krótko. W najbliższych dniach mocno się ociepli, a Święta miną pod znakiem 10 stopni i deszczu, choć będzie się też rozpogadzać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie zaczęło rosnąć i tak też będzie przez cały dzień. W tej chwili barometry pokazują od 1018 hPa (lekko podwyższone) na północnym zachodzie do 1023 hPa (wysokie) na południu i północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne zaczną się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

10 cm śniegu na wschodzie kraju

We wschodnich regionach kraju, gdzie w ostatnich godzinach przechodziły intensywne opady, pokrywa śnieżna ma już około 10 cm. Jak informuje nasz czytelnik @Paweł, w rejonie Terespola, przy granicy z Białorusią, leży od 8 do 14 cm śniegu, i załącza zdjęcie z pomiarów. Uprzedzamy, że zwłaszcza lokalne drogi w tej części kraju mogą być nieprzejezdne.

10 cm śniegu w rejonie Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl
10 cm śniegu w rejonie Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl

Zimowe widoki na Waszych filmach

Widzieliście już prawdziwie zimowe zdjęcia, a więc teraz pora na filmy. Jeden z nich pochodzi z zasypanego Elbląga:

Drugie nagranie pochodzi od @Bogusława, który sfilmował dopiero tworzącą się pierwszą w tym sezonie pokrywę śnieżną oraz formacje śnieżne i lodowe w Dolinie Pięciu Stawów w Bydgoszczy.

Zimowe widoki na Waszych fotkach

Zima pełną gębą. Nasi czytelnicy zasypali nas zdjęciami, jak śnieg ich miejscowości.

Zimowe krajobrazy w Stopnicach w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zimowe krajobrazy w Stopnicach w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zimowe krajobrazy w Stopnicach w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zimowe krajobrazy na Kaszubach. Fot. Jan Twardowski.
Halo słoneczne w okolicach Nowego Targu w woj. małopolskim. Fot. Kuba / TwojaPogoda.pl

Poranek z widokiem na Tatry

@Rafał zachwycił się przepięknym porankiem z panoramą Tatr Zachodnich.

Panorama Tatr Zachodnich. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Panorama Tatr Zachodnich. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

Nawałnica nad Sydney

Gwałtowna burza przetoczyła się nad Sydney w Australii. Towarzyszył jej huraganowy wiatr, ulewny deszcz i grad wielkości piłeczek golfowych. Strażacy usuwali z dróg tysiące połamanych i powalonych drzew i odpompowywali wodę z rozlewisk. Bez prądu było 36 tysięcy odbiorców. Podczas nawałnicy ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się ewakuować wszystkie osoby znajdujące się w słynnej operze. Burzowo jest od kilku dni i nadal będzie w całej południowo-wschodniej Australii.

Piękno prószącego śniegu

Jeśli przestało u Was prószyć, albo jeszcze mocno nie sypało, a uwielbiacie ten widok, to zobaczcie poniższe nagranie.

dalej