Kilka słońc na niebie

Czasem na niebie pojawia się więcej niż jedno słońce. Dzieje się tak wówczas, gdy promienie słoneczne załamują się na sześcioramiennych kryształach lodowych unoszących się w powietrzu. Wówczas wokół Słońca powstają najróżniejsze okręgi, łuki, a także świetliste punkty, które świecą równie jasno, co te prawdziwe Słońce. Zwiemy je słońcami pobocznymi.

Zdjęcie dnia: Nad Wigrami

Piękne krajobrazy końca lata nad brzegiem jeziora Wigry na Suwalszczyźnie. Widok ze stanicy PTTK w Starym Folwarku na pomalowany na charakterystyczny różowy kolor Pokamedulski Klasztor Wigierski.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Idealny płatek śniegu

W wielu regionach kraju prószy śnieg. Nasza czytelniczka @Aneta postanowiła przyjrzeć się jemu z bliska. Uwieczniła w powiększeniu idealny płatek śniegu, czyli sześcioramienny kryształ lodowy.

Idealny płatek śniegu. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Idealny płatek śniegu. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

NASA zbada kominy hydrotermalne, w których mogło powstać życie na Ziemi

NASA odkrywa coraz więcej przesłanek świadczących o możliwości rozkwitu życia w oceanach płynnej wody na księżycach Jowisza i Saturna. Widzę o nich możemy zdobyć w ziemskich oceanach.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Może to trochę dziwić, że naukowcy z NASA będą zajmowali się badaniem dna morskiego na naszej pięknej planecie, ale takie misje mają bardzo duży związek z kosmosem i historią powstania życia na Ziemi... Zobacz cały artykuł >>>

Większa część Polski pod śniegiem, który nadal sypie i jeszcze sporo go spadnie. Kiedy opady ustaną?

Pierwszy raz w tym sezonie zabieliło się na większym obszarze naszego kraju. Miejscami spadło już ponad 5 cm śniegu, a niebawem będzie go dwa razy tyle. W których regionach śniegu spadnie najwięcej i kiedy opady ustaną?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W niedzielę rano mieszkańcy całej wschodniej Polski obudzili się z zimową scenerią za oknami. Sypało tam głównie wieczorem i w godzinach nocnych, jednak opady nie ustają, a białego puchu przybywa... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Tylko na zachodzie i miejscami na południu kraju opady śniegu ustały, a niebo się przejaśnia. Na pozostałym obszarze jest pochmurno i śnieżnie. Warunki na drogach lokalnych są miejscami trudne. Wiatr wieje chwilami silniej ze wschodu. Temperatura przeważnie utrzymuje się lekko poniżej zera.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 grudnia 2018 o godzinie 11:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 grudnia 2018 o godzinie 11:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Prognoza 16-dniowa: Jaka będzie druga połowa grudnia i początek stycznia?

Zrobiło się zimowo. Jednak czy tuż przed świętami czeka nas większe ocieplenie, a może zimowe krajobrazy się utrzymają? Jaka pogoda panować będzie w Boże Narodzenie, a jaka Sylwestra i pierwszy dzień 2019 roku?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ostatnie tygodnie to prawdziwy przekładaniec pogodowy. Jeden tydzień bardziej jesienny, a następny bardziej zimowy. Jaka będzie druga połowa grudnia i początek stycznia?...  Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Po gradobiciu na Sycylii

Tak wyglądały drogi w Messynie na włoskiej Sycylii po wczorajszej burzy gradowej. W mieście, gdzie śniegu nie widziano od lat, nie ma pługów śnieżnych, więc trzeba było czekać aż gradziny same się roztopią.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Giuseppe Ferrera / METEO MILAZZO e dintorni - Giuseppe Visall / Tino Lo Conte / Italia Live Meteo.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Giuseppe Ferrera / METEO MILAZZO e dintorni - Giuseppe Visall / Tino Lo Conte / Italia Live Meteo.

W Szkocji wiało do 210 km/h

Tak mocno w tym sezonie jeszcze nie wiało. Na szczycie Cairngorm, w szkockich Grampianach Wschodnich, porywy osiągnęły aż 210 km/h, przy czym średnia prędkość wiatru dochodziła do 175 km/h. Pasmo należy do najbardziej wietrznych miejsc w całej Wielkiej Brytanii. Nad Wyspami przetacza się kolejny głęboki niż, któremu towarzyszą duże skrajności ciśnienia, ulewne deszcze i oczywiście wichury wywołujące sztorm na Atlantyku.

Fot. Twitter / @metoffice.
Fot. Twitter / @metoffice.

Spora część kraju pod śniegiem

Wschodnia, południowa i centralna część kraju po nocnych opadach śniegu, które chwilami były intensywne, znalazła się o poranku pod białą pierzynką o grubości nawet kilku centymetrów. Z biegiem godzin nadal będzie prószyć, szczególnie obficie w godzinach popołudniowych i wieczornych we wschodnich regionach kraju. Pora wyjść na dwór i ulepić bałwana :)

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, jednak w pierwszej połowie dnia będzie spadać, dopiero po południu zacznie się stabilizować. Obecnie wynosi od 1019 hPa na południu do 1028 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne poprawią się tylko na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Polska najwięcej ugrała na szczycie klimatycznym w Katowicach. Dwutlenek węgla pochłoną lasy

W ostatnich godzinach przeciągającego się szczytu klimatycznego w Katowicach działy się dantejskie sceny. Mimo protestów kilku krajów udało się jednak podpisać tzw. Pakiet Katowicki, który najkorzystniejszy jest m.in. dla Polski. Dlaczego?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Koniec szczytu klimatycznego w Katowicach. Dla polskiej prezydencji jest to pełen sukces, a dla ekologów tylko połowiczny. Przedstawiciele niemal 200 krajów świata podpisali się pod dokumentami, które w obliczu ciągnących się negocjacji po części przygotowała wraz z przedstawicielami ONZ strona polska... Zobacz cały artykuł >>>

Burzliwe niebo

Chmury burzowe są malownicze, ale też niezwykle groźne. Sięgają wysokości kilkunastu kilometrów i niosą błyskawice, ulewne deszcze, gradobicia i wichury. Potrafią czynić olbrzymie zniszczenia. Zobaczcie ich piękno w naszej galerii zdjęć.

Deszcze spadających gwiazd

Poniżej kompozycje zdjęć z największych tegorocznych deszczy spadających gwiazd. Tradycyjnie najbardziej obfite były meteory z roju Perseidów, a następne w kolejności Geminidy sprzed kilku dni, zaś dalej Leonidy i Drakonidy.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Martin Popek.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Martin Popek.

Rozpoczęły się śnieżyce

Na południowym wschodzie kraju rozpoczęły się opady śniegu, które miejscami, jak np. w rejonie Krakowa, są obfite. W nocy sypać będzie w całej wschodniej, a także miejscami w centralnej i północnej części Polski. Najdłużej śnieżyce, a także zawieje śnieżne, utrzymają się we wschodnich województwach, aż do niedzielnego wieczoru. Uprzedzamy, że niektóre drogi mogą być z tego powodu nieprzejezdne.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Planetoida Bennu w trójwymiarze

Tak wygląda planetoida Bennu na trójwymiarowym zdjęciu wykonanym z odległości 80 km przez sondę OSIRIS-REx. Załóżcie swoje czerwono-zielone okulary i zachwycajcie się. Obiekt, który zagraża Ziemi, obfituje w wodę. Naukowcy już nie mogą doczekać się momentu realizacji najważniejszego zdania misji sondy OSIRIS-REx. W roku 2023 pobierze ona próbki gruntu obiektu, a następnie zostaną one przetransportowane na Ziemię, w celu dokładniejszej ich analizy.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Dwie osoby zginęły na stacji polarnej McMurdo na Antarktydzie

Dwóch pracowników sezonowych zginęło na amerykańskiej stacji polarnej McMurdo. Wiadomo tylko, że mężczyźni przeprowadzali kontrolę techniczną systemów gaśniczych w budynku, w którym znajduje się generator, dostarczający energię do nadajnika radiowego. Mężczyzn znaleziono martwych leżących na podłodze. Najprawdopodobniej był to nieszczęśliwy wypadek. Pracownicy mogli zostać porażeni prądem. McMurdo to największy kompleks naukowy na Antarktydzie.

Fot. Reinhart Piuk / NFS.
Fot. Reinhart Piuk / NFS.

Na polskim niebie pojawiła się widoczna gołym okiem kometa. „Wygląda jak Gwiazda Betlejemska”

W sam raz na Boże Narodzenie na polskim niebie pojawiła się jasna kometa, niczym Gwiazda Betlejemska, którą każdy z nas może zobaczyć gołym okiem. Jak, gdzie i kiedy ją obserwować? Czy pogoda nam na to pozwoli?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W styczniu 1948 roku amerykański astronom Carl Wirtanen odkrył kometę, która powraca w rejon Słońca co każde 5 lat. Choć od czasu swojego odkrycia jej powrotów było już kilkadziesiąt, to jednak dopiero tym razem... Zobacz cały artykuł >>>

Jasny meteor i zielona kometa

Na jednym nagraniu udało się uwiecznić spalający się w atmosferze meteoroid z roju Geminidów, pozostawiający po sobie długi i jasny meteor, a także zieloną Kometę Wirtanena, przelatującą przez konstelację Byka. Zobaczcie ten spektakl.

Al Gore twierdzi, że w Polsce dzieci są opuszczane do kopalni, by mogły odpocząć od skażenia powietrza

Al Gore, były wiceprezydent USA, jest tylko politykiem, a może kimś więcej? Od kilkunastu lat jeździ po świecie, tłumaczy, co nas czeka w obliczu globalnego ocieplenia, ale nie raz mija się z prawdą nawet w banalnych sprawach. I jak mu wierzyć?

Al Gore podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. Fot. Flickr / COP24 Official.
Al Gore podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. Fot. Flickr / COP24 Official.

Szczyt klimatyczny w Katowicach przyciąga znanych tego świata. Przybył na niego sam Al Gore, który jest najbardziej znanym politykiem mówiącym głośno o katastrofie, która czeka ludzkość, jeśli nie powstrzymamy... Zobacz cały artykuł >>>

dalej