Galeria dnia: Pierwszy śnieg w górach

Listopadowa wycieczka po górach potrafi zaskoczyć. U stóp jeszcze jesiennie, a na szczytach już zimowo. Zobaczcie piękne górskie krajobrazy malowane pierwszym śniegiem.

Zima w Chorwacji

To nie Polska! To Chorwacja. Tak wyglądają krajobrazy na wyżej położonych obszarach tego wakacyjnego kraju. Widzieliście już Chorwację latem? To teraz zobaczcie, jak się prezentuje zimą.

366 pługów na drogach

Śnieg prószy miejscami na zachodzie, północy i w centrum kraju. Widzialność na drogach jest ograniczona, a nawierzchnia może być śliska. Jak informuje GDDKiA, o przejezdność dróg dba obecnie 366 pojazdów utrzymania zimowego. Mimo to lokalne drogi mogą być nieprzejezdne. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Twitter / @GDDKiA.
Fot. Twitter / @GDDKiA.
Fot. Twitter / @GDDKiA.

Tuż przed ociepleniem spadnie nawet 5-10 cm śniegu. W których regionach mocno przyprószy?

W części Polski zapowiada się śnieżna druga połowa weekendu. Miejscami może spaść nawet 5-10 centymetrów świeżego śniegu. Choć wydaje się to niewiele, to jednak może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego. W których regionach kraju?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Od kilku dni temperatura balansuje w okolicach zera, za dnia lekko przechylając się na stronę plusów, a w nocy w kierunku minusów. Efekt to oblodzenia dróg i chodników. Śnieg dotychczas spadł głównie na... Zobacz cały artykuł >>>

Perfekcyjny okrąg na śniegu

Zapewne macie problem z narysowaniem perfekcyjnego okręgu czy to na kartce papieru czy też myszką na ekranie komputera. Są jednak osoby, które potrafią to zrobić butem na śniegu.

Dziwaczne drzewo z Brazylii

To dziwaczne drzewo to plinia cauliflora, którą spotkać można w Brazylii. Wyróżnia się tym, że owoce rosną bezpośrednio na pniu i gałęziach. 15-metrowe drzewo wyrastające z nasiona owocuje dopiero po 10-20 latach, ze szczepki po 5 latach.

Fot. Wikipedia / Bruno.karklis.
Fot. Wikipedia / Bruno.karklis.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całym kraju jest pochmurno. Miejscami na zachodzie, północy i w centrum występują na ogół słabe i przelotne opady śniegu. Wiatr wieje ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura balansuje w okolicach zera.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 grudnia 2018 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 grudnia 2018 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wschód Słońca nad Hamburgiem

Weekend rozpoczynamy zdjęciem przepięknego wschodu Słońca nad Hamburgiem w północnych Niemczech, uwiecznionym z pokładu śmigłowca przez tamtejszych policjantów podczas porannego patrolu.

Fot. Polizei Hamburg.
Fot. Polizei Hamburg.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest bardzo wysokie i będzie się w ciągu dnia nieznacznie wahać, dopiero wieczorem rozpocznie się jego dość duży spadek. W tej chwili barometry pokazują od 1024 hPa na południu do 1033 hPa na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Sobotni ranek w kolorze białym?

Dotychczas na przynajmniej delikatnie zabielone krajobrazy mogli liczyć jedynie mieszkańcy południowych i wschodnich regionów naszego kraju, jednak śniegowe chmury zmierzają już przez centrum nad zachodnie województwa. Nie bądźcie zaskoczeni, gdy w sobotę rano zobaczycie na oknem zimową scenerię.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dlaczego po wichurze nie ma prądu?

Porywisty wiatr zazwyczaj nie jest na tyle silny, aby powalić słup energetyczny, o ile jego prędkość nie przekracza 120 km/h, co zdarza się rzadko. O wiele częściej wystarczy ułamanie gałęzi, aby spadając na ziemię, po drodze zerwała linię energetyczną i pozbawiła wiele gospodarstw domowych prądu. Niestety, jest to częste zjawisko. Podczas jesienno-zimowych wichur w Polsce prąd często nie płynie do tysięcy odbiorców. Jak do tego dochodzi? Zobaczcie na nagraniu.

143 mln uchodźców klimatycznych

Jak twierdzi ONZ, jeśli nie zatrzymamy zmian klimatycznych, to do 2050 roku z tego powodu aż 143 miliony ludzi zostanie zmuszonych do emigracji. Już teraz 12 procent migrantów to uchodźcy klimatyczni, a liczba ta ma stale rosnąć. W największym niebezpieczeństwie znajdują się mieszkańcy Oceanii, gdzie aż 90 procent gospodarstw domowych doświadcza zagrożeń wynikających ze zmian klimatu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Za chwilę dalszy ciąg programu

Wojciech Mann jako pogodynek w „Za chwilę dalszy ciąg programu”, czyli w kultowym programie satyrycznym sprzed lat.

Spektakularne erupcje Etny

Etna, największy wulkan Europy, daje o sobie znać kolejnymi erupcjami, które szczególnie malowniczo prezentują się nocami, gdy fontanny lawy tryskają na wiele metrów i emitują huk na odległość kilku kilometrów. Według naukowców, to co dzieje się z Etną, różni się od tego, co widzieliśmy przez ostatnich 8 lat, jednak nie jest rzadkie zjawisko. Może jednak prowadzić do nasilających się erupcji i zwiększać zagrożenie dla mieszkańców okolicznych miast.

Krótkie lato w Antarktyce

Na Antarktyce rozpoczęło się krótkie i zimne lato. Jak informują polscy polarnicy ze stacji na Wyspie Króla Jerzego, potoki już płyną, więc ruszył też monitoring hydrologiczny. W potokach Siodło i Fosa, wypływających z lodowca Baranowskiego, mierzą natężenie przepływu i poziom wody oraz dokonują analizy granulometrycznej transportowanego przez wodę materiału przechwytywanego przez tzw. "łapacze".

Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station / Fot. D. Kępski, K. Bis.
Fot. Facebook / Arctowski Polish Antarctic Station / Fot. D. Kępski, K. Bis.

Najlepsze zdjęcia przyrody w 2018 roku według National Geographic

Popularny amerykański magazyn geograficzno-przyrodniczy National Geographic spośród 10 tysięcy nadesłanych zdjęć wybrał te najlepsze w 2018 roku. Zobaczcie zapierające dech fotografie otaczającej nas przyrody z całego świata.

Burza nad Atenami. Fot. Alexandros Maragos.
Burza nad Atenami. Fot. Alexandros Maragos.

Wśród zwycięskich zdjęć znalazł się ponury obraz porzuconego Forda Thunderbirda podczas masywnej burzy pyłowej, szalejącej w rejonie miejscowości Ralls w Teksasie. Wędrująca nad okolicą superkomórka burzowa zaczęła unosić pył z wyschniętych na wiór pól uprawnych, ograniczając widzialność niemal do zera... Zobacz cały artykuł >>>

Sypie we wschodniej połowie kraju

Miejscami we wschodniej połowie kraju występują opady śniegu, na ogół słabe i przelotne. Temperatura balansuje na poziomie zera, więc przeważnie płatki śniegu roztapiają się przy kontakcie z gruntem. To może się zmienić wieczorem i w nocy, gdy chwyci nieduży mróz. Zalegająca na drogach i chodnikach woda może wówczas zamarzać i pojawią się oblodzenia.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Takich ilości śniegu nie było od ćwierćwiecza. Zima zaczyna się na półkuli północnej coraz wcześniej?

Miniony listopad okazał się najbardziej śnieżnym na północnej półkuli od 25 lat. Czy to zmiany klimatyczne powodują, że śnieg spada na Amerykę Północną i Eurazję coraz wcześniej i w coraz większych ilościach?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Niezmiernie ciekawie prezentują się najnowsze dane satelitarne opublikowane przez Uniwersytet Rutgersa w USA. Wynika z nich, że w minionym listopadzie zasięg pokrywy śnieżnej na północnej półkuli był największym... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Między światłem a cieniem

Z pewnością nie raz spotkaliście się z tym ciekawym zjawiskiem podczas spaceru, po nocy z mrozem. Zacieniona trawa pokryta jest szronem, a ta nasłoneczniona jest od niego wolna. Dlaczego? Ponieważ ogrzana promieniami słonecznymi roślinność i powierzchnia gruntu mają wyższą temperaturę niż w miejscu przez dłuższy czas pozostającym w cieniu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wierne czworonogi

Poruszające zdjęcie obiegło media społecznościowe. Bezdomny mężczyzna o imieniu Cesar trafił do szpitala w Brazylii. Jednak nie był sam. Towarzyszyły mu jego wierne psiaki, które przez kilka godzin cierpliwie oczekiwały na swojego pana przed drzwiami wejściowymi do szpitala. Recepcjonistka postanowiła uwiecznić tę niezwykłą scenę. W podpisie wspomniała, że bezdomny bardzo dba o swoje zwierzaki, przez co sam często nie dojada i źle się to dla niego kończy.

Fot. Twitter / @10TV.
Fot. Twitter / @10TV.
dalej