Wszędzie powyżej 5 stopni

Dzisiaj było jeszcze cieplej niż wczoraj. Mimo, że te najwyższe temperatury spadły, to jednak ociepliło się tam, gdzie dotąd było najchłodniej. W całym kraju termometry pokazały co najmniej 5 stopni, przeważnie od 6-8 stopni, a na Dolnym Śląsku nawet 10 stopni. Niestety, było pochmurno i mokro, choć deszcze się przydadzą w obliczu utrzymującej się posuchy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wielka ucieczka łososi

Pewien kierowca był zaskoczony tym, co zastał na swoje drodze. Nie spodziewał się, że w miejscu do tego niewyznaczonym będą przechodzić, a raczej przebiegać, dorodne łososie z miejscowego stawu, który najwyraźniej po obfitych opadach wylał, a rybki skorzystały z wyjątkowej okazji i postanowiły czmychnąć.

Nowe fotki prosto z Marsa. Sonda InSight patrzy na piaskownicę i niebo

Robot należący do NASA przystąpił do realizacji swojego zdania. Na początek naukowcy kalibrują i testują kamery oraz urządzenia znajdujące się na pokładzie.

Fot. NASA-JPL.
Fot. NASA-JPL.

Wszyscy chcemy już otrzymać garść informacji o geologii planety, ale zanim będzie można rozpocząć badania, jedne z najważniejszych w historii naszej eksploracji tej planety, trzeba się do tego karkołomnego zadania odpowiednio przygotować. To aktualnie czynią astronomowie z grupy obsługującej sondę... Zobacz cały artykuł >>>

Światowi przywódcy nie przyjadą do Katowic. Pokazują, że mają w nosie problem zmian klimatycznych

W Katowicach trwa konferencja klimatyczna z udziałem 30 tysięcy delegatów ze świata. Jedni straszą zagładą ludzkości, inni troszczą się o środowisko, jeszcze inni czują pieniądz, nie brakuje też takich, którzy zmiany klimatyczne mają w nosie.

Fot. REUTERS / John MacDougall.
Fot. REUTERS / John MacDougall.

Zmiany klimatyczne to obecnie jeden z najbardziej elektryzujących tematów. Wywołuje on mnóstwo skrajnych emocji, ponieważ zdecydowana większość z nas jest świadoma tego, że w przyrodzie dzieje się coś niedobrego, ale punkty widzenia, jak to powstrzymać, i czy w ogóle, bardzo się różnią... Zobacz cały artykuł >>>

Listopad wcale nie był szary, bury i ponury. Zobaczcie piękne zdjęcia polskich krajobrazów

Listopad wcale nie jest szary, bury i ponury. Nie wierzycie? To przekonajcie się oglądając zdjęcia najpiękniejszych polskich krajobrazów z przełomu jesieni i zimy.

Śnieżny kataklizm na Islandii

Kolejne oszałamiające fotki z Islandii, która nawiedzona została przez jedną z największych śnieżyc ostatnich wielu lat. Miasto Akureyri, położone w północnej części wyspy, jest dosłownie sparaliżowane przez śnieżną kołderkę wysoką na ponad metr. Niektórzy mieszkańcy szukają swoich samochodów, które zniknęły gdzieś pod śniegiem.

Fot. Facebook / Weather, Meteo World / lolli_bjarka.
Fot. Facebook / Weather, Meteo World / lolli_bjarka.
Fot. Facebook / Weather, Meteo World / lolli_bjarka.

Richard Branson i wnuk Jacques’a Cousteau zwiedzili Wielką Błękitną Dziurę

Znani na całym świecie odkrywcy wybrali się w historyczną i pełną wrażeń wyprawę batyskafem, aby odkryć tajemnice słynnej głębi Wielkiej Błękitnej Dziury.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wielka rozpadlina rafy koralowej znajduje się na wodach Morza Karaibskiego w granicach Belize. Jest wielką atrakcją turystyczną i wspaniałym miejscem do eksploracji dla nurków. Chociaż każdego dnia nurkują tam dziesiątki poszukiwaczy przygód, którzy przybywają z najróżniejszych zakątków naszej pięknej planety... Zobacz cały artykuł >>>

Erupcja wulkanu z bliska

Kolejne nagranie z erupcji wulkanu Fuego, tego samego, który latem spowodował śmierć setek mieszkańców jego podnóży. Tym razem wybuch był dużo słabszy, ale przeraził turystów, którzy wdrapywali się na sąsiednie wulkany. Widok był jednocześnie zapierający dech i jeżący włosy na głowie.

Barbórka po wodzie, Święta po lodzie? Jest nadzieja na śnieżne i mroźne Boże Narodzenie?

Dzisiaj górnicy obchodzą dzień św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy. Z Barbórką związane jest słynne przysłowie wieszczące pogodę w Boże Narodzenie. Sprawdźmy, ile jest w nim prawdy i czy Święta będą po wodzie, czy jednak po lodzie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

4 grudnia, nie tylko górnicy w dniu swojego święta, prognozują pogodę jaka zapanuje w naszych miastach w Boże Narodzenie. Wszystko to w myśl starego przysłowia, które brzmi: "Święta Barbara po wodzie (lodzie)... Zobacz cały artykuł >>>

Co tak stuka w lesie zimą?

Zimą w lesie jest wyjątkowo cicho. Niskie temperatury powietrza i ogołocone z liści drzewa sprawiają, że wszelkie dźwięki rozchodzą się dużo dalej niż latem. Grobową ciszę co jakiś czas przerywa donośne stukanie. Co to takiego? Zobaczcie.

Pościg za zimowym tornadem

Łowcy burz nigdy nie mogą liczyć na chwilę spokoju. Nawet w grudniu ścigają tornada. Jedno z nich przetoczyło się nad stanem Illinois. Zobaczcie ten fenomen z bliska.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno z przelotnymi, jak i ciągłymi opadami deszczu. Na północnym wschodzie zalegają gęste mgły. Z kolei przejaśnienia występują jedynie miejscami na zachodnim Pomorzu i Zamojszczyźnie. Wiatr wieje słabo z kierunku południowego. Termometry pokazują od przeważnie od 5 do 8 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Przerażająca syrena alarmowa ostrzega przed nadciągającym tsunami

Piątkowy poranek w mieście Anchorage na Alasce był dla niektórych jednym z najbardziej przerażających w życiu, ponieważ o wschodzie słońca, gdy tysiące mieszkańców wybierało się do pracy i szkół, nagle ziemia zadrżała z największą siłą od ponad półwiecza. Szkody są spore, ale najważniejsze, że nikt nie zginął. Nad Zatoką uruchomione zostały syreny alarmowe ostrzegające przed tsunami. Żywioł szczęśliwie nie zdołał się utworzyć i alarm odwołano. Jednak wyglądało to strasznie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mamy złe wieści dla meteopatów, ponieważ ciśnienie właśnie zaczyna gwałtownie rosnąć. Do wieczora będzie wyższe średnio aż o 15 hPa! To oznacza u osób szczególnie wrażliwych na wahania ciśnienia m.in. senność, rozdrażnienie, rozkojarzenie i ból głowy. Jeśli doliczyć do tego pochmurne niebo, deszcze i silny wiatr, to mamy iście wybuchową mieszkankę pogodową. Aż nie chce się wychodzić z domu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Start Sojuza okiem astronauty

Niemiecki astronauta Alexander Gerst z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznił dzisiaj startujący z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie i wychodzący w przestrzeń kosmiczną statek kosmiczny Sojuz, na którego pokładzie znajdowało się troje astronautów z Rosji, USA i Kanady. Zobaczcie malownicze wyziewy z silników statku, które przepięknie kontrastowały z barwami ziemskiej atmosfery.

Fot. Alexander Gerst / ESA.
Fot. Alexander Gerst / ESA.

Śmieszne oblicze ślizgawicy :)

Ślizgawica ma bardzo groźne, ale też śmieszne oblicze. O tym, że chodnik czy schody są pokryte lodem, często dowiadujemy się za późno. Co z tego wynika? Zobaczcie na poniższej kompilacji najbardziej zabawnych sytuacji.

Jednak "szklanka" nie zawsze bywa wesołym zjawiskiem, zwłaszcza wtedy, gdy okazuje się, że nie mamy hamulców...

Świąteczna atmosfera na Islandii

Wracamy na Islandię, gdzie panuje już prawdziwie świąteczna atmosfera, po tym, gdy nad miastem Akureyri przeszła śnieżyca z prawdziwego zdarzenia. Wszystko wokół jest otulone grubą białą pierzynką. Takiej atmosfery za oknami życzylibyśmy sobie u nas w Boże Narodzenie.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rakelsworld / Weather/Meteo World.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rakelsworld / Weather/Meteo World.

13 stopni na zachodzie Polski

13 stopni pokazały dzisiaj termometry m.in. w Legnicy na Dolnym Śląsku i w Słubicach na Ziemi Lubuskiej. Na przeważającym obszarze kraju mogliśmy liczyć na 5-7 stopni, jednak na wschodzie i południu były miejsca, gdzie odnotowano tylko 2-3 stopnie. Odwilż dotarła nawet na górskie szczyty. Powyżej zera było zarówno na Śnieżce w Karkonoszach, jak i na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Niestety, dominowała pochmurna i deszczowa aura. Jutro będzie podobnie, czyli ciepło, ale mokro.

13 stopni na zachodzie Polski

Ulewy na zachodzie Europy

Na Wyspach Brytyjskich, we Francji, krajach Beneluksu, Niemczech i Szwajcarii ostatnie dni przyniosły ulewy. W ciągu ostatniej doby miejscami spadło tam 60 mm deszczu, a w ciągu 3 dni nawet 100 mm. Najbardziej obficie pada na południu Niemiec i w Szwajcarii, gdzie rzeki zaczęły wzbierać. Lokalnie, jak np. w Hesji, doszło do podtopień dróg.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach

Ratownicy górscy ogłosili dzisiaj w Tatrach najniższy stopień zagrożenia lawinowego, pierwszy raz w tym sezonie. Podjęli taką decyzję, ponieważ po kilku dniach tęgiego mrozu nadeszła odwilż, a spadły wcześniej śnieg może się zacząć osuwać. Pierwszym ostrzeżeniem była lawina, która wczoraj zeszła pod Rysami, porywając ze sobą turystę. Spadł on około 300 metrów dół, ale na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej