W Rosji jest mroźniej niż na lodach Antarktydy. Na termometrach nawet minus 50 stopni

Zima w Rosji przestała żartować. Pod śniegiem jest niemal całe terytorium kraju, a zaspy mają miejscami kilka metrów wysokości. Tymczasem temperatura spada nawet do minus 50 stopni. A to jeszcze nie wszystko, na co stać zimę. Jak Rosjanie to wytrzymują?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Niemal całe terytorium Rosji znajduje się już pod śniegiem. Wolne od białego puchu są tylko podnóża Kaukazu oraz czarnomorskie i kaspijskie wybrzeża. Najwięcej śniegu na obszarach nizinnych leży w środkowej i wschodniej Syberii. Pokrywa ma tam grubość powyżej pół metra, ale zaspy sięgają nawet kilku metrów... Zobacz cały artykuł >>>

Etna wypluwa fontanny lawy

Sycylijski wulkan Etna ubiegłej nocy znów dał spektakularny pokaz. Z jednego z jego kraterów w powietrze na wysokość kilkudziesięciu metrów tryskały fontanny rozżarzonej do czerwoności lawy o temperaturze przekraczającej tysiąc stopni. Etna daje o sobie znać od kilku dni. Nie ma jednak, przynajmniej póki co, zagrożenia dla miejscowej ludności.

Drogi i chodniki zmieniły się w istne lodowiska. Warstwa lodu ma nawet kilka centymetrów grubości

Od kilkudziesięciu godzin w różnych regionach kraju pojawiają się marznące deszcze i mżawki, które powodu na drogach i chodnikach oblodzenie. Nie trudno o stłuczkę lub wypadek. Pomoc drogowa i ortopedzi mają mnóstwo pracy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Najpierw na zachodzie kraju, a później na południu i wschodzie zaczęły się pojawiać marznące opady deszczu lub mżawki. Padały one przy ujemnej temperaturze, natychmiast przy kontakcie z wychłodzoną nawierzchnią dróg i chodników, zmieniając się w warstwę lodu... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Pierwsza oznaka wiosny

Kwitnące krokusy to pierwsza oznaka wiosny. Na te piękne widoki będziemy musieli poczekać przynajmniej do marca.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Astronauta rozmawia z CIMON-em, najbardziej inteligentnym robotem, jaki poleciał na orbitę

Europejska Agencja Kosmiczna pokazała film, na którym możemy zobaczyć pierwszą interakcję astronauty Alexandra Gersta z inteligentnym robotem IBM-a. W ostatnich latach na pokładzie Stacji Kosmicznej pojawiło się wiele dziwnych robotów.

Fot. ESA / IBM.
Fot. ESA / IBM.

Ich zadaniem było usprawnienie pracy i ułatwienie życia mieszkańcom kosmicznego domu. Niestety, żaden z nich nie zadomowił się na stałe, ale może to udać się robotowi o nazwie CIMON. Niezwykle zaawansowane technicznie urządzenie powstało w laboratoriach Airbusa i IBM-a... Zobacz cały artykuł >>>

Sojuz zabrał troje astronautów na orbitę

Chwilę temu na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-11, który wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleciało troje astronautów, a wśród nich: Rosjanin Oleg Kononienko, Amerykanka Anne McClain i Kanadyjczyk David Saint-Jacques. Na ziemskiej orbicie spędzą kolejne pół roku. Start z wciąż wolnego od śniegu kazachskiego stepu przebiegł bez żadnych problemów.

Krasnojarsk, czyli perła Syberii

Poznajcie Krasnojarsk, perłę Syberii, która zachwyca swoim pięknem o każdej porze roku, srogą zimą i gorącym latem.

Rzeki zaczynają zamarzać. Pojawił się na nich pierwszy w tym sezonie lód brzegowy i śryż

Całodobowy mróz, który utrzymywał się w niektórych regionach kraju przez całą drugą połowę ubiegłego tygodnia sprawił, że rzeki zaczęły się pokrywać lodem, pierwszy raz w tym sezonie. Zobaczcie zdjęcia i film znad brzegów Wisły.

Choć za dnia mróz był niewielki, to jednak nocami i o porankach temperatura potrafiła miejscami spadać poniżej minus 10 stopni, a zdarzało się, że również poniżej 15 stopni mrozu. W efekcie na brzegach wielu rzek pojawił się śryż, który jest pierwszym etapem zamarzania powierzchni wody... Zobacz cały artykuł >>>

Barwny początek dnia

@Ela na zachodnim Pomorzu sfotografowała dzisiejszy barwny wschód Słońca. Dzień potrwa tylko 8 godzin.

Wschód Słońca w Pyrzycach w woj. zachodniopomorskim. Fot. Ela T.
Wschód Słońca w Pyrzycach w woj. zachodniopomorskim. Fot. Ela T.

Tak wygląda zima na Islandii

Islandzkie miasto Akureyri, gdzie mieszka spora społeczność naszych rodaków, nawiedziła paraliżująca zawieja śnieżna. Spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, jednak silny wiatr usypał wielokrotnie wyższe zaspy, które uniemożliwiły niektórym mieszkańcom wyjście z domu. Zobaczcie, co tam się dzieje.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w wielu miejscach jest pochmurny i deszczowy, jedynie miejscami na zachodzie i południu pojawiają się przejaśnienia. We wschodnich regionach na drogach i chodnikach wciąż zalega warstewka lodu, która sprawia, że może być ślisko. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura wynosi od zera na północnym wschodzie do 10 stopni na zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 grudnia 2018 o godzinie 8:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 grudnia 2018 o godzinie 8:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ucieczka przed falą powodziową

Co można robić na pustyni? Raczej niewiele. Okazuje się, że tamtejsi mieszkańcy mają kilka bardzo nietypowych rozrywek. Jedną z nich jest ucieczka samochodami przed nadciągającą tzw. powodzią błyskawiczną. Gdy na wyschnięte obszary padają ulewne deszcze, pustynia zmienia się w wielkie rozlewisko. Rwący nurt może w każdej chwili porwać samochód, ale ryzykanci się tego nie boją. Czasem przypłacają swoją lekkomyślność życiem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po dużym spadku, dzisiaj ciśnienie będzie ulegać niewielkim wahaniom. Obecnie barometry pokazują od 998 hPa (niskie) na środkowym Pomorzu do 1013 hPa (w normie) w Małopolsce. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wszystkie barwy jesieni

Zobaczcie raz jeszcze najpiękniejsze oblicze tegorocznej jesieni w Polsce, najbardziej kolorowej pory roku.

Chcesz obejrzeć więcej zdjęć pięknej jesieni w Polsce?... Zobacz galerie >>>

Never Stop Chasing

Słynny amerykański łowca burz Reed Timmer zawsze powtarza: "Never Stop Chasing", ponieważ pościgi za tornadami nigdy się nie kończą, nawet w grudniu. Dowodem na to, że zimą na niebie może się pojawić superkomórka burzowa, jest poniższe nagranie z amerykańskiego stanu Illinois, gdzie śnieg pięknie kontrastuje z...

Ulice niczym lodowiska

Nie tylko u nas marznące deszcze i mżawki powodują oblodzenie dróg i chodników. Podobnie było i nadal jest u naszych sąsiadów. W Czechach i Słowacji ogłoszone najwyższe stopnie ostrzeżeń meteorologicznych przed gołoledzią. Panuje ślizgawica, która przyczynia się do stłuczek i wypadków. Tak było za dnia w słowackiej Bańskiej Bystrzycy, a może być tej nocy również we wschodniej i centralnej Polsce.

Ociepliło się do 6 stopni

Miejscami na zachodnim Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i w Małopolsce termometry pokazały dzisiaj plus 6 stopni. Wśród najcieplejszych miast znalazły się m.in. Kraków i Szczecin. Odwilż nie dotarła jedynie na Podlasie, Podhale i Pogórze Środkowo-beskidzkie. Tymczasem na przeważającym obszarze kraju temperatura wyniosła od 2 do 4 stopni. Jutro będzie jeszcze cieplej, nawet do 12 stopni przy granicy z Niemcami.

Ociepliło się do 6 stopni

Wkroczył deszczowy front

Nad zachodnią połową kraju wędruje od godzin popołudniowych deszczowy front atmosferyczny. Opady przeważnie mają charakter ciągły oraz małe i umiarkowane natężenie. We wschodniej połowie kraju nadal jest pogodnie, ale chmur systematycznie przybywa, co jest zapowiedzią nadciągania opadów. Na krańcu północno-wschodnim pojawiły się gęste mgły. Termometry pokazują od lekkiego mrozu na wschodzie do 5 stopni na plusie przy granicy z Niemcami.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Morze cofnęło się o metr

Silny południowy wiatr wiejący na Bałtyku spowodował cofkę na pewnym odcinku polskiego wybrzeża. Przykładowo w Kołobrzegu spacerowicze zaskoczeni są tym, że morze cofnęło się niemal o 100 metrów, a jego poziom opadł o cały metr, odsłaniając nie tylko dno, ale też drewniane falochrony. Zobaczcie niecodzienne krajobrazy panujące na kołobrzeskiej plaży.

Fot. miastokolobrzeg.pl
Fot. miastokolobrzeg.pl

Oto najlepszy pensjonat dla narciarzy, z widokiem na Alpy wartym ponad 150 tysięcy złotych tygodniowo

Tytuł najlepszego na świecie pensjonatu dla narciarzy otrzymał przepiękny domek z zapierającym dech widokiem na monumentalny Matterhorn w Alpach. Zobaczcie zdjęcia pensjonatu, na pobyt w którym stać tylko najbogatszych turystów.

Fot. Elysian Collection.
Fot. Elysian Collection.

Coraz większa rzesza Polaków zimowe urlopy spędza na nartach w Alpach, ponieważ tam, w przeciwieństwie do naszych rodzimych kurortów górskich, zawsze można liczyć na duże ilości naturalnego śniegu... Zobacz cały artykuł >>>

dalej