Odizolowane od świata plemię zabiło amerykańskiego misjonarza

To dowód na to, że na Ziemi są jeszcze społeczności, które ani myślą poznawać nowoczesne religie, ogłupiające technologiczne cuda i nie chcą obcować z postępowymi ludźmi XXI wieku.

Fot. YouTube.
Fot. YouTube.

Dzikie plemię, zamieszkujące wyspę Sentinel Północny, należącą do Indii, od 15 lat znajduje się pod ochroną Organizacji Narodów Zjednoczonych. Powodem takiej decyzji jest wrogie nastawienie przedstawicieli plemienia do cywilizowanego świata. Na Ziemi znajduje się już tylko garstka takich odmiennych społeczności, które za wszelką cenę próbują zachować swój styl życia, wyznawane wartości, światopogląd, kulturę i historię... Zobacz cały artykuł >>>

Alpejskie kurorty to przy nim pikuś. Poznaj jedno z najbardziej śnieżnych miejsc na świecie

Nie każdy wie, że spośród całego świata, to właśnie w Japonii notowane są każdej zimy największe ilości białego puchu, a to za sprawą specyficznego mikroklimatu. Rajem dla narciarzy są kurorty położone w rejonie miasta Niseko, na południu japońskiej wyspy Hokkaido.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W ciągu sezonu narciarskiego pokrywa śnieżna osiąga łączną wysokość aż 15 metrów. Amatorzy białego szaleństwa są zachwyceni krajobrazami, ponieważ obok kurortu wznosi się wulkan, nazywany Fudżi północy... Zobacz cały artykuł >>>

Śnieg w Alpach

Na zdjęciu satelitarnym widoczne są ośnieżone Alpy. W wyższych partiach gór leży już nawet 1,5 metra śniegu. Z kolei doliny są zasnute niskimi chmurami warstwowymi, gęstymi mgłami i smogiem.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Sejsmolog ostrzega. Japonię podczas olimpiady nawiedzi silne trzęsienie? „To nie jest błahe zagrożenie”

7 lat temu wschodnie wybrzeże Japonii nawiedziło największe trzęsienie w historii tego kraju. Wyzwoliło ono tsunami, które zabiło ponad 20 tysięcy ludzi. Polski sejsmolog ostrzega, że kataklizm może się powtórzyć, być może podczas olimpiady.

Zniszczenia po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 roku w Japonii. Fot. Max Pixel.
Zniszczenia po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 roku w Japonii. Fot. Max Pixel.

W 2020 roku Japonia zorganizuje letnie igrzyska olimpijskie, o ile wcześniej nie dojdzie do katastrofalnego trzęsienia ziemi. Nie jest to wcale takie nieprawdopodobne, o czym mogliśmy się przekonać w marcu 2011 roku... Zobacz cały artykuł >>>

Przez zimową Grecję

W wyżej położonych regionach Grecji spadło bardzo dużo śniegu. Jak wyglądają tamtejsze krajobrazy? Możecie to zobaczyć na poniższym nagraniu z jazdy samochodem przez Eurytanię.

NASA ogłosiła datę dziewiczego lotu załogowej kapsuły Dragon od SpaceX

Wielkimi krokami nadchodzi nowa era załogowych lotów kosmicznych wykonywanych bezpośrednio z terytorium Stanów Zjednoczonych, które zostały zawieszone w 2011 roku. Pierwszy lot testowy załogowej kapsuły Crew Dragon od SpaceX ma odbyć się już 7 stycznia.

Fot. NASA / SpaceX.
Fot. NASA / SpaceX.

Oczywiście, na pokładzie nie będzie astronautów, ale kapsuła poleci na orbitę i dołączy się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Inżynierowie z NASA i SpaceX, dzięki misji eksperymentalnej DM-1 przetestują w praktyce funkcjonowanie wszystkich urządzeń pokładowych i systemów bezpieczeństwa... Zobacz cały artykuł >>>

Mroźna noc na wschodzie kraju

Miniona noc miejscami na zachodzie i południu kraju mrozu nie przyniosła. Na pozostałym obszarze temperatury były ujemne, szczególnie we wschodnich województwach. Jak informuje nasz czytelnik @Paweł, na mrozowisku w Neplach k. Terespola, przy granicy z Białorusią, w jednym z najzimniejszych miejsc w Polsce, temperatura spadła do minus 8 stopni, a przy gruncie do minus 11 stopni.

Temperatury zmierzone w Neplach k. Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl
Temperatury zmierzone w Neplach k. Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl

W przyszłym tygodniu temperatura będzie spadać nocami i o porankach do minus kilkunastu stopni. Obszar ten jest tak zimny ze względu na swoją rzeźbę terenu i związane z tym procesy atmosferyczne.

Mrozowisko w Neplach k. Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl

Weekendowe ocieplenie przypłacimy pochmurnym niebem, deszczem, mżawką, gęstą mgłą i smogiem

Na koniec tygodnia czeka na krótkie, ale większe ocieplenie. Niestety, nie będzie mu towarzyszyć pogodne niebo, lecz niskie chmury, które na dodatek przyniosą deszcze i mżawki, w akompaniamencie gęstych mgieł i smogu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia zapewne już odczuwają tego skutki w postaci senności, bólu głowy lub rozkojarzenia. To skutek niekorzystnego biometu związanego z szybkim obniżaniem się ciśnienia... Zobacz cały artykuł >>>

Wioska Św. Mikołaja bez śniegu

Już tylko 2 tygodnie zostały do Mikołajek, tymczasem w najsłynniejszej na całym świecie wiosce Św. Mikołaja w fińskim Rovaniemi wciąż nie ma ani grama śniegu. Choć mróz, i to chwilami spory, utrzymuje się w Laponii przez całą dobę, to jednak przynajmniej do końca listopada nie ma co liczyć na śnieżne krajobrazy. Przyczyną jest potężny wyż skandynawski, który zamiast śniegu przynosi pogodne niebo. Czy Mikołajki, pierwszy raz od niepamiętnych czasów, nie będą białe?

Fot. rovaniemi.fi
Fot. rovaniemi.fi

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w całym kraju jest pochmurny. Miejscami występują słabe opady deszczu i mżawki, a także zalegają gęste mgły, które w strefie temperatur ujemnych marzną i tworzą gołoledź oraz osadzają szadź. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na wschodzie do plus 2 stopni na południowym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 listopada 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 listopada 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Krakatau wybuchł 400 razy w 2 dni

Wyjątkowo dużą aktywność przejawia wulkan Krakatau na Indonezji, który odpowiada za jeden z największych kataklizmów w dziejach ludzkości. W ciągu zaledwie dwóch ostatnich dni wybuchał aż 400 razy, za każdym razem emitując w powietrze pióropusze popiołów i gazy. Nadal obowiązuje zakaz zbliżania się do wyspy wulkanicznej na odległość mniejszą niż 2 km.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, do południa będzie rosnąć, jednak po południu rozpocznie się jego szybki spadek. W tej chwili na barometrach mamy od 1025 hPa na zachodzie do 1029 hPa na wschodzie kraju. Biomet pozostaje niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pomarańczowe niebo nad Sydney

Wschodnie wybrzeże Australii nawiedziła masywna burza piaskowa. Wędrujący front szkwałowy zaczął unosić tony pustynnego piasku i pyłu, a następnie roznosić go na dystansie setek kilometrów. Niebo nad Sydney, największym miastem Australii, przybrało złowieszczy, pomarańczowy kolor. Widzialność znacząco spadła. Władze zaleciły, aby dzieci, osoby starsze i wszyscy chorujący na astmę pozostały w domach.

Pierwszy śnieg w Krakowie

Jedni się cieszyli, inni złościli, a on sobie prószył na drogi, chodniki i samochody...

Żeby grzybobranie było bezpieczne

Lubicie chodzić jesienią na grzyby do lasu? Żeby zbieranie przysmaków leśnego runa było dla nas samą przyjemnością i w pełni bezpieczne, zachęcamy Was do obejrzenia poniższego filmiku przygotowanego w ramach edukacyjnych przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

Tornado zdewastowało przystań

Marmaris, turecki kurort nad Morzem Egejskim, nawiedziła trąba wodna, która zbliżyła się do przystani i zaczęła przewracać jachty i łódki oraz uszkadzać infrastrukturę. Na szczęście nikt nie ucierpiał, choć szkody są dość poważne.

Fot. Facebook / Severe Weather Turkey.
Fot. Facebook / Severe Weather Turkey.

Siła żywiołu była tak duża, że niektóre jachty zostały dosłownie wyrzucone z wody na nabrzeże.

Erupcja wulkanu na Alasce

Na zdjęciu satelitarnym widoczna jest erupcja wulkanu Veniaminof na Alasce. Popioły unoszą się na wysokość około 5 kilometrów i gnane są wiatrem na odległość nawet ponad 40 kilometrów. Wulkanolodzy wydali ostrzeżenia dla lotnictwa i zmienili kolor zagrożenia z żółtego na czerwony. Popiół zagraża samolotom przemierzającym główny korytarz powietrzny między Ameryką Północną a wschodnią Azją.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Polska będzie miała w Antarktyce nową stację polarną za grube miliony. Zobacz, jaka będzie w środku

Takiej dotacji dla polskich badań polarnych nie było od 40 lat. W Antarktyce powstanie zupełnie nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej, który będzie musiał ostać się ekstremalnym warunkom pogodowym. Jak będzie wyglądać jej wnętrze?

Tak będzie wyglądać nowy budynek Stacji im. Arctowskiego. Fot. apaka.com.pl
Tak będzie wyglądać nowy budynek Stacji im. Arctowskiego. Fot. apaka.com.pl

Kilka lat temu władze Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN zdecydowały, że na Wyspie Króla Jerzego powstanie nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Obecny główny budynek, wzniesiony w oparciu o zmodyfikowane kontenery budowlane, ma już 40 lat i z powodu skrajnych warunków jest już mocno wysłużony... Zobacz cały artykuł >>>

Galeria dnia: Jesień w Polsce

Zobaczcie i zachwyćcie się feerią barw tegorocznej jesieni w Polsce.

Zima nie zaskoczyła drogowców?

Według GDDKiA zima w tym sezonie nie zaskoczyła drogowców. Na dowód tego przedstawiono statystykę, z której wynika, że o dobre warunki jazdy dba obecnie ponad 115 pojazdów do zimowego utrzymania. Głównie zlokalizowane są one na południu kraju, gdzie nadal utrzymują się przelotne, marznące opady deszczu lub mżawki, które powodują gołoledź. Aby drogi nie były śliskie posypywane są specjalną mieszanką odladzającą.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej