Niecodzienne zjawisko nad Polską. To wygląda, jak dziurawe prześcieradło

Szczęście do pogody mają dzisiaj mieszkańcy Lubelszczyzny i Mazowsza, gdzie dzięki wyjątkowo rzadkiemu zjawisku atmosferycznemu niebo rozpogodziło się, a zza chmur wyjrzało słoneczko. Zobacz ten fenomen na zdjęciu satelitarnym.

Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Dzisiaj od godzin porannych od Lubelszczyzny po południowe Mazowsze przemieszcza się olbrzymia dziura w zwartej pokrywie chmur Stratus. Zjawisko to niesamowicie prezentuje się na animacji zdjęć satelitarnych... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jedynie na Lubelszczyźnie przynosi przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a na Górnym Śląsku pada marznąca mżawka, które powoduje gołoledź. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Wiatr wieje ze wschodu. Temperatura wynosi od minus 4 stopni na wschodzie do 1 stopnia na południowym zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1023 hPa na południu do 1030 hPa na północnym wschodzie kraju. Biomet nadal jest niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Gdy nadciąga burza

Chmury szelfowe, nazywane też wałami chmurowymi lub szkwałowymi, te jedne z najbardziej malowniczych formacji z arsenale chmurowym. Zwiastują one nadejście burzy, często gwałtownej. Szczególnie pięknie prezentują się o zachodzie Słońca, gdy promienie świetlne podświetlają je na głęboką czerwień. Zobaczcie nadciągającą burzę w przyspieszeniu.

Przejażdżka psim zaprzęgiem

Zabieramy Was na przejażdżkę psim zaprzęgiem przez malowniczy Park Narodowy Denali na Alasce.

Popocatépetl znów wybuchł

Meksykański wulkan Popocatépetl po raz kolejny wybuchł. Ponad krater wystrzelił pióropusz popiołów wraz z gorącymi skałami. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Wulkan nie stanowi poważnego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, ale podniesiono stopień zagrożenia dla lotnictwa do koloru żółtego.

Podróż przez jesienną Polskę

Przemierzyliśmy niemal całą Polskę, aby pokazać Wam na zdjęciach, jak pięknie jest jesienią w lasach, wśród pól i łąk oraz nad jeziorami i rzekami. Zobaczcie i zachwyćcie się tą feerią barw.

Piękny poranek w Kolorado

Słynny łowca burz Reed Timmer zrobił sobie urlop od ścigania tornad i wybrał się do ulubionego Kolorado, gdzie zachwyca się urokami zimy. Zobaczcie, jak wspaniałe krajobrazy panują tam o porankach, gdy śnieżnobiała szadź otula drzewa i krzewy.

Rok 536 był najtragiczniejszy w historii ludzkości. „Tajemnicza chmura zabiła miliony ludzi”

Zagadkowe zjawisko wystąpiło w 536 roku. Kronikarze wspominają o tajemniczej chmurze, która niczym mgła przysłoniła Słońce, przynosząc śnieg i mróz w samym środku lata, i powodując śmierć milionów ludzi. Jak wytłumaczyć ten fenomen?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Najnowsze odkrycie naukowców na pierwszy rzut oka przypomina scenariusz horroru rodem z Hollywood. Jednak to zdarzyło się w rzeczywistości i aż po dziś dzień pozostaje zagadką. Mowa o tajemniczym zjawisku, które... Zobacz cały artykuł >>>

Burzliwa wyspa Samos

Sezon burzowy w Grecji trwa w najlepsze. Wspaniały spektakl mogli podziwiać mieszkańcy i turyści na wyspie Samos.

Oto kraj z najbardziej skażonym powietrzem na świecie, które skraca mieszkańcom życie o całe lata

Naukowcy sprawdzili, w których krajach jakość powietrza na tle roku jest najgorsza i jak bardzo skraca ona życie tamtejszym mieszkańcom. Najbardziej skażone państwo jest też jednym z najpiękniejszych na świecie. O którym jest mowa?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Badacze z Uniwersytetu Polityki Energetycznej w Chicago przebadali jakość powietrza w większości krajów na świecie. Wynik nie powinien nikogo zaskoczyć. Za sprawą smogu przeciętnie żyjemy niemal o 2 lata krócej niż... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: XIX-wieczny wiatrak

W Starej Różance k. Kętrzyna na Mazurach zachował się murowany wiatrak typu holenderskiego z XIX wieku. Dzisiaj ta wyjątkowa budowla służy jako zajazd. Przepięknie prezentował się tej jesieni na tle barwnych drzew.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jak dojechać do miejsca, gdzie zrobiliśmy powyższe zdjęcie?... Zobacz na mapie >>>

Sześcioramienna gwiazdka

Ależ jest piękny! Tak wygląda płatek śniegu, który spadł wczoraj w Czechach. Każda śnieżynka jest piękna i niepowtarzalna.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Jarda Fous.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Jarda Fous.

Alexander Gerst dokonał niezwykłego odkrycia na pokładzie stacji kosmicznej

Niemiecki astronauta, który obecnie przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podczas porządków natknął się na bardzo ciekawe przedmioty. Wczoraj minęła 20. rocznica wyniesienia na ziemską orbitę pierwszego elementu ISS.

Fot. Alexander Gerst / Twitter / ESA.
Fot. Alexander Gerst / Twitter / ESA.

W tym roku obchodzimy również 18. rocznicę bezustannego przebywania astronautów na pokładzie kosmicznego domu (zobaczcie tutaj). Z tej okazji Alexander Gerst postanowił trochę ogarnąć moduły użytkowe i całkiem przypadkiem natrafił na etui wypełnione dyskietkami z ważnymi niegdyś dla astronautów danymi... Zobacz cały artykuł >>>

Ślizgawica na południu kraju

Na południu kraju od blisko doby występują opady marznącego deszczu, które wywołują na drogach i chodnikach bardzo niebezpieczną gołoledź. Grozi ona nie tylko wypadkami, ale też uszkodzeniami sieci energetycznej. To skutek temperatury balansującej na granicy zera. Na drogach i chodnikach zachowajcie szczególną ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Silny wiatr potęguje zimno, ale chroni nas przed trującym smogiem. Niebawem to się zmieni

Porywisty wiatr wiejący ze wschodu od kilku dni daje się nam we znaki potęgując chłód. Jednak ma on i pozytywne oblicze, ponieważ przepędza smog, poprawiając jakość powietrza. Niestety, nie potrwa to długo.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Podmuchy wschodniego wiatru osiągają przeważnie do 30-40 km/h, jednak lokalnie wieje do 50 km/h, a to sprawia, że temperatura odczuwana przez receptory zawarte chociażby w skórze twarzy jest nawet o 7-8 stopni niższa od wskazań termometrów, a na tych jest około zera... Zobacz cały artykuł >>>

Trąba wodna uderzyła w port

Olbrzymia trąba wodna wtargnęła do portu we włoskiej Kampanii. Zobaczcie to spektakularne zjawisko na poniższym nagraniu od naocznych świadków.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno. Przejaśnienia pojawiają się w północnych regionach. Miejscami na południu, południowym wschodzie i zachodzie kraju pada deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie opady marzną powodując gołoledź. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Wieje silny wiatr ze wschodu. Temperatura oscyluje blisko zera.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 listopada 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 listopada 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Dzieci uwięzione w autobusie

Ulewy nie dają spokoju Hiszpanom. W mieście Kartagena nad Morzem Śródziemnym policjanci i strażacy ewakuowali 70 dzieci, które utknęły w szkolnym autobusie na zalewanej przez wody powodzi drodze. Na szczęście żadne dziecko nie ucierpiało, choć autobus niebezpiecznie się przechylił i w każdej chwili mógł zostać porwany przez wzbierający nurt.

Fot. Hiszpańska Policja.
Fot. Hiszpańska Policja.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie rosnąć. W tej chwili wynosi od 1018 hPa na południu do 1030 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostają niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej