Norylsk sparaliżowany

Zawieja śnieżna sparaliżowała Norylsk w północnej Rosji. Miasto okrzyknięte najbardziej depresyjnym na świecie, dosłownie stanęło. Część mieszkańców straciła prąd i ogrzewanie, ruch drogowy jest zablokowany, a miejscowe lotnisko zostało zamknięte na skutek silnie ograniczonej widoczności. Ostatni samolot, któremu udało się wylądować, przyleciał z Moskwy. Pasażerów eskortowała do miasta samochodami terenowymi kolumna policyjna.

Fot. Instagram @thenorilsk.
Fot. Instagram @thenorilsk.

Norylsk to miasto odcięte od świata, przez znaczną część roku pogrążone w ciemnościach i siarczystych mrozach, z wyjątkowo skażonym powietrzem i pełną przemocy historią. Poznajcie jego tajemnicę i odpowiedzcie na pytanie, czy mimo to chcielibyście tam zamieszkać?... Zobacz cały artykuł >>>

Pada dosłownie wszystko

Na południu kraju mamy najróżniejsze rodzaje opadów. Najbardziej niebezpieczne są oczywiście deszcze marznące. Krajobrazy zaczęły się zabielać. Tak jest m.in. na Górnym Śląsku, gdzie kolejny raz zaczął prószyć śnieg. W nocy sypnie nie tylko na Śląsku, ale też w Małopolsce, na Podkarpaciu, na Kielecczyźnie oraz w południowych regionach Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej i Mazowsza.

OPADY ŚNIEGU W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

PADA PRAWIE WSZYSTKO. JAK U WAS? :) Zgodnie z zapowiedzią mamy opady różnorodne. Pada głównie śnieg, ale lokalnie zdarza się też deszcz z śniegiem, deszcz lodowy oraz marznący deszcz. W Świętochłowicach pada głównie śnieg, co widać na załączonym filmie :)

Opublikowany przez Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski Wtorek, 20 listopada 2018

Polska w 4 minuty

Czy można lepiej zaprezentować esencję naszej ojczyzny w 4 minuty? Zobaczcie i przekonajcie się sami.

Jeszcze Wam mało? Oto kolejna minuta uroków Polski:

Kalifornia: Po pożarach przyszły ulewy

Jeszcze strażakom nie udało się w pełni zgasić pożarów, a już nad Kalifornię nadciągnęły chmury frontowe. Przynoszą one ulewy, a w górach śnieżyce. Sytuacja jest poważna, bo w miejscach, gdzie po pożarach pozostała goła ziemia, istnieje ryzyko osunięć ziemi i powodzi. Ostrzeżenia dotyczą środkowej i północnej części stanu. Z kolei na drogi wiodące między górami a oceanem, mogą schodzić lawiny kamienne.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ślizgawica na południu kraju!

Nad południowe regiony kraju wkroczył front z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegiem. Chwilami pada dość obficie. Miejscami na Górnym Śląsku i w Małopolsce opady mają charakter marznący, ponieważ temperatura przy powierzchni ziemi jest ujemna, i pojawia się oblodzenie. Nasz czytelnik przesłał zdjęcie świecącej się nawierzchni drogi w okolicach Wieliczki w Małopolsce. "Na drodze lodowisko. Drogowcy jak zwykle zaskoczeni, zero piaskarek" - informuje czytelnik.

Gołoledź na drodze w Podstolicach k. Wieliczki w woj. małopolskim. Fot. Czytelnik.
Gołoledź na drodze w Podstolicach k. Wieliczki w woj. małopolskim. Fot. Czytelnik.

Trąba wodna w tureckim kurorcie

Popularny, również wśród polskich turystów, śródziemnomorski kurort Antalya, nawiedziła trąba wodna. Żywioł, któremu towarzyszył zalążek kolejnej trąby, wyszedł na plażę, a następnie nad zabudowania. Uszkodził dachy na kilku budynkach, zniszczył przyczepę kempingową i połamał drzewa. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Gaja i Toraji zebrały żniwo

Cyklony tropikalne spustoszyły kraje południowej i południowo-wschodniej Azji. Cyklon imieniem Gaja (tak zwana jest w mitologi greckiej Ziemia-Matka) zdewastował południowe Indie, gdzie przyniósł ulewne deszcze i powodzie. Zginęły co najmniej 33 osoby. Silny wiatr zdewastował pomnik Jezusa, co możecie zobaczyć na zdjęciu. Kolejny cyklon, tym razem imieniem Toraji, dał się we znaki w Wietnamie. Tam również doszło do powodzi i osunięć ziemi. Śmierć poniosło 12 osób.

Fot. Twitter / @ModifiedTamilan.
Fot. Twitter / @ModifiedTamilan.

Podróż przez jesienną Polskę

Przemierzyliśmy niemal całą Polskę, aby pokazać Wam na zdjęciach, jak pięknie jest jesienią w lasach, wśród pól i łąk oraz nad jeziorami i rzekami. Zobaczcie i zachwyćcie się tą feerią barw.

Space Tango za 2 lata otworzy pierwszą autonomiczną fabrykę w kosmosie

Firma z amerykańskiego Kentucky zamierza stworzyć na ziemskiej robicie całą flotę autonomicznych fabryk, w których będzie produkować urządzenia przyszłości.

Fot. Space Tango.
Fot. Space Tango.

Przewagą kapsuł ST-42 od Space Tango nad ziemskimi fabrykami ma być możliwość produkcji zaawansowanych materiałów i urządzeń w warunkach mikrograwitacji, dzięki czemu będą one znacznie wydajniejsze... Zobacz cały artykuł >>>

Zza chmur wyjrzało Słońce

Godziny południowe przynoszą nam przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Słoneczko wyjrzało zza chmur w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu i Lubelszczyźnie. W tym ostatnim regionie rozstąpienie się chmur ujawniło na poniższym zdjęciu satelitarnym pokrywę śnieżną, która zaczęła się tam tworzyć w minioną niedzielę. Leżą tam przeważnie 2 cm białego puchu. Niebawem rozpogodzi się też na zachodzie i północy kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 listopada 2018 o godzinie 12:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 listopada 2018 o godzinie 12:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Piękna panorama Tatr

Wspaniałe krajobrazy panują dzisiaj na Podhalu, z którego roztacza się iście zimowa panorama na Tatry. Doliny są spowite delikatną mgiełką, która powstaje na skutek parowania spadłego wczoraj śniegu, którego grubość sięga około 5 cm.

Fot. Zol.pl / ZAKOPANEonline
Fot. Zol.pl / ZAKOPANEonline

Równie zapierającą dech panoramę możecie zobaczyć z Polany Głodówka:

Fot. rafalraczynski.com.pl / Rafał Raczyński.

Przed nami niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenie przed czarnym lodem, który może powodować wypadki

Temperatura jest coraz niższa, wahając się między plusami za dnia i minusami w nocy, co stwarza bardzo poważne zagrożenie na kierowców, jak i pieszych. Niebawem sytuację pogarszać będzie czarny lód. Co to za zjawisko i dlaczego jest groźne?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Padać będzie przy temperaturze około zera, na niżej położonych obszarach będzie nieznacznie na plusie, a na wyżej położonych lekko na minusie. To oznacza zarówno deszcz, deszcz ze śniegiem, śnieg, a nawet krupę śnieżną. Podczas jazdy przez region nie bądźcie zaskoczeni częstą i nagłą zmianą rodzaju opadu... Zobacz cały artykuł >>>

Dramatyczna powódź na pustyni

W Arabii Saudyjskiej ostatnim typem pogody, którego można się spodziewać, jest z pewnością ulewny deszcz, a zwłaszcza taki, który kończy się powodzią. Jednak ostatnie dni przyniosły aurę, która zdarza się niezwykle rzadko. Błyskawiczne powodzie porywały samochody wraz z ludźmi, a także wielbłądy. Zobaczcie te dramatyczne sceny.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w całym kraju jest pochmurny, ale tylko miejscami na Podlasiu występują słabe opady deszczu. Wiatr wieje chwilami porywiście z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na południowym wschodzie do 3 stopni na północnym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 listopada 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 listopada 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Skandynawia? Nie! Grecja

Po ostatnich śnieżycach, które nawiedziły wyżej położone obszary Grecji, wiele lokalnych dróg jest całkowicie nieprzejezdnych. Nawet wydawałoby się pojazdy wprost stworzone do trudnych zimowych warunków nie dają sobie rady z takimi ilościami białego puchu. Zobaczcie, jak się jeździ, a raczej nie jeździ, po Grecji.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, ale lada godzina zacznie się obniżać. Do wieczora spadnie średnio o 5 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1020 hPa na południu do 1031 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostają niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Skąd my to znamy :)

A jednak trzeba ostrzegać niektórych kierowców, bo wystarczy płatek śniegu, aby doszło do paraliżu na drogach...

Fot. Facebook / Severe Weather Europe.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe.

Olbrzymie fale na Azorach

Portugalski archipelag na Atlantyku nawiedził głęboki niż atmosferyczny, który przyniósł ulewne deszcze i porywiste wiatry, osiągające nawet 150 km/h. Na wybrzeżach szalał potężny sztorm generujący olbrzymie, 13-metrowe fale.

Niebezpieczne ulewy i śnieżyce

Na południu Europy spodziewane są w następnych dniach ulewne deszcze, które mogą powodować kolejne podtopienia i powodzie. Najtrudniejsza sytuacja panować będzie na południu Francji, we Włoszech i na wybrzeżach wschodniego Adriatyku. Z kolei wysoko w Alpach przejdą śnieżyce, podczas których przyrost pokrywy śnieżnej może sięgać nawet 30 cm. Wybierając się w każde z tych miejsc zachowajcie ostrożność.

Na Grenlandii cieplej niż u nas

W ostatnich dniach dużo cieplej niż u nas było na dalekiej północy. Na Grenlandii za sprawą napływu nadzwyczaj ciepłej masy powietrza z południa, termometry pokazały nawet 7 stopni. Jeszcze cieplej było na Islandii, gdzie odnotowano w cieniu aż 18 stopni! Dla porównania u nas były miejsca, gdzie panował całodobowy mróz, a na przeważającym obszarze kraju temperatura nie była w stanie przekroczyć 5 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.
dalej