Tatry z chmurową czapeczką

W sobotę nad szczytami Tatr pojawiła się malownicza czapeczka z chmur.

Tajfun Samuel nad Filipinami

Tajfun imieniem Samuel przechodzi nad Filipinami. Przynosi gwałtowne burze, ulewne deszcze i huraganowe wiatry w środkowej części tego wyspiarskiego kraju. Zagrożona powodzią jest m.in. stolica Manila. Meteorolodzy ostrzegają przed masowymi przerwami w dostawach prądu, a także utrudnieniami w transporcie drogowym, lotniczym i morskim. Tak tajfun Samuel prezentuje się na zdjęciu satelitarnym:

Fot. Himawari-8.
Fot. Himawari-8.

Naukowcy przyznają się do wpadki. Wyniki badań nt. ogrzewania się oceanów były błędne

Kilka tygodni temu na łamach pisma "Nature" opublikowano artykuł sugerujący, że Ziemia jest znacznie bardziej wrażliwa na emisję gazów cieplarnianych niż dotychczas sądzono. Teraz naukowcy przyznają, że w badaniach popełnili duży błąd.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Na łamach prestiżowego pisma naukowego "Nature" naukowcy z Uniwersytetu Princeton oraz Instytutu Oceanografii Scrippsa na Uniwersytecie Kalifornijskim opublikowali w październiku wyniki swoich badań nad wpływem dwutlenku węgla na ogrzewanie się światowych oceanów... Zobacz cały artykuł >>>

Tornado w Nowej Zelandii

Superkomórka burzowa przechodząca nad miastem Canterbury w Nowej Zelandii, przyniosła ze sobą potężną ulewę, błyskawice, grad, a nawet trąbę powietrzną. Jest to w tej okolicy na tyle rzadko spotykane zjawisko, że osoba je filmująca nie przebierała w słowach.

Pod lodami Grenlandii spoczywa wielki krater. Planetoida uderzyła, gdy człowiek dotarł do Ameryki

Tego się nie spodziewali. Naukowcy odkryli pod czapą lodową Grenlandii jeden z największych i najmłodszych kraterów uderzeniowych na Ziemi. Powstał wówczas, gdy człowiek po raz pierwszy rozprzestrzenił się po Ameryce.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Operacja "IceBridge" to kilkuletni projekt prowadzony z wielkich rozmachem przez NASA. W jego ramach za pomocą samolotów badawczych wykonano niezwykle dokładne zdjęcia radarowe czapy lodowej... Zobacz cały artykuł >>>

Jesienne klimaty w Polsce

Zobaczcie całą esencję tegorocznej jesieni w obiektywie.

Erupcja zabójczego wulkanu

Wulkan Ognia (Fuego) w Gwatemali w Ameryce Środkowej znów daje o sobie znać. Z powodu jego kolejnej erupcji wezwano do natychmiastowej ewakuacji przeszło 2 tysiące osób. Nikt nie bagatelizuje ostrzeżeń władz, ponieważ każdy pamięta to, co stało się latem, gdy nagły wybuch spowodował śmierć 200 osób i zniszczenie wielu wiosek. Oto, co się wtedy działo:

Ranne boćki zimują w Polsce

Pierwszy w tym sezonie śnieg spadł wczoraj na Lubelszczyźnie. Zaskoczył niepełnosprawne bociany, które nie odleciały do ciepłych krajów i zmuszone są zimę spędzić w naszym kraju. Przygarnął je ośrodek rehabilitacji bocianów, należący do stowarzyszenia "Szansa dla Bociana" w Kozubszczyźnie. Zobaczcie, jak boćki radzą sobie w niezwykłej dla nich scenerii.

Koszmar! Tysiąc ofiar pożarów

Liczba osób zaginionych w wielkich pożarach trawiących Kalifornię sięga już tysiąca. Dotychczas potwierdzono śmierć 80 osób. Spłonął obszar o powierzchni 600 kilometrów kwadratowych, a więc większy od Warszawy. Strawionych zostało 12 tysięcy budynków. Wiele rodzin straciło dach nad głową. W ogniu stanęło m.in. Malibu. Nad regionem słynącym z pięknych plaż unosiły się słupy dymu. Ten przerażający obraz możecie zobaczyć na przyspieszonym nagraniu.

Część Polski jest już pod śniegiem. W których regionach spadł biały puch i gdzie go jest najwięcej?

Pogoda podzieliła nasz kraj. W jednej połowie zaczął padać śnieg, a w drugiej deszcz. Kierowcy nie są zachwyceni, ponieważ oba typy opadów spowodowały straszne korki. Niebawem białe krajobrazy zawitają w kolejne zakątki naszego kraju. W które?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wczoraj we wschodnich i centralnych regionach kraju zaczął prószyć śnieg, który minionej nocy dotarł do południowych dzielnic, gdzie temperatura spadła lekko poniżej zera sprawiając, że biały puch... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek niemal w całym kraju jest pochmurny, jedynie na Pomorzu pojawiają się niewielkie przejaśnienia. W północnych i centralnych regionach przelotnie pada słaby deszcz lub mżawka, zaś na południowym zachodzie występują nieduże opady śniegu. W południowych regionach zabieliło się, przez co warunki drogowe są utrudnione. Wiatr wieje ze wschodu. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na południu do 5 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 listopada 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 listopada 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Śnieg okazał się paraliżujący

Mieszkańcy południowych i południowo-wschodnich regionów narzekają na pierwszy w tym sezonie atak zimy. Choć białego puchu spadło niewiele, bo najwyżej do 3-4 cm, to jednak miejscami drogi są nieprzejezdne. Tak jest głównie na Kielecczyźnie i Lubelszczyźnie, gdzie śniegu spadło najwięcej. Musimy się dzisiaj liczyć z opóźnieniami w transporcie publicznym, bo nie wszyscy zdążyli się przygotować na warunki zimowe.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1020 hPa na południu do 1028 hPa na północy kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Śnieżna noc i ranek na południu

Noc przyniesie opady śniegu na południu i południowym wschodzie. To właśnie w tych regionach o poranku za oknami swych domów ujrzycie zimowe krajobrazy. Wyjdźcie do pracy lub szkoły trochę wcześniej niż zwykle, ponieważ na śliskich drogach będą się tworzyć korki. Zachowajcie też ostrożność, bo chwila nieuwagi może się skończyć stłuczką.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Deszcz spadających gwiazd

Ubiegłej nocy mogliśmy podziwiać meteory z roju Leonidów, związanych z kometą 55P/Tempel-Tuttle, która ostatnio w 1998 roku przeleciała obok Słońca. Jeśli nie mieliście czasu spojrzeć w nocne niebo lub w obserwacjach przeszkodziła wam pogoda, zobaczcie na nagraniu jeden Leonid widowiskowo spalający się w ziemskiej atmosferze.

Barwne końce dnia

Wkroczyliśmy w okres najbardziej barwnych zachodów słońca na tle całego roku. Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną u kresu dnia niebo mieni się gorącymi kolorami, gdy promienie słoneczne załamują się na kryształach lodowych i kroplach wody budujących chmury, a także rozszczepiają się na drobinkach pyłu unoszących się w powietrzu. Tak pięknie było wczoraj w obiektywie naszych czytelników.

Zachód Słońca w Mławie w woj. mazowieckim. Fot. Adam Kulesza / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Mławie w woj. mazowieckim. Fot. Adam Kulesza / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Drawsku Pomorskim w woj. zachodniopomorskim. Fot. Maniek / TwojaPogoda.pl

Niszczycielskie fale na Teneryfie

Pogoda nie sprzyja urlopowiczom na Wyspach Kanaryjskich, gdzie padają ulewne deszcze, które powodują podtopienia, a porywisty wiatr piętrzy fale sztormowe. Te uderzając w jeden z nadmorskich hoteli zdewastowały ogród i uszkodziły elewację budynku wraz z balkonami.

Zobaczcie jeszcze jedno nagranie z innej perspektywy:

Śnieg na Lubelszczyźnie

Lubelszczyzna jest obecnie najbardziej zaśnieżonym regionem w naszym kraju. Tamtejsze krajobrazy możecie podziwiać okiem drona latającego nad miejscowością Podgaj k. Łukowa.

Jakie powietrze napływa nad Polskę?

Wbrew informacjom niektórych mediów, do Polski nie spływa powietrze arktyczne, lecz polarno-morskie znad Atlantyku, które przejściowo będzie wypierane przez masę polarno-kontynentalną ze wschodniej Europy. Temperatura w nocy poniżej zera spadnie tylko na południu kraju, a jutro sięgnie maksymalnie od 2 do 5 stopni, tylko nad morzem będzie cieplej, do 7 stopni. W arktycznym powietrzu byłoby dużo zimniej.

Skąd napływa od nas powietrze arktyczne? Fot. Wetter3.de
Skąd napływa od nas powietrze arktyczne? Fot. Wetter3.de

Inne oblicze Krakowa

Ponad 22 tysiące zdjęć, przeszło 600 godzin poświęconych na fotografowanie i montaż, materiały filmowe zajmujące blisko 1 TB miejsca na dysku. To efekty pracy nad filmem o Krakowie wykonanym nowatorską techniką hyperlapse. W spocie zobaczycie nie tylko najsłynniejsze zabytki Krakowa.

dalej