Wyjątkowo wczesny śnieg

W nawiązaniu do wiadomości o wyjątkowo wczesnym ataku zimy w USA, publikujemy zdjęcie z Oklahomy, gdzie śnieg spadł nie tylko na kolorowe, ale wciąż zielone liście na drzewach, a także na kwitnące kwiaty.

Fot. Facebook / Cyclone Of Rhodes / Kim Sutter.
Fot. Facebook / Cyclone Of Rhodes / Kim Sutter.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest bardzo wysokie i przez cały dzień nadal będzie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1035 hPa na zachodzie i południu do 1040 hPa na północnym wschodzie kraju. Biomet jest obojętny dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nowy, spektakularny obraz atmosfery Jowisza uwieczniony z sondy Juno

NASA opublikowała właśnie nowe, niezwykłe oblicze największej planety Układu Słonecznego. Trzeba przyznać, że atmosfera tej planety zapiera dech w piersi swoim wyglądem. Obraz powstał 29 października, podczas ostatniego, 16 bliskiego przelotu sondy Juno na Jowiszem z odległości 7 tysięcy kilometrów. Surowy plik RAW został następnie przetworzony przez grafików agencji, Geralda Eichstäda i Seána Dora, którzy uwidocznili szczegóły atmosfery tego gazowego giganta.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Dzięki temu możemy zobaczyć w niesamowitych detalach antycyklony szalejące w atmosferze i najważniejszy z nich, czyli Biały Owal. Oprócz niego, naszym oczom ukazały się też czarne i ciemno-pomarańczowe pasy chmur wirujące wokół antycyklonów. Występują one nie tylko w północno-zachodnim pasie atmosfery Jowisza, który widoczny jest na fotografii, ale również w innych częściach globu... Zobacz cały artykuł >>>

Dziwne chmury nad Pomorzem

@Mariusz po południu nad zachodnim Pomorzem uwiecznił przedziwne chmury układające się w fale.

Chmury falowe w Nowogardzie w woj. zachodniopomorskim. Fot. Mariusz / TwojaPogoda.pl
Chmury falowe w Nowogardzie w woj. zachodniopomorskim. Fot. Mariusz / TwojaPogoda.pl

Erupcja wulkanu w Japonii

W Japonii wybuchł kilkukrotnie wulkan Sakurajima, który pozostaje w aktywności od 1955 roku. Ponad miasto Kagoshima na wyspie Kiusiu, wzbił się pióropusz popiołu i gazów, który zaniepokoił mieszkańców. Część pyłu poszybowała na wysokość kilku kilometrów, a część zaczęła opadać do morza, z czasem przemieszczając się nad 600-tysięczne miasto i ograniczając widzialność. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Arabska pustynia pod wodą

Nietypowe krajobrazy panują w Arabii Saudyjskiej, gdzie na skutek ulewnych deszczy pustynia uległa podtopieniu. Wielbłądy nie są zadowolone z brodzenia w wodzie. Powodzie nękają kraje Bliskiego Wschodu od miesiąca. Skutek to ponad 30 ofiar śmiertelnych.

Październik w Polsce na zdjęciach

Październik przyniósł nam jeden z najdłuższych, najsłoneczniejszych, najsuchszych i najcieplejszych okresów babiego lata w całej historii pomiarów meteorologicznych. Piękna pogoda sprawiała, że z chęcią spacerowaliśmy, udawaliśmy się na wycieczki i urządzaliśmy sobie pikniki na świeżym powietrzu. Zobaczcie całą esencję jesieni w naszym obiektywie.

Późna jesień w Bieszczadach

Bieszczady nie są już kolorowe, jak jeszcze przed miesiącem, gdy murawy i liście na drzewach mieniły się całą paletą barw. Teraz dominują wypłowiałe kolory, charakterystyczne dla przedzimia. Zamiast jeszcze niedawnych, rekordowych 26 stopni w cieniu, jest już poniżej 10 stopni i lada dzień wróci śnieg. Niedźwiedzie zaczynają zmierzać do swych gawr.

Polska odegra ogromną rolę w misjach badawczych Merkurego, Marsa i Jowisza

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że Polska miała, ma i będzie miała ogromny udział w realizacji przyszłych wielkich misji kosmicznych, w tym związanych z poszukiwaniem obcego życia.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Historia eksploracji kosmosu przy udziale polskiej myśli technicznej została zapoczątkowana w latach 70. ubiegłego wieku wraz z misją misji rakiety sondującej Wertikal-1. W latach 80. polskie instrumenty znalazły się na pokładach sond Vega-1 i Vega-2, które odbyły misje badawcze na Wenus i obserwowały kometę Halley'a... Zobacz cały artykuł >>>

Olbrzymie ilości śniegu w Alpach

Takie ilości śniegu spadły na początku tego roku we włoskim kurorcie narciarskim Breuil-Cervinia w alpejskiej Dolinie Aosty. Czy zima rozpoczynająca się właśnie w najwyższych górach Europy będzie równie śnieżna, co ubiegła?

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Ezio Conti, Marco Nebuloni / La meteo.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Ezio Conti, Marco Nebuloni / La meteo.

Tak wygląda okiem satelity największy i najbardziej zabójczy pożar w historii Kalifornii

Nawet ponad 200 osób mogło spłonąć żywcem w największym pożarze, jaki kiedykolwiek widziano w Kalifornii. Stoi za nim podpalacz, ale winni są też sami mieszkańcy, którzy za nic mieli ostrzeżenia władz. Dlaczego?

Pożar w Kalifornii w USA. Fot. YouTube.
Pożar w Kalifornii w USA. Fot. YouTube.

Camp Fire, tak nazwano najbardziej zabójczy i niszczycielski pożar w historii Kalifornii, który wybuchł przed tygodniem i pozostaje nie do opanowania aż do chwili obecnej. Żywioł całkowicie strawił już ponad 500 kilometrów kwadratowych obszarów zielonych, czyli dokładnie tyle, ile wynosi powierzchnia Warszawy... Zobacz cały artykuł >>>

Autonomiczny czołg strażacki

Amerykański wynalazca Jamie Hyneman, znany z programu "Pogromcy Mitów", przerobił czołg na wóz strażacki, aby był w stanie stawić czoło największemu pożarowi, jaki będzie trawić Kalifornię. To prawdziwy taran, który wedle założeń ma dotrzeć w głąb żywiołu i za pomocą specjalnego systemu, ugasić pożar. Czołg będzie w pełni autonomiczny, a to oznacza, że sam będzie identyfikować ogniska, a także pokonywać terenowe przeszkody. Przyznacie, że to ciekawy pomysł.

Fot. Jamie Hyneman.
Fot. Jamie Hyneman.

Space Rider będzie pierwszym europejskim mini-wahadłowcem

Europa niebawem będzie miała do dyspozycji swój pierwszy mini-wahadłowiec, z pomocą którego będzie mogła prowadzić ważne eksperymenty w przestrzeni kosmicznej i dostarczać towary na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Fot. Thales Alenia Space.
Fot. Thales Alenia Space.

Amerykanie na potęgę rozwijają swój państwowy i prywatny program kosmiczny, co zaowocuje za chwilę posiadaniem kilku różnych środków transportu dla towarów i astronautów na orbitę. Tymczasem patrząc na Europę można dojść do wniosku, że stoi w miejscu, chociaż w Europejską Agencję Kosmiczną zaangażowanych... Zobacz cały artykuł >>>

Awaria radaru meteo w Legionowie

Radar meteorologiczny należący do IMGW, zlokalizowany w Legionowie pod Warszawą, uległ awarii. Jak poinformowała nas rzeczniczka prasowa IMGW, uszkodzony został główny zasilacz systemu nadawczego radaru. Moduł został naprawiony przez serwis sieci POLRAD, następnie radar został sprawdzony, skalibrowany i przywrócony do pracy operacyjnej wczoraj o godzinie 20:50. Awaria trwała około doby i za jej sprawą nie było danych dla części Mazowsza, Mazur i Podlasia.

Radar meteorologiczny IMGW w Legionowie. Fot. Majmajster / fotopolska.eu
Radar meteorologiczny IMGW w Legionowie. Fot. Majmajster / fotopolska.eu

Koniec listopada z całodobowym mrozem i śniegiem? Temperatura może spadać do minus 20 stopni

Z każdym dniem będzie coraz zimniej i zimniej, w przyszłym tygodniu spadnie śnieg, a pod koniec miesiąca nadejdzie prawdziwa zima z solidnym mrozem. Jeśli sprawdzi się najgorszy scenariusz, to będzie nawet minus 20 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Babie lato definitywnie dobiegło końca. Dostaliśmy się pod panowanie potężnego wyżu, za sprawą którego padać będzie mniej, a temperatury będą systematycznie się obniżać. Przed nami pierwsze uderzenie zimy... Zobacz cały artykuł >>>

Złowieszcze bąble na niebie

Obłoki Mammatus, które z wyglądu przypominają bąble lub krowie wymiona, towarzyszą zwykle przejściu chmury burzowej. Zwiastują one nadciągający ulewny deszcz i błyskawice. Fotograf Chad Cowan uwiecznił te niesamowite chmury w technice poklatkowej polując na gwałtowną burzę, która w stanie Kansas wygenerowała aż cztery tornada.

Pioruny pną się niczym węże

Pioruny najczęściej uderzają z chmur w powierzchnię ziemi, lecz czasem zdarza się, że jest odwrotnie, tworzą je wysokie maszty i wówczas błyskawice pną się w górę niczym węże. Taki właśnie fenomen zaobserwowano w rejonie miejscowości Attersee w Austrii:

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przynosi nam przeważające zachmurzenie, chociaż w wielu miejscach przejaśnia się, a na południowym zachodzie rozpogadza się. Na południowym wschodzie występują przelotne opady deszczu, a na zachodzie zalegają gęste mgły. Wiatr wieje słabo. Temperatura waha się od około zera na południowym zachodzie do 5-7 stopni na większym obszarze.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 listopada 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 listopada 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Tymczasem w Rosji...

Takie cuda przynosi zima w Rosji.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Amjad Afridi.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Amjad Afridi.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Od Śląska po Ziemię Łódzką rozciąga się wyż atmosferyczny, w którego centrum ciśnienie wynosi teraz aż 1032 hPa. Najniższe ciśnienie mamy na północy i wschodzie kraju, gdzie sięga ono 1030 hPa. W ciągu dnia ciśnienie w dalszym ciągu będzie rosnąć.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej