Piloci i pasażerowie samolotów mogą się zachwycać wspaniałymi widokami na oknami. Szczególnie, gdy w dodali czai się bijąca piorunami chmura burzowa. Jedną z nich udało się sfilmować nad Kuwejtem.
Piloci i pasażerowie samolotów mogą się zachwycać wspaniałymi widokami na oknami. Szczególnie, gdy w dodali czai się bijąca piorunami chmura burzowa. Jedną z nich udało się sfilmować nad Kuwejtem.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że zieleń jest dla nas błogosławieństwem. Ostatnie badania jednoznacznie wskazują, że dodatkowo chroni nas przed postępującymi zmianami klimatycznymi. Niestety człowiek działa na swą szkodę, niszcząc zieleń.
"Szanuj zieleń", to napis, który widniał na tabliczkach umieszczonych niemal na każdym trawniku jeszcze w czasach PRL-u. I szkoda, że już go nie ma, bo na co dzień widzimy jak Polacy bardzo szybko zapominają... Zobacz cały artykuł >>>
W Bieszczadach ostatnie dni były rekordowo ciepłe. Temperatura dochodziła w cieniu do nawet 26 stopni. Obecnie ochłodziło się, ale nadal jest powyżej 15 stopni, zupełnie jak zazwyczaj w październiku. Leśnicy raczej za zimą nie tęsknią, zwłaszcza, gdy po głębokim śniegu trzeba przejść się po okolicy.
Naukowcy analizując dzienniki pierwszych eksploratorów Antarktydy doszukali się wyników pomiarów prowadzonych przez załogi statków, które jednoznacznie wskazują, że klimat lodowego kontynentu wcale się nie ociepla. Dlaczego?
Arktyka jest najszybciej ocieplającym się obszarem na naszej planecie. Zupełnie inaczej jest w przypadku Antarktydy, na której równie spektakularnych oznak globalnego ocieplenia nie widać. Naukowcy zachodzą w głowę... Zobacz cały artykuł >>>
Zabieramy Was na przejażdżkę polskimi drogami, zarówno asfaltowymi, jak i szutrowymi, przez najpiękniejsze krajobrazy.
Najcieplejsze i najzimniejsze miejsce na świecie dzieli około 2 tysięcy kilometrów. Biegunem ciepła jest północno-zachodnia Australia, gdzie rozpoczyna się sezon letni, który obfituje w piekielne upały. Obecnie notuje się tam nawet 43 stopnie w cieniu, ale wkrótce będzie goręcej. Z kolei biegunem zimna jest Antarktyda, gdzie temperatura spadła w ciągu ostatniej doby do minus 54 stopni. Rosja niebawem przejmie tytuł najzimniejszego miejsca, bo notuje się tam już minus 48 stopni.
Podczas, gdy na przeważającym obszarze kraju ostatnie dni minęły pogodnie, a nawet bezchmurnie, to na krańcach północno-wschodnich było pochmurno i mglisto. To już siódmy dzień ponurej aury na Suwalszczyźnie, która jest z tego powodu najzimniejszym regionem w Polsce. Temperatura nie przekracza tam 10 stopni. Niestety, chmury i mgły szybko nie ustąpią. Mgła świetnie widoczna jest na wczorajszym zdjęciu satelitarnym:
Gigantyczny pożar wybuchł w północnej Kalifornii. Ściana ognia przemieszcza się z zawrotną prędkością, pozostawiając w pożodze obszar o powierzchni aż 80 boisk piłkarskich w ciągu każdej minuty. Przed żywiołem zmuszonych zostało do ucieczki aż 40 tysięcy mieszkańców. Często mieli oni tylko kilka minut na ewakuację, więc zabierali ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Nikt nie wie, czy będą mieli do czego wracać. Tak wygląda pożar i chmury dymu okiem satelity:
W stanie Kolorado wybuchł olbrzymi pożar lasu. Żywioł przez kilka dni pozostający poza kontrolą zdążył strawić prawie 320 kilometrów kwadratowych lasów i ponad 100 zabudowań. Na szczęście nikt nie zginął. Na nagraniu możecie zobaczyć moment, gdy ściana ognia, przemieszczająca się z prędkością ponad 50 km/h, strawiła chatę i zaparkowane pod nią auto.
Ogień zaprószony został umyślnie przez mieszkańca Danii, na szczęście ujętego przez policję i osadzonego w areszcie. Będzie odpowiadał za olbrzymie szkody materialne. Las wróci do pierwotnego stanu dopiero za jedno pokolenie. Na kolejnym nagraniu możecie zobaczyć skalę pożarów z lotu ptaka.
Wiele regionów kraju spowitych jest gęstą mgłą, która ogranicza widzialność miejscami nawet poniżej 100 metrów. Ustanie wiatru objawia się również fatalną jakością powietrza. Kiedy mgły i smog ustąpią?
Miliony Polaków o poranku w drodze do pracy i szkoły przez szyby w autobusach, tramwajach czy samochodach widzieli tylko jedno, białą zasłonę, w której tonęło wszystko to, co znajdowało się dalej niż w odległości... Zobacz cały artykuł >>>
Poranek na przeważającym obszarze kraju jest pochmurny i mglisty. Widzialność jest ograniczona nawet do 50-100 metrów, zwłaszcza w południowej, zachodniej i centralnej części kraju. Wiatr wieje słabo z kierunków południowych i wschodnich. Temperatura wynosi od około zera stopni na południowym wschodzie do 9 stopni nad morzem.
Superkomórki burzowe są bardzo groźne, ponieważ przynoszą ulewy, gradobicia i wichury. Tam, gdzie się znajdą, sieją zniszczenie. Zdarza się, że wyłania się z nich nawet trąba powietrzna. Jednak każda jest piękna. Zobaczcie jedną z nich, która na przyspieszonym nagraniu wiła się niczym wąż.
Ciśnienie jest podwyższone, ale przez cały dzień będzie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa na zachodzie do 1020 hPa na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą się pogarszać.
Dzisiaj wieczorem na Górnym Śląsku doszło do silnego trzęsienia ziemi, które odczuły miliony mieszkańców regionu. Nasi czytelnicy twierdzą, że tak mocno ziemia nie drżała od dawna. Czy są szkody materialne?
O godzinie 20:23 na Górnym Śląsku zatrzęsła się ziemia. Według danych Instytutu Geofizyki (IGF) epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się między Czerwionką-Leszczynami a Ornontowicami, na wysokości autostrady A1, około 25 kilometrów na zachód od Katowic... Zobacz cały artykuł >>>
Spore mamy różnice w temperaturze w Europie. Na północy panuje już zima. W Skandynawii i zachodniej Rosji temperatura spada o porankach poniżej zera. Dzisiaj rano najzimniej było w północnej Finlandii, gdzie odnotowano minus 12 stopni. Na południu kontynentu wciąż mamy lato. We Włoszech po południu temperatura sięgnęła 25 stopni. Co ciekawe, jeszcze kilka dni temu w Bieszczadach było cieplej, nawet 26 stopni.
Trąba wodna, która pojawiła się u wybrzeży Grecji, łączyła chmury z powierzchnią morza niczym kabel. To nic innego, jak lej kondensacyjny, który jest widoczny tylko dlatego, że para wodna w nim ulega skropleniu.
Północna część naszego kraju jest już spowita gęstymi mgłami, które ograniczają widoczność do 100-200 metrów, a lokalnie do 50 metrów. W nocy i jutro w godzinach porannych i przedpołudniowych mgły rozszerzą się na kolejne regiony kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.
Tak wygląda rzeka lawy, którą wyprodukował wulkan Kilauea na Hawajach. Chociaż jego erupcja już ustała, to jednak to, co po sobie pozostawiła, jeszcze bardzo długo będzie dawać o sobie znać.
Czy to dorzecze Amazonki? Nie! To skutek obżarstwa jednej z gąsienic z Nadleśnictwa Szubin.
Prawdopodobieństwo, że na człowieka spadnie meteoryt statystycznie jest minimalne. A jednak w spisanej historii zdarzyło się to kilkukrotnie. 9 lat temu kosmiczny kamień spadł na 14-latka w Niemczech, a 7 lat temu wbił się w dom na Mazurach.
Co jakiś czas na ziemię spadają kosmiczne skały. Większość z nich jest bardzo małych, a to oznacza, że szansa na to, że uderzą w człowieka jest bardzo niewielka. 5 lat temu meteoryt przeleciał nad głowami mieszkańców Czelabińska w Rosji i wtedy też na nowo rozgorzała dyskusja na ten rzadko poruszany dotychczas temat... Zobacz cały artykuł >>>