Zdjęcie dnia: Dolnośląskie stawy

Stawy Milickie położone w Dolinie Baryczy zachwycają o każdej porze roku. To największa taka ostoja ptactwa wodnego w Europie. Stamtąd pochodzą też karpie na nasze wigilijne stoły.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Przerażający widok wybuchu jądrowego w zwolnionym tempie

Lawrence Livermore National Laboratory odtajniło niedawno kolejne setki filmów ze swoich testów jądrowych. Wśród nich znalazł się jeden z najbardziej spektakularnych w historii.

Fot. LLNL.
Fot. LLNL.

Jest nim test o nazwie Turk, który został przeprowadzony w ramach operacji Teapot. Potężny wybuch jądrowy o mocy 46 kiloton miał miejsce w 1955 roku ok. 2 kilometry ponad bezkresnymi pustkowiami okolic Arequipa... Zobacz cały artykuł >>>

Piękna i przerażająca sesja fotograficzna kilka centymetrów od krokodyla

Fotograf Ken Kiefer i jego żona Kimber, która na co dzień pracuje jako modelka, postanowili przygotować piękną i zarazem przerażającą sesję fotograficzną. Zdjęcia odbywały się w pięknych okolicznościach przyrody rafy koralowej meksykańskiego Chinchorro Banks, w której uczestniczył też wielki krokodyl.

Fot. YouTube.
Fot. YouTube.

Gad był karmiony i jednocześnie wabiony, aby jak najbardziej zbliżył się do modelki. W pewnym momencie znalazł się kilkanaście centymetrów od Kimber. Parze towarzyszył ekspert od krokodyli i ekipa ratunkowa, ale gdyby krokodyl postanowił zaatakować, to na niewiele by się oni zdali... Zobacz cały artykuł

W który dzień długiego weekendu pogoda będzie najładniejsza? Sprawdź najnowszą prognozę!

Sobota, niedziela, a może poniedziałek? W który dzień długiego weekendu nie będzie padać, słoneczka będzie najwięcej, a temperatura będzie najwyższa? Zaplanujcie sobie wypoczynek i świętowanie ze szczegółową prognozą pogody.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pogoda w ostatnim czasie wyjątkowo nas rozpieszcza. Czy końcówka tygodnia i początek następnego będą równie przyjemne? Znajdujemy się obecnie między olbrzymimi ośrodkami barycznymi. Od wschodu ma na nas wpływ pogodny wyż, zaś od zachodu mokry niż... Zobacz cały artykuł >>>

Lodowaty świt w Ojmiakonie

Na Syberii jest coraz zimniej. Przed wschodem Słońca w słynnym Ojmiakonie temperatura spadła do minus 41 stopni. To jeszcze nie wszystko, na co stać rosyjską zimę. Za miesiąc termometr może pokazywać minus 60 stopni.

Fot. Facebook / Yakutia.com
Fot. Facebook / Yakutia.com

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W wielu regionach kraju poranek jest wolne od chmur. Jedynie miejscami, głównie w regionach zachodnich i północno-wschodnich utrzymują się gęste mgły radiacyjne, które ograniczają widoczność do 100-200 metrów. Powinny one w znacznej mierze ustąpić do godzin przedpołudniowych. Wiatr wieje słabo z południa i południowego wschodu. Temperatura waha się od 4 stopni na północnym wschodzie do 7-9 stopni na większym obszarze.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 listopada 2018 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 listopada 2018 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Poranne mgły

Ostatnie poranki przynoszą nam gęste mgły radiacyjne, czyli takie, które pojawiają się po bezchmurnej nocy na skutek wypromieniowania ciepła z gruntu w przestrzeń kosmiczną. Tego typu mgły bywają malownicze, co najlepiej widać na przyspieszonym nagraniu od @Rafała.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie do 1021 hPa (wysokie) na wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Obłoki, które pobudzają wyobraźnię

Chmury soczewkowate bardzo często brane są za latające spodki. Wynika to z nich niesamowitych kształtów, które są skutkiem działalności gwałtownych pionowych prądów powietrznych, głównie nad obszarami górzystymi. Pojawienie się tych obłoków to wskazówka dla szybowników, że warunki do lotu są idealne, bo swoiste tunele termiczne mogą wynieść szybowce nawet na wysokość kilku kilometrów. O zachodzie Słońca obłoki mienią się intensywnymi barwami, co dodaje im niezwykłości.

Kotłująca się mgła w górskiej dolinie

Mgła to nic innego, jak miniaturowe, niemal niewidoczne gołym okiem krople wody, które widzimy tylko dlatego, że się grupują w większą strukturę. Czym się różni chmura od mgły? Tylko tym, że nie sięga powierzchni ziemi. Zobaczcie, jak w przyspieszeniu mgła kotłuje się w górskich dolinach, przypominając parujący gar z wrzącą wodą.

Cumulonimbus opleciony błyskawicami

Wspaniała chmura burzowa Cumulonimbus nad Morzem Liguryjskim, dosłownie opleciona przez błyskawice.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Daniele Gori.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Daniele Gori.

Ogłuszające uderzenie pioruna

Filmowanie burzy może się skończyć chwilowym ogłuchnięciem, gdy piorun uderzy bardzo blisko. Oglądając poniższe nagranie z Marsylii we Francji koniecznie włączcie dźwięk.

Zwały ziemi zepchnęły auta w przepaść

Wstrząsające nagranie z miasta Baguio na Filipinach, gdzie cała ściana wzgórza osunęła się na drogę, na której znajdowały się samochody. Widać, jak zwały ziemi z impetem porwały je i strąciły w przepaść. Mamy nadzieję, że nikogo w nich nie było.

Tak pożar trawi las

Na nagraniu w przyspieszeniu możecie zobaczyć, jak wygląda pożar leśnej ściółki i odradzanie się przyrody po żywiole. Ogień to nie tylko śmierć, ale również nowe życie. To, co wydaje się dla nas kataklizmem, dla przyrody bywa oczyszczające, odrodzeniem się, niczym przysłowiowy Feniks z popiołów.

Zielony błysk o zachodzie Słońca. Czym jest to zagadkowe zjawisko?

Podczas zachodu Słońca czasem można dostrzec bardzo nietypowe zjawisko, które całymi latami spędzało sen z powiek fotografom. Mowa o zielonym błysku. Jak on powstaje i dalszego?

Fot. Walter Gröning.
Fot. Walter Gröning.

Fotografom, którzy polują na romantyczny zachód Słońca, udaje się uwiecznić bardzo rzadkie zjawisko zwane zielonym błyskiem. Fenomen ten jest trudny do zaobserwowania z powodu bardzo krótkiego czasu trwania. Występuje nad wschodzącym lub zachodzącym Słońcem... Zobacz cały artykuł >>>

Przebiegł przez trąbę pyłową

Widzieliśmy już różne trąby pyłowe (diabełki pyłowe), ale tak subtelnej jeszcze nie. Osoba, która ją sfilmowała, postanowiła przez nią przebieg. Co się stało? Zobaczcie sami.

Przedziwna chmura nad Jeziorem Michigan. Sunęła nad wodą niczym statek kosmitów

Zaskakującą chmurę podziwiali spacerowicze nad jeziorem Michigan w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy pomyśleli, że mają do czynienia ze statkiem-matką należącą do obcej cywilizacji. Czym był ten chmurowy poduszkowiec?

Fot. YouTube / Pleasure your mind 777.
Fot. YouTube / Pleasure your mind 777.

Chwała Poranka, to potoczna nazwa zjawiska, którym można było się zachwycać nad jednym z największych jezior w USA. Z jednej strony ta niesamowicie uformowana chmura przypomina wał szkwałowy poprzedzający przejście gwałtownej burzy, a z drugiej statek obcej cywilizacji... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Jesienna przejażdżka

Nie ma niczego bardziej odstresowującego niż spacer lub przejażdżka rowerem po lesie. Jesienią, gdy wokół mnóstwo barw, możemy odpocząć w ciszy, z dala od zgiełku miasta.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Lot pośród chmur

Zabieramy Was w lot wśród piętrzących się chmur kłębiastych Cumulus.

Chiński drapacz chmur stał się największym na świecie wodospadem

Kto by pomyślał, że jeden z najpiękniejszych wodospadów na świecie znajdziemy w samym sercu metropolii. Chińczycy zmienili górujący nad miastem Guiyang wieżowiec w wielki wodospad.

Fot. Xinhua.
Fot. Xinhua.

Na frontowej fasadzie wieżowca Liebian Building powstał największy stworzony ludzką ręką wodospad. Może on poszczycić się wysokością aż 108 metrów. Niestety, nie jest on stałym elementem leśnego miasta... Zobacz nagranie >>>

dalej