Potrafią ozdobić najbrzydszy krajobraz

Chmury mają to do siebie, że potrafią przyozdobić najmniej przyjemny krajobraz, np. pomalowane na dziwaczne kolory blokowiska. Taki oto okazały "grzyb", czyli chmura kłębiasta, deszczowo-burzowa, o nazwie Cumulonimbus, upiększyła widoki w Bydgoszczy.

Chmura burzowa w Bydgoszczy. Fot. Robert Kazimierz Róg.
Chmura burzowa w Bydgoszczy. Fot. Robert Kazimierz Róg.

Z powodu kobiet płacimy więcej za ogrzewanie. Wiemy, jak temu zaradzić

W zimne jesienne i zimowe noce panowie powinni okazywać swoim kobietom więcej czułości, bo pozwoli to uniknąć ciągłej wojny płci o podkręcanie termostatu, a co więcej, może się to przełożyć na duże oszczędności w opłatach za ogrzewanie.

Fot. sciencenews.org
Fot. sciencenews.org

Jak wynika z najnowszych badań naukowców, w Anglii aż połowa kobiet utrzymuje w swoim domu temperaturę nie niższą aniżeli 24 stopnie. Dla porównania mniej niż 35 procent mężczyzn podkręca termostat do... Zobacz cały artykuł >>>

Pies zadusił trąbę pyłową

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Pies próbował bawić się z trąbą pyłową, co chwilę ją przyduszając. Jednak diabełek pyłowy nie dawał za wygraną i za każdym razem się odradzał. Jak się skończyła ta igraszka? Zobaczcie sami.

Najstarsza pustynia na świecie

Pustynia Namib położona w południowo-zachodniej Afryce, jest jednym z najsuchszych miejsc na świecie. Spada tam rocznie najwyżej 10-15 mm deszczu, choć zdarzają się lata, że nie pada nic. Daremnie szukać roślinności. To dlatego Namib oznacza w języku nama "miejsce gdzie nic nie ma". W porze upałów piasek potrafi się tam ogrzać do nawet 80 stopni. Namib to najstarsza pustynia na naszej planecie, licząca sobie 80 milionów lat. Zobaczcie ją okiem astronautów.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

We wschodniej połowie kraju jest pochmurno, ale bez opadów. Miejscami pojawiają się tam mgły i zamglenia. Na pozostałym obszarze jest bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura wynosi przeważnie od 7 do 10 stopni, tylko miejscami na południu i w centrum jest poniżej 5 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 listopada 2018 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 listopada 2018 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Atlas popularnych grzybów

Choć panuje susza, to jednak w niektórych lasach można znaleźć grzyby. Jeśli dopiero uczycie się rozpoznawać przysmaki leśnego runa, to poniższy poradnik będzie dla Was jak znalazł.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie od kilku dni nieznacznie się waha. Dzisiaj będzie podobnie. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa (w normie) na zachodnim Pomorzu do 1021 hPa (wysokie) na Podlasiu. Warunki biometeorologiczne będą się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

22 stopnie w Małopolsce

Za nami kolejny bardzo ciepły dzień, który na przeważającym obszarze kraju przyniósł bezchmurne, błękitne niebo, a także temperatury przekraczające 15 stopni. Najcieplej było w regionach południowych, gdzie odnotowaliśmy powyżej 20 stopni w cieniu. Biegunem ciepła była Małopolska. Termometry wskazały tam nawet 22 stopnie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wulkan Sinabung stworzył trąby pyłowe i błyskawice

Wulkan Sinabung od 8 lat nie daje spokoju mieszkańcom Sumatry na Indonezji. Wyrzuca z siebie popioły, gazy i potoki lawy. Z okolic wulkanu wielokrotnie ewakuowano tysiące mieszkańców. Sinabung przebudził się po ponad 400 latach uśpienia i nie wiadomo, kiedy znów zapadnie w sen na dłużej. Zobaczcie, jak jego erupcja wygenerowała trąby pyłowe, a także błyskawice.

Poranna rosa

Jednym z najpiękniejszych zjawisk o poranku jest rosa, czyli drobne krople wody pokrywające roślinność. Rosa tworzy się, gdy po ciepłym dniu nadchodzi chłodna noc, szczególnie przy pogodnym niebie. Wówczas para wodna ulega skropleniu i osadza się np. na trawie.

Chmura burzowa wznieca zamiecie

Astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili potężną chmurę burzową, która wędruje nad Arabią Saudyjską, wzniecając rozległe zamiecie piaskowe.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Skala powodzi we Włoszech

Olbrzymi głaz zablokował kanał zrzutowy jednej z zapór wodnych w północnych Włoszech. Pokazuje to skalę tamtejszych powodzi, w których zginęło już niemal 30 osób.

Fot. Facebook / Cyclone Of Rhodes / Caterina Albasini.
Fot. Facebook / Cyclone Of Rhodes / Caterina Albasini.

Nie mieli szczęścia do pogody

Mieszkańcy niektórych regionów Mazur, Suwalszczyzny i Podkarpacia nie mieli dzisiaj szczęścia do pogody. Tylko nad ich miejscowościami przez cały dzień zalegały niskie chmury warstwowe, które nie pozwoliły słoneczku na przebicie się przez nie. W efekcie temperatura nie przekroczyła tam 10 stopni. Dla porównania na pozostałym obszarze, gdzie niebo od świtu do zmierzchu było bezchmurne, termometry pokazały od 15 do nawet powyżej 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 listopada 2018 o godzinie 14:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 listopada 2018 o godzinie 14:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

W Rosji panuje już sroga zima. Temperatura spada do minus 40 stopni i leży ponad pół metra śniegu

Mimo, że od najzimniejszych regionów Syberii dzieli nas ponad 6 tysięcy kilometrów, to jednak na bieżąco śledzimy, to co dzieje się w tym regionie i jak potworne mrozy znosi lokalna ludność, bo wkrótce ich namiastka może dotrzeć nad Polskę.

Fot. ntv.
Fot. ntv.

Rosja to obecnie najzimniejsze państwo na naszej planecie. Nigdzie w kontynentalnej jego części temperatura nie przekracza już plus 10 stopni. Natomiast w najbardziej mroźnych zakątkach, a więc głównie we wschodniej Syberii, spada nocami do minus 43 stopni... Zobacz cały artykuł >>>

Esencja tegorocznej jesieni

Tak wyglądała esencja tegorocznej kolorowej jesieni w Polsce.

Połamane drzewa zagrażają zaporze

Bardzo niebezpieczna sytuacja ma miejsce w północnych Włoszech, gdzie huraganowy wiatr połamał miliony drzew, które wraz z wodami powodziowymi trafiły do rzeki, zagrażając zaporze wodnej w rejonie Comelico. Władze regionu ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Amerykanie z MIT znajdują się już o krok od opanowania fuzji jądrowej

Ta technologia zapewni ludzkości praktycznie nieskończone, tanie, ekologiczne i bezpieczne źródło energii na setki lat. Już tylko krok dzieli nas od uruchomienia praktycznych reaktorów.

Fot. MIT / SPARC.
Fot. MIT / SPARC.

Przynajmniej tak twierdzi grupa inżynierów z amerykańskiego MIT. W ramach wspólnego projektu uczelni z firmą Commonwealth Fusion Systems, pierwsza w pełni funkcjonalna elektrownia fuzyjna powstać ma już w ciągu 7 lat... Zobacz cały artykuł >>>

Z Głodówki na Wierch Poroniec

@Rafał nagrał w 360 stopniach malowniczą drogę z Polany Głodówka na Wierch Poroniec w Tatrach. Możecie dowolnie obracać kamerką w trakcie jazdy samochodem, aby zobaczyć, co się dzieje wokoło.

Rekord za rekordem. Zamiast zimy w Bieszczadach panuje lato. Na termometrach nawet 26 stopni!

Za sprawą powietrza docierającego do nas aż znad Sahary, wczoraj w Bieszczadach poprawiony został rekord listopadowego ciepła sprzed zaledwie kilku dni. Zamiast prawdziwej zimy w górach jest ciepło, jak w środku lata.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Gdzie ta zima? Bieszczadzcy górale pytają spoglądając na termometry, które w cieniu pokazywały wczoraj nawet powyżej 25 stopni w cieniu. Znów najcieplej było na posterunku telemetrycznym IMGW w miejscowości... Zobacz cały artykuł >>>

Wygłodniały niedźwiedź polarny próbuje upolować fokę

Ekipie brytyjskiej telewizji BBC udało się sfilmować wygłodniałego niedźwiedzia polarnego, który rozpaczliwie próbował zapolować na fokę. Czy mu się udało? Zobaczcie to na filmie. Według ekologów głodne niedźwiedzie to coraz powszechniejsze zjawisko związane z ociepleniem klimatu Arktyki. Z powodu kurczącej się pokrywy lodowej misie mają problem z polowaniem na foki, a przez to głodują.

dalej