Zyglinda przepędziła smog

Jest choć jedno pozytywne oblicze wichur związanych z niżem Zyglinda. Rzut okiem na poniższą mapkę jakości powietrza w całej Polsce i jasne jest, że mowa o smogu, którego za sprawą silnego wiatru nie ma. Zanieczyszczenie powietrza spadło do niskiego lub bardzo niskiego poziomu. Możemy oddychać swobodnie, bez obaw, że każdy wdech jest trujący.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Październikowe burze

Burze występują u nas przez cały rok, jednak najczęściej latem. To właśnie dlatego jesteśmy zaskoczeni, gdy grzmi i błyska się jesienią lub zimą. Burze w chłodnej porze roku najczęściej pojawiają się właśnie podczas bliskiego przechodzenia głębokiego niżu. Wczoraj i dzisiaj zagrzmiało lokalnie na północy, wschodzie i w centrum kraju.

Październikowe burze

Nasze żubry jadą do Hiszpanii

Możemy tylko pozazdrościć polskim żubrom, które tuż przed nadejściem zimy przeprowadzają się do ciepłej Hiszpanii. Tirami, przystosowanymi do przewozu tych zwierząt, podróżuje 8 drapieżników. Do pokonania mają 3 tysiące kilometrów. Kolejne 9 żubrów wyruszy w drogę w listopadzie. W ubiegłym roku na Półwysep Iberyjski trafiło już 8 żubrów. 26 naszych żubrów wzbogaci pulę genetyczną gatunku dołączając do 70 hiszpańskich osobników. W ten sposób Lasy Państwowe chcą je chronić.

Kolorowa jesień w Polsce

Nigdzie indziej, tylko w Polsce kolorowa jesień jest tak piękna. Zobaczcie uroki tegorocznej złotej jesieni na zdjęciach.

Trynidad i Tobago pod wodą

Karaibskie państwo wyspiarskie Trynidad i Tobago ogłosiło stan klęski żywiołowej po tym, gdy ulewne deszcze doprowadziły do powodzi. Pod wodą znalazło się wiele miejscowości. W tymczasowych schronieniach przebywa ponad 6 tysięcy osób. W regionie trwa pora mokra, która zakończy się za miesiąc.

Czy wiesz, z których drzew spadły te liście? Spróbuj je rozpoznać z naszym poradnikiem

Każde drzewo ma liście o innym kształcie. Gdy opadają na ziemię, zaczynają nam szeleścić pod nogami. Jesień to najlepszy czas, by nauczyć się je odróżniać. Dzięki naszemu poradnikowi będziecie potrafili nazwać każdy liść i przekazać tę wiedzę swoim dzieciom.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dawniej każdej jesieni dzieci zbierały liście, które wklejały do specjalnych zeszytów. Każdy liść otrzymywał nazwę drzewa, z którego pochodził. Dzisiaj ten zwyczaj zaczyna się zacierać, a przecież to nie tylko świetna zabawa, lecz również nauka otaczającej nas przyrody, z którą kontakt zaczyna słabnąć... Zobacz cały artykuł >>>

Zdjęcie dnia: Barwy jesieni

Żółte, pomarańczowe i czerwone.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wulkan Krakatau wciąż wybucha

Nie ustają kolejne erupcje indonezyjskiego wulkanu Anak Krakatau, czyli pozostałości po wulkanie odpowiedzialnym za jedną z największych erupcji na tle ostatnich stuleci. Z krateru wciąż tryskają fontanny lawy i unoszą się pióropusze popiołów, a do oceanu wpadają olbrzymie bomby wulkaniczne. Zobaczcie przyspieszone nagranie z jego ostatniej erupcji.

NASA przedstawiła koncepcję nowego księżycowego lądownika

W agencji trwają zaawansowane prace nad budową księżycowego lądownika, który umożliwi Amerykanom powrót i pozostanie na stałe na Srebrnym Globie. NASA równolegle prowadzi dwa projekty.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Pierwszy obejmuje budowę załogowego lądownika dla przyszłych kolonizatorów Księżyca, a drugi będzie wspierał rozwój lądowników komercyjnych, dostarczonych przez firmy działające w prywatnym sektorze... Zobacz cały artykuł >>>

Willa dewastuje Meksyk

Tropikalny huragan Willa uderzył w nocy w zachodnie wybrzeże Meksyku na pograniczy drugiej i trzeciej kategorii, a to oznacza, że średnia prędkość wiatru dochodziła wówczas do 177 km/h. Meksyk jest pustoszony ulewnymi deszczami, huraganowymi podmuchami wiatru oraz znacznym przypływem sztormowym. Ucierpiały m.in. popularne miejscowości nadmorskie często odwiedzane przez turystów. Plaże zostały zmyte do morza, wiele budynków jest uszkodzonych.

Zyglinda nie ustępuje. Wiatr osiąga nawet 187 km/h. Tysiące domów bez prądu, połamane drzewa, zalania

Niż Zyglinda, który przynosi porywisty wiatr i obfite deszcze, choć się oddala, nadal powoduje szkody. Strażacy interweniowali już setki razy, a bez prądu pozostało kilkanaście tysięcy odbiorców. Sprawdź dokładny bilans.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Niż Zyglinda od wczoraj daje się nam we znaki. Według najnowszych bilansów strażacy wyjeżdżali na interwencje już 530 razy, głównie na zachodnim Pomorzu, w Wielkopolsce i na Mazowszu... Zobacz cały artykuł >>>

15 cm śniegu w Tatrach

W Tatrach leży już 15 cm śniegu i wciąż go przybywa. Tak wyglądała o poranku Polana Głodówka:

Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl
Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

Na przyspieszonym nagraniu możecie zobaczyć, jak w wyższych partiach gór śnieżyło. Pułap chmur warstwowych obniżał się nawet do wysokości nieco ponad 1000 metrów n.p.m.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W wielu regionach kraju zaczęło się przejaśniać, a na zachodzie rozpogadzać, nawet do bezchmurnego nieba. Przelotnie, choć chwilami obficie, wciąż pada miejscami, głównie we wschodniej połowie kraju. Na północ od Rzeszowa grzmi. Wiatr osłabł, ale nadal wiele porywiście z północnego zachodu. Temperatura jest niska w przedziale 5-10 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Pomarańczowy poranek

Silna zamieć pyłowa sprawiła, że wschód Słońca nad Zatoką Aleksandra w Republice Południowej Afryki miał nietypową barwę. Krajobrazy mieniły się intensywnym pomarańczem. To skutek załamywania się promieni słonecznych na piasku i pyle unoszonych przez porywisty wiatr z powierzchni ziemi.

Środa deszczowa i wietrzna

Dzisiaj kontynuacja pogody z wczoraj, jednak od zachodu kraju opady zaczną słabnąć i zanikać, a niebo przejaśniać się. Najdłużej padać będzie na południu i wschodzie. Tam też nadal będzie najmocniej wiać, w porywach do 60-70 km/h, a lokalnie nawet 80-90 km/h. Po południu wiatr zacznie słabnąć. Będzie zimno, przeważnie poniżej 10 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po olbrzymim spadku, w ostatnich godzinach ciśnienie zaczęło gwałtownie rosnąć i tak też będzie przez cały dzień. Do późnego wieczora będzie wyższe nawet o 15-20 hPa. To oznacza kontynuację fatalnych warunków biometeorologicznych, które mogą się objawiać bólem głowy, sennością i rozkojarzeniem. W tej chwili barometry pokazują od 990 hPa (niskie) na północnym wschodzie do 1013 hPa (w normie) na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Gdzie wieje najmocniej?

W miastach wojewódzkich dotychczas najmocniej wiało w Rzeszowie - 76 km/h i w Poznaniu - 72 km/h. W pozostałych miastach porywy wiatru osiągały przeważnie 50-60 km/h. W skali całego kraju do 100 km/h wiało na plaży w Darłówku, a do 115 km/h na szczycie Śnieżki i Kasprowego Wierchu.

Gdzie wieje najmocniej?

Jesienne błyskawice

Najpierw na Warmii, później na Pomorzu i Kujawach, a teraz na Podlasiu i Mazowszu przelotnym, ale chwilami intensywnym opadom deszczu, towarzyszą burze. Grzmoty są donośne. Podczas nich deszcz nasila się, podobnie, jak wiatr. Aktualną lokalizację burz możecie śledzić na mapce.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W Japonii zakwitły wiśnie, które zwykle kwitną wiosną

Częste tajfuny nawiedzające w ostatnich tygodniach Japonię ściągały z dalekiego południa nadzwyczaj ciepłe powietrze, które zarówno latem, jak i jesienią, przynosiło rekordowo wysokie temperatury. Ostatni tajfun Jebi zapewnił wyjątkowo ciepły początek jesieni, za sprawą którego zakwitły niektóre krzewy wiśniowe, zwykle radujące serca Japończyków w kwietniu. Pogoda stanęła na głowie, a przyroda oszalała.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W Chinach ukończono najdłuższy morski most na naszej planecie

Chiny kolejny raz udowadniają, że przyszłość świata to Azja, a kraj ten wyrasta na prawdziwą kolebkę megalomanii. Podziwiajcie najdłuższy na naszej planecie most morski.

Fot. Xinhua / CGTN.
Fot. Xinhua / CGTN.

Połączy on trzy ważne ośrodki przemysłowe, a mianowicie Hongkong, Zhuhai i Makau. Podróż nim pozwoli skrócić czas przejazdu z ponad 3 godzin do zaledwie 30 minut. Władze przewidują, że nowa przeprawa przyczyni się do rozwoju turystyki i przemysłu transportowego na obszarze ujścia Rzeki Perłowej... Zobacz cały artykuł >>>

dalej