Odzwyczailiśmy się od deszczu?

Czy Polacy mogą odzwyczaić się od deszczu? Mogą. Dowód mieliśmy ostatniej doby, gdy nad Polską przeszły pierwsze deszcze od dłuższego czasu. Na ich skutek nie trzeba było długo czekać. Śląscy policjanci odnotowali aż 240 kolizji i stłuczek. Do tylu dochodzi głównie zimą, kiedy gwałtownie zmienia się pogoda. A wystarczył tylko deszcz, aby nawierzchnia dróg stała się śliska, co w połączeniu z naszą nieostrożnością, skończyło się wypadkami.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Lot nad medicanem

Luigi Lakox Sln uwiecznił z pokładu samolotu przelatującego nad Morzem Tyrreńskim chmury burzowe składające się na medican (medi - od Mediterranean Sea, czyli Morze Śródziemne, cane - drugi człon angielskiego określenia "hurricane", czyli huraganu), który przyniósł ulewne deszcze we Włoszech i w Tunezji. Zobaczcie, jak pięknie prezentowało się to niecodzienne zjawisko o zachodzie Słońca.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Luigi Lakox Sln.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Luigi Lakox Sln.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Luigi Lakox Sln.

Groźne mrówki przetrwały powódź

Mrówki ogniste przetrwały powodzie niesione przez huragan Florence na wschodnim wybrzeżu USA. Utworzyły sobie pływające wysepki, na których się zgromadziły. Mrówki te są niebezpieczne, ponieważ gryzą i kąsają, powodując bolesne bąble i zakażenia bakteryjne i wirusowe. Po opadnięciu wód mrówki nadal mogą zagrażać mieszkańcom, gromadząc się np. w piwnicach.

W Grecji krajobraz jak z horroru

Mieszkańcy Aitoliko w zachodniej Grecji zastali nad brzegiem morza szokujący widok. Drzewa i krzewy zostały okryte pajęczą nicią. Krajobrazy przypominały te rodem wyjęte z horroru. Pająki z rodzaju Tetragnatha znalazły w tym miejscu obfitość pokarmu oraz sprzyjającą rozmnażaniu się temperaturę i wilgotność powietrza. Pająki nie wywołują szkód, nie są też groźne dla człowieka. Mogą natomiast pomóc w walce z dokuczliwymi komarami, które są dla nich przysmakiem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Chłodny front atmosferyczny przechodzi nad wschodnią połową kraju, gdzie przynosi pochmurne niebo, deszcze o charakterze ciągłym oraz silniejszy wiatr. Od zachodu niebo przejaśnia się i rozpogadza, ale miejscami pojawiają się opady przelotne, które na wschodnim wybrzeżu są połączone z burzami. Wiatr wieje porywiście z zachodu. Temperatura jest bardzo niska, oscyluje w granicach 12-14 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 września 2018 o godzinie 9:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 września 2018 o godzinie 9:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jesień nadeszła z pompą. Setki połamanych drzew, tysiące odbiorców bez prądu i 1 osoba ranna

Nad Polskę wkroczyła jesień i to bardzo nieelegancko, ponieważ przyniosła ze sobą burze i wichury, które poczyniły szkody. Strażacy przez całą noc interweniowali już ponad tysiąc razy przy usuwaniu powalonych drzew i zabezpieczaniu dachów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nad zachodnie regiony kraju jesień wkroczyła wczoraj późnym popołudniem, gdzie dotarł chłodny front atmosferyczny. Na wybrzeżu zerwał się wówczas porywisty wiatr, który osiągał chwilami 80 km/h. Na plażach wichura wzniecała zamiecie piaskowe, a w głębi lądu łamała drzewa... Zobacz cały artykuł

Pogoda zupełnie się zmieniła

Nad nasze miejscowości spłynęło powietrze polarno-morskie o temperaturze nawet o 10-15 stopni niższej od tej zmierzonej wczoraj. Pogoda zmieniła się tym samym nie do poznania i to z dnia na dzień. Jeszcze wczoraj termometry pokazywały przeważnie od 26 do 30 stopni, a dzisiaj po południu odnotujemy zaledwie od 15 do 18 stopni. Pora na dobre wyjąć z szaf cieplejszą odzież.

Pogoda zupełnie się zmieniła

Na Śnieżce powiało do 115 km/h

Wędrujący w nocy z zachodu na wschód kraju front chłodny spowodował nagłe nasilenie się wiatru i zmianę jego zkierunku z południowego na południowo-zachodni i zachodni. Na nizinach wiało przeważnie do 50-60 km/h, jednak lokalnie, jak np. w Koszalinie, Szczecinie i Lesznie, porywy osiągały 80 km/h, a w Kłodzku blisko 100 km/h. Najmocniej wiało jednak na szczycie Śnieżki w Karkonoszach, nawet do 115 km/h. Zobaczcie, jaką siłę ma taki wicher:

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wieczorem ciśnienie zaczęło gwałtownie rosnąć i po niespokojnej nocy w ciągu dnia będzie tylko nieznacznie się wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa (w normie) na północy do 1018 hPa (lekko podwyższone) na południowym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne przeważnie będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Bardzo niespokojna noc

Z zachodu na wschód kraju wędruje chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim deszcz, chwilami ulewny, a także porywisty wiatr, który może osiągać do 70-80 km/h i powodować szkody. Niewykluczone są też lokalne burze. Temperatura w krótkim czasie spada nawet o 10 stopni. Do rana strefa frontowa dotrze nad województwa wschodnie. Prosimy o ostrożność, zwłaszcza kierowców przemierzających drogi.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wał szkwałowy zmienił pogodę nad Bałtykiem na jesienną

Nad Pomorzem przeszły po południu i wieczorem burze, które poprzedzało pojawienie się na niebie malowniczego wału szkwałowego. To on przyniósł gwałtowny wiatr, osiągający w porywach nawet 75 km/h. W Ustce w ciągu zaledwie 10 minut ochłodziło się o całe 15 stopni. Przed uderzeniem wiatru było 30 stopni, a po już tylko 15 stopni. Podobne załamanie pogody mamy teraz w pasie od Trójmiasta przez Bydgoszcz i Poznań po Wrocław.

Wał szkwałowy w Ustce woj. pomorskie. Fot. Tadek Piotrowski.
Wał szkwałowy w Ustce woj. pomorskie. Fot. Tadek Piotrowski.

Niezwykle gorący koniec lata

Ostatni dzień letniej pogody był niezwykle gorący. Termometry pokazały przeważnie od 26 do 30 stopni, a miejscami na zachodzie nawet 31 stopni w cieniu. Szczególnie imponujące okazały się wskazania termometrów na Pomorzu, gdzie od Szczecina przez Koszalin aż po Gdańsk mieliśmy aż 30 stopni, co o tej porze roku jest wprost niezwykłą anomalią i zarazem wielkim prezentem od pogody dla urlopowiczów.

Niezwykle gorący koniec lata

Jesienny kres dnia w Niemczech

W Niemczech jest już po załamaniu pogody. Lato w oka mgnieniu zmieniło się w jesień. Jak informuje @Gosia, w Stuttgarcie jeszcze o godzinie 17:00 było 26 stopni, a o 19:00 zaledwie 13 stopni. W międzyczasie zaczęło porywiście wiać i przelotnie padać. Jednak o zachodzie Słońca niebo zaczęło się nieśmiało przejaśniać, przybierając iście jesienne barwy.

Zachód Słońca w Stuttgarcie w Niemczech. Fot. Małgorzata Nowak.
Zachód Słońca w Stuttgarcie w Niemczech. Fot. Małgorzata Nowak.

Pogoda zmieniła się w 10 minut

Nad zachodnią Polskę wkroczył chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim burze, deszcze i porywisty wiatr, a przede wszystkim duże ochłodzenie. @Maniek uwiecznił moment załamania pogody na Pojezierzu Drawskim na zachodnim Pomorzu. W ciągu kilku chwil nadciągnęły deszczowe chmury.

Załamanie pogody na Pojezierzu Drawskim. Fot. Maniek.
Załamanie pogody na Pojezierzu Drawskim. Fot. Maniek.

10 minut później rozpoczęła się ulewa, a temperatura spadła aż o 10 stopni.

Załamanie pogody na Pojezierzu Drawskim. Fot. Maniek.

Wulkan Katla na skraju erupcji, która może zagrozić Europie. Emituje olbrzymie ilości dwutlenku węgla

Naukowcy są zaskoczeni, jak wielkie ilości dwutlenku węgla emituje wulkan Katla na Islandii. To oznaka, że jego erupcja jest już tylko kwestią czasu, a trzeba podkreślić, iż jest 10 razy większy od wulkanu Eyjafjallajökull, który sparaliżował ruch lotniczy w Europie wiosną 2010 roku.

Fot. unsplash / Marc Szeglat.
Fot. unsplash / Marc Szeglat.

Katla to jeden z najgroźniejszych wulkanów na świecie. Wybucha średnio 2 razy w ciągu wieku, zwykle nie później niż w kilka lat po wulkanie Eyjafjallajökull, i zawsze są to erupcje bardzo silne. Popioły rozprzestrzeniają się po całej Europie i zmieniają dzień w noc... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

We wschodniej połowie kraju niebo pozostaje wolne od chmur. W zachodniej połowie chmur przybywa, szczególnie przy granicy z Niemcami, gdzie wkroczył już chłodny front z opadami i burzami. Będzie się on przesuwać na wschód w głąb kraju, załamując nam pogodę. Póki co jest jeszcze gorąco, od 26 do 28 stopni, ale to już ostatnie godziny tak ciepłej pogody.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 września 2018 o godzinie 16:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 września 2018 o godzinie 16:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Dzisiaj kończy się najdłuższe i najgorętsze lato w dziejach polskiej meteorologii

Tegoroczne lato było wprost wymarzone. Piękna pogoda z krótkimi przerwami panowała od kwietnia. Nigdy wcześniej w dziejach meteorologii nie było tak gorąco. Jednak co dobre dzisiaj się skończy. Od jutra aura będzie już jesienna.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jeszcze nigdy w historii pomiarów instrumentalnych, których początek datowany jest na 1781 rok, między kwietniem a wrześniem nie było w Polsce aż tak gorąco. Rekordowo ciepło zapisało się też całe lato oraz dwa wiosenne miesiące, kwiecień i maj, a kilka innych miesięcy znalazło się wśród najcieplejszych... Zobacz cały artykuł

Polskie lasy pełne śmieci

Z cyklu: "czego to ludzie nie wyrzucą do lasu". W Nadleśnictwie Tomaszów leśnicy natknęli się na fotel. Komuś łatwiej było pozbyć się go wywożąc do lasu, niż wyrzucić na śmietnik. W 2017 roku Lasy Państwowe wywiozły z lasów 114 tysięcy metrów sześciennych śmieci, co kosztowało 18 milionów złotych. Tyle nas wszystkich kosztuje śmiecenie.

Fot. Lasy Państwowe / Krzysztof Trębski / Twitter @ktrebski.
Fot. Lasy Państwowe / Krzysztof Trębski / Twitter @ktrebski.

Pierwsze wodorowe pociągi wyjechały na tory. Tak wygląda przyszłość kolei

Niemcy nie próżnują. Kilka dni temu na tory wyjechały pierwsze pociągi zasilane energią z akumulatorów, a teraz dołączyły do nich napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Fot. Alstom.
Fot. Alstom.

Nasi sąsiedzi uważają, że przyszłość kolei to w pełni ekologiczne pociągi, które będą cicho i bezemisyjnie poruszały się po całym kraju, bez potrzeby tworzenia infrastruktury energetycznej. Co najważniejsze, wyeliminują lokomotywy z silnikami Diesla. W Niemczech wciąż aż 40 procent tras kolejowych nie zostało wyposażonych w sieć energetyczną... Zobacz cały artykuł

W kraterze wulkanu odkryto rekiny

Amerykańscy naukowcy chcąc zbadań aktywność hydrotermalną jednego z podmorskich wulkanów w rejonie Wysp Salomona na Pacyfiku, natknęli się w jego kraterze na kilka gatunków rekinów. Wcześniej uważano, że nie jest to środowisko sprzyjające tym rybom. Badania wykazały, że rekiny i meduzy dobrze się zaaklimatyzowały w środowisku wysokiej temperatury i kwasowości spowodowanej erupcjami wulkanu Kavachi.

dalej