Po ulewie Opole pod wodą

Potężna ulewa przeszła późnym popołudniem nad Śląskiem Opolskim. Zgodnie z danymi IMGW, w ciągu niecałych 2 godzin na Opole spadły aż 64 mm deszczu. To więcej niż powinno spaść przez cały wrzesień, ponieważ norma opadów wynosi 53 mm. Zalaniu uległy ulice, piwnice, przejścia i parkingi podziemne. Strażacy interweniowali około 10 razy.

Podtopienia po ulewie w Opolu. Fot. nto.pl / Mario.
Podtopienia po ulewie w Opolu. Fot. nto.pl / Mario.

Wysoka grzywna za sprzedaż wody butelkowanej stojącej w słońcu

włoski Sąd Najwyższy orzekł, że sprzedawanie wody w plastikowych butelkach, które stały w nasłonecznionym miejscu, nawet przez krótki czas, jest wykroczeniem, za które kara wynosi do 1,5 tysiąca euro, ponieważ stanowi to zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Podgrzany plastik wywołuje emisję szkodliwych substancji takich, jak antymon i bisfenol. Sprawa dotyczy sklepikarza z Sycylii, który przechowywał wodę mineralną przed wejściem do sklepu w blasku słonecznym.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wyrzucili śmieci do lasu, zostali przyłapani na gorącym uczynku

Właściciel lasu w okolicach Zgierza pod Łodzią sfilmował mężczyzn, którzy wjechali samochodem na jego teren i wyrzucili śmieci. Były to głównie materiały budowlane, ale wśród nich znajdowały się też karty z alkoholami z logo jednego z łódzkich barów, który chwalił się na swoim serwisie zakończeniem remontu. Sprawą zajęła się już policja. Właściciel lasu zapowiada, że obciąży sprawców kosztami sprzątania lasu i naruszenia habitatu zasiedlonej tam wiewiórki tybetańskiej.

Polska z lotu ptaka

Zobaczcie polskie miasta z lotu ptaka i wybierzcie te najpiękniejsze.

Rolnicy dziękują za plony

Rozpoczynają się dożynki, czyli ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W tym roku dożynki odbywają się w cieniu największej suszy od lat, która kosztowała rolników miliardy złotych. Wszyscy mają nadzieję, że w przyszłym roku pogoda okaże się dużo łaskawsza i tegoroczne straty pokryje z nawiązką. Ludzie wsi zapraszają na święto w niekonwencjonalny, jakże zabawny sposób.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

37 stopni we wrześniu? Pogoda wczesną jesienią potrafi zaskoczyć

Z czym kojarzy się nam wrzesień? Z deszczem, mgłami, przymrozkami i opadającymi liśćmi? A może z upałem, błękitnym niebem i ani jedną kroplą deszczu? Sprawdźmy, jaki zazwyczaj jest wrzesień i jaki będzie tym razem.

Fot. TwojaPogoda.pl / Max Pixel.
Fot. TwojaPogoda.pl / Max Pixel.

Po wrześniu można się spodziewać dosłownie wszystkiego, i choć na pierwszy rzut oka wydaje się to lekkim nadużyciem, to jednak statystyki klimatologiczne bezsprzecznie to potwierdzają. Na tle ostatnich kilkudziesięciu lat wrzesień, będący miesiącem granicznym między latem a jesienią, przynosił najróżniejsze typy pogody... Zobacz cały artykuł

Facebook ma być w 100% zasilany odnawialną energią już w 2020 roku

Pomimo że obecna administracja USA zdaje się nie przejmować zmianami klimatu i mocno stawia na tradycyjne surowce, takie jak węgiel, technologiczni giganci nie zaprzestają walki o przejście na odnawialne źródła energii.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Facebook ogłosił właśnie, że zobowiązuje się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery o 75% w okresie do 2020 roku (za punkt wyjścia przyjmuje się tu 2016 rok) i za dwa lata (do końca 2020)  firma ma być w pełni zasilana tylko energią odnawialną... Zobacz cały artykuł

Niezwykła podróż tankowcem

Zobaczcie niezwykłą 2-miesięczną podróż na pokładzie tankowca z miasta Algeciras w hiszpańskiej Andaluzji do terminala naftowego Sidi Kerir na północnym wybrzeżu Egiptu. Pogoda nad wodami Morza Śródziemnego zmieniała się jak w kalejdoskopie. Nagranie wykonane zostało w przyspieszeniu.

Właśnie rozpoczęła się jesień. Przed nami jej cztery odmienne oblicza. Poznaj je wszystkie

To już definitywny koniec lata, przynajmniej tego meteorologicznego. W najbliższych tygodniach będziemy obserwować, jak nadchodzą kolejne odmiany jesieni, a są ich w sumie aż cztery. Porównajmy je i dowiedzmy się czym się od siebie różnią.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Z meteorologicznego punktu widzenia 1 września rozpoczyna się jesień, która potrwa przez całe trzy miesiące i zakończy się wraz z ostatnim dniem listopada. Dla klimatologów okres ten charakteryzuje się średnią temperaturą dobową na poziomie od 5 do 15 stopni, biorąc pod uwagę standardowy podział na cztery podstawowe pory roku... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całej południowo-zachodniej części kraju chmurzy się i tam miejscami pada deszcz. Na pozostałym obszarze dominuje słoneczna aura, szczególnie w regionach wschodnich. Wiatr wieje słabo, na zachodzie z kierunku północnego, a na wschodzie ze wschodu. Temperatura wynosi od 15 stopni na północy do 19 stopni na południowym wschodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 września 2018 o godzinie 10:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 września 2018 o godzinie 10:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Burzowy ranek na Śląsku

Wczesnym porankiem nad Górnym Śląskiem wytworzyła się chmura burzowa, która przyniosła błyskawice i ulewny deszcz, głównie w pasie od Jastrzębia przez Rybnik po Gliwice. Popadało też w Katowicach, tam również były słyszalne grzmoty. Spadło niewiele deszczu, przeważnie około 2 mm. Od czytelnika otrzymaliśmy zdjęcie ponurego nieba podczas burzy.

Podczas burzy na Górnym Śląsku. Fot. Czytelnik.
Podczas burzy na Górnym Śląsku. Fot. Czytelnik.

Schyłek lata w Bieszczadach

W Bieszczadach widoczne są już pierwsze oznaki jesieni. Barwy liści na drzewach nie są już wyłącznie zielone.

Błękitna Planeta okiem Jeffa

Jeffa Williamsa można śmiało nazwać weteranem astronautyki, ponieważ spędził w przestrzeni kosmicznej aż 534 dni, czyli najwięcej spośród wszystkich innych astronautów w historii. Dodatkowo uczestniczył w 5 spacerach kosmicznych. Podczas swojego pobytu na Stacji Kosmicznej wykonał setki zdjęć i filmów ukazujących piękno Błękitnej Planety. Zobaczcie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie stabilne. W tej chwili barometry pokazują od 1021 hPa na południu do 1023 hPa na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Autostrada w chmurach

Nowa autostrada połączyła chińskie miasta Zunyi i Guiyang. Nie polecamy jej kierowcom, którzy mają poważny lęk wysokości. Droga przebiega bowiem aż kilkaset metrów nad lustrem rzeki przecinającej wzgórza. Przez większą część roku autostrada spowita będzie chmurami, które znacząco mogą ograniczać widoczność.

Fot. Twitter / China Xinhua News‏.
Fot. Twitter / China Xinhua News‏.
Fot. Twitter / China Xinhua News‏.

Porzucone radzieckie wahadłowce na pustyni w Kazachstanie

Entuzjaści opuszczonych i zakazanych miejsc wybrali się na pełną niespodzianek i niebezpieczeństw wyprawę do kazachstańskiego kosmodromu Bajkonur. W jednym z hangarów natknęli się tam i ujrzeli na własne oczy dwa porzucone wahadłowce, które były budowane w ramach zimnowojennego projektu wyścigu kosmicznego i stworzenia nowych sowieckich stacji kosmicznych oraz dostarczania na ich pokład kosmonautów.

Chmury odcięte, jak od noża

Chmury nie przestają nas zadziwiać, choć towarzyszą nam niemal codziennie. Na zdjęciu wyglądają, jakby były równo odcięte od noża, a w ich tle próbował się przebić błękit nieba. Brakuje tylko zamka błyskawicznego.

Fot. Twitter / @StuOstro.
Fot. Twitter / @StuOstro.

Groźna lawina skalna

Niektóre obszary górskie bywają bardzo niebezpieczne za sprawą schodzących lawin kamiennych. Rozpędzone głazy mogą zabić nieostrożnego wspinacza. Na nagraniu możecie zobaczyć schodzące kamienie z jednego ze stoków włoskich Dolomitów. Podobne zjawiska zdarzają się też na szlaku na Rysy w Tatrach. W tym sezonie kilka osób z ich powodu zostało rannych.

Via delle Bocchette Centrali, Dolomites, north Italy

As if it wasn't hard enough for the glaciers in the Alps. Via delle Bocchette Centrali, Dolomites, north Italy. August 10, 2018. Video: Mattia Villa

Opublikowany przez Severe Weather Europe Czwartek, 30 sierpnia 2018

Pierwsza dekada września w Europie będzie ciepła i słoneczna

Temperatury maksymalne w pierwszej dekadzie września prezentują się bardzo obiecująco. W wielu miejscach Europy będzie równie ciepło, co zwykle w środku lata. Na południu kontynentu będzie upalnie, nawet do 35 stopni. W centrum Europy, w tym także w Polsce, termometry pokażą blisko 30 stopni. Ciepło będzie też na dalekiej północy, powyżej 20 stopni, a miejscami na południu Skandynawii nawet 25 stopni. Do tego będzie słonecznie za sprawą potężnych wyżów.

Fot. ClimateReanalyzer.org
Fot. ClimateReanalyzer.org

Szare, mętne niebo nad Polską i wyczuwalny nieprzyjemny swąd. Wiemy, skąd to się wzięło

Przez kilka ostatni dni niebo nad Polską zamiast być błękitne, nawet pomimo braku chmur, było blade i mętne, a w powietrzu dało się niemal na każdym kroku wyczuć nieprzyjemny, gryzący swąd. Wiemy już, co za tym stoi.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Od kilku dni zachody Słońca w Polsce mają znacznie bardziej ogniste barwy niż zazwyczaj, z kolei za dnia błękit nieba osłabiany jest przez mleczną powłokę. Wśród naszych czytelników pojawiły się opinie, że przyczyną są... Zobacz cały artykuł

dalej