Tym razem udało się uratować tonącego

Od początku tego roku w rzekach, stawach, jeziorach i morzu utonęło już ponad 350 osób. W największej liczbie były to osoby powyżej 30. roku życia, a zwłaszcza powyżej 50. Tylko w sierpniu utonęło ponad 100 osób. Choć najmniej osób tonie w Bałtyku, to jednak te akcje są najbardziej spektakularne, bo dzieją się na oczach setek urlopowiczów, zwłaszcza, gdy na plaży ląduje śmigłowiec ratowniczy. Tak było w Świnoujściu, gdzie na szczęście tonącego mężczyznę udało się uratować.

Pierwsi ludzie lecą na Marsa w nowym, obłędnym zwiastunie filmu „The First”

Film „The First” powinni docenić wszyscy entuzjaści kolonizacji Marsa. Opowiada on o pierwszych kolonizatorach. Najnowszy zwiastun jest niesamowity i mocno rozpala wyobraźnię.

 Fot. Universal Pictures / Hulu.
Fot. Universal Pictures / Hulu.

Za produkcję odpowiada Beau Willimon, którego powinniście kojarzyć z „House of Cards”. Na realizację Hulu przeznaczyło 54 miliony dolarów. Pierwszy odcinek serii będzie miał swoją premierę już 14 września... Zobacz cały artykuł

Nazywa się Norman

Norman to jeden z najpotężniejszych tropikalnych huraganów, jakie szalały w tym roku nad wodami wschodniego Pacyfiku. Średnia prędkość wiatru w jego ramionach przekracza 250 km/h, a to oznacza, że mamy do czynienia z huraganem najwyższej, piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Porywy wiatru mogą przekraczać 300 km/h. Na szczęście Norman nie zagraża obszarom zamieszkanym, ponieważ znajduje się setki kilometrów od nich.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Europejczycy zdecydowali, nie chcą zmian czasu. Kiedy zostaniemy na zawsze w czasie letnim?

Skończyły się publiczne konsultacje Komisji Europejskiej dotyczącej zmiany czasu. Zdecydowana większość respondentów opowiedziała się za pozostaniem w jednym czasie za stałe. Czy będzie to czas letni i kiedy zegarki przestawimy ostatni raz?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Komisja Europejska postanowiła zapytać o zdanie obywateli Unii w powszechnych konsultacjach, które zakończyły się 16 sierpnia. Wzięło w nich udział aż 4,6 miliona obywateli Unii, co jest liczbą rekordową... Zobacz cały artykuł

Zorza polarna okiem satelity

Nocne zdjęcie satelitarne wschodniej Kanady ukazuje białą smugę ciągnącą się na dystansie tysięcy kilometrów. Co to jest? To oczywiście zorza polarna, która tańczyła nad wysokimi szerokościami geograficznymi w minioną niedzielę. W jonosferze panowała wtedy silna burza geomagnetyczna klasy G3, po serii niewielkich wyrzutów masy na powierzchni Słońca, skierowanych bezpośrednio w stronę Ziemi.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

85. rocznica odkrycia osady w Biskupinie na Kujawach

W 1933 roku w rejonie wsi Biskupin na Kujawach, podczas prowadzonych prac irygacyjnych, poziom Jeziora Biskupińskiego obniżył się, odsłaniając fragmenty historycznej osady. W pobliżu odnaleziono gliniane garnki i narzędzia. Badania archeologiczne ujawniły, że osada została wzniesiona na podmokłej wyspie na jeziorze, przez ludność kultury łużyckiej zimą 738 roku przed naszą erą. Osada miała powierzchnię nieco ponad hektara i była zasiedlona przez 150 lat. Tak wygląda dziś po rekonstrukcji:

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przynosi nam przewagę chmur, a miejscami na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Podlasiu, w Małopolsce i na Kielecczyźnie przelotnie pada. Na większe rozpogodzenia można liczyć tylko na Śląsku. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura wynosi około 15 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 sierpnia 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 sierpnia 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie rosnąć, ponieważ zbliża się do nas wyż atmosferyczny. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na północy do 1020 hPa (lekko podwyższone) na południu kraju. Biomet przeważnie będzie korzystny, tylko na północy i krańcach południowych będzie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Niesamowita erupcja

W 2009 roku astronauci z pokładu Stacji Kosmicznej uwiecznili spektakularną erupcję Wulkanu Saryczewa na rosyjskiej wyspie Matua w archipelagu Kurylów. Na animacji zdjęć możecie zobaczyć potężny pióropusz popiołów wyłaniający się z morza chmur, wierzchołek którego okrywa chmura nazywana Pileusem, co z języka łacińskiego oznacza tyle, co "czapka".

Pierzasty koniec dnia

@Aneta uwieczniła dzisiaj wspaniały zachód Słońca w Limanowej w Małopolsce. Niebo przyozdobiły chmury pierzaste.

Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Zrobiło się gorąco i zagrzmiało

Z każdym dniem jest coraz cieplej. Dzisiaj zrobiło się miejscami gorąco. Na Śląsku i w Wielkopolsce termometry pokazały 28 stopni. Chłodniej było na krańcach zachodnich i na północnym wschodzie, 20-22 stopnie. Nad zachodnią połową kraju wędrują przelotne, ale chwilami obfite deszcze, którym na Śląsku i Ziemi Łódzkiej towarzyszą słabe burze. Jutro znów będzie chłodniej, na ogół 20-23 stopnie.

Dramatyczne osuwisko w Indiach

Największa w historii powódź, która nawiedziła stan Kerala, na południowo-zachodnim wybrzeżu Indii, kosztowała życie ponad pół tysiąca ludzi. Straty materialne przekraczają astronomiczne 3 miliardy dolarów. Ludzie potracili dobytek całego życia, zniszczona jest infrastruktura. Na poniższym nagraniu widoczne jest pogłębiające się osuwisko ziemi, które uszkodziło kładkę łączącą dwie miejscowości.

Trzy cyklony nad Pacyfikiem

Nad wodami Oceanu Spokojnego szaleją trzy tropikalne cyklony. Możemy się nimi zachwycać tylko dlatego, że znajdują się z dala od obszarów zamieszkanych, więc nikomu nie zagrażają. Najpotężniejszy jest Huragan Norman, który osiągnie lada chwila najwyższą, piątą kategorię w skali siły tego typu zjawisk. Z kolei Huragan Miriam szczęśliwie ominie Hawaje, najpierw od wschodu, a następnie od północy. Najgroźniejszy jest Tajfun Jebi, który w przyszłym tygodniu uderzy w Japonię.

Trzy cyklony nad Pacyfikiem

Pogoda w pierwszym tygodniu września zrobi na nas naprawdę piorunujące wrażenie

Jaki będzie początek września w pogodzie? Przedłuży nam słoneczne i ciepłe lato czy przyniesie jesienne chłody i deszcze? Najnowsze prognozy wyglądają bardzo ciekawie. Zobaczmy, co dla nas przygotowała pogoda.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Aura nie sugeruje się kalendarzem, więc nie spodziewajmy się, że wraz z nadejściem września nagle lato ustąpi miejsca jesieni. Stanie się to stopniowo, jednak jeszcze jakiś czas pogoda będzie nadzwyczaj przyjemna... Zobacz cały artykuł

Skażone rzeki na Syberii

Dramatyczne skażenie rzeki Wiluj w Jakucji i Kraju Krasnojarskim we wschodniej Rosji. Mieszkańcy, którzy żyją z darów rzeki, za pośrednictwem akcji informacyjnej, próbują zwrócić uwagę organizacji ekologicznych i mediów. Stężenie groźnych substancji przekroczone zostało aż 20-krotnie. Zanieczyszczone zostały też dwie inne rzeki w regionie. Przyczyną jest zły stan zapory wodnej, z której do rzek przedostała się woda techniczna. Na usunięcie awarii nie ma funduszy.

Spektakl na plaży w Kołobrzegu

Urlopowicze wypoczywający na plaży w Kołobrzegu mogli przedwczoraj ujrzeć najprawdziwszą trąbę wodną. Była smukła i zdołała utrzymać się zaledwie kilka minut. Zobaczcie, jak pięknie się prezentowała.

Wielkie odkrycie związane z bozonem Higgsa. „Będziemy projektowali przestrzeń”

Bozon Higgsa nazywany jest często boską cząstką, gdyż kontakt z nią nadaje cząstkom elementarnym masę, więc tworzy ona całą otaczającą nas rzeczywistość.

Fot. CERN.
Fot. CERN.

Fizycy chcą jak najlepiej poznać istotę jej funkcjonowania. Ta wiedza pozwoli nam zmienić się w „bogów” i zacząć projektować przestrzeń oraz rzeczywistość wedle naszych potrzeb. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć materiały przyszłości, które pozwolą nam np. uzyskać nieśmiertelność lub podróżować po kosmosie z prędkościami światła... Zobacz cały artykuł

Dzisiaj może zagrzmieć

Po południu i wieczorem słabe burze mogą pojawiać się miejscami w zachodniej połowie kraju. Z kolei w nocy zagrzmieć może na południu, w centrum i na północy. Podczas burz padać może ulewie, ale przelotnie. Spaść może do 30 mm deszczu, lokalnie z gradem o średnicy do 1 cm i wiatrem w porywach do 80 km/h.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Tak gorącego lata w Polsce nie było przynajmniej od 207 lat. Następne będzie dużo chłodniejsze?

Tegoroczne lato miało być bardzo ciepłe, podobnie jak wiosna, jednak okazało się gorące. Wstępne dane statystyczne wskazują, że tak ciepłego okresu letniego nie było w naszym kraju przynajmniej od 207 lat.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Niemal we wszystkich regionach norma wieloletnia dni upalnych została przekroczona 3-krotnie. Na południowym zachodzie kraju mieliśmy niemal 30 dni z temperaturą na poziomie 30 stopni i powyżej. W najgorętszym dniu lata termometry pokazywały na ogół 32-34 stopnie, a w Świnoujściu nawet 37 stopni... Zobacz cały artykuł

Budynki runęły w przepaść

Ulewne deszcze każdego roku o tej porze powodują powodzie i osunięcia ziemi, które odbierają życie setkom osób. Po ostatniej ulewie w miejscowości Guayabetal ziemia osunęła się wraz z budynkami. Na szczęście zanim to się stało, wszyscy mieszkańcy zostali ewakuowani. W Kolumbii w ciągu jednego miesiąca pory mokrej potrafi spaść tyle deszczu, ile na nasze miejscowości przez kilka lat.

dalej