SpaceX montuje ramię załogowe na platformie startowej LC-39A

To kolejny znak, że wielkimi krokami zbliża się nowa era załogowych lotów kosmicznych z terytorium Stanów Zjednoczonych. Ten moment nadejdzie już w przyszłym roku.

Fot. Teslarati.
Fot. Teslarati.

Firma należąca do Elona Muska montuje specjalne ramię na słynnej platformie startowej LC-39A, z której startowały wielkie misje Apollo na Srebrny Glob, a także promy kosmiczne z misjami na Stację Kosmiczną... Zobacz cały artykuł

Utonęli robiąc sobie selfie

Troje kolegów chciało sfilmować się podczas kąpieli w niestrzeżonym bajorze. Niestety, byli słabymi pływakami, a woda była głęboka. W ciągu 3 minut wszyscy utonęli. Czego może nas nauczyć to przerażające nagranie? Przede wszystkim ostrożności i pokory wobec żywiołu wody. Od początku tego roku w Polsce utonęło już niemal 300 osób. Kilka dni temu w Darłówku ofiarą wody stała się trójka rodzeństwa.

Czy deszcz lub śnieg może padać z zupełnie czystego, pozbawionego chmur nieba?

Zapewne przynajmniej kilkukrotnie zdarzyło się wam zaobserwować, że deszcz, a częściej śnieg, pada z błękitnego nieba nad naszymi głowami, na którym nie ma ani jednej chmury. Jak można wyjaśnić to zjawisko?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Opady z czystego nieba zdarzają się wyłącznie wówczas, gdy niosące deszcz lub śnieg chmury opuszczają nasz region i za nimi rozciąga się już pas słonecznej pogody z błękitnym niebem. Na skraju chmury występują wówczas opady, które zanim zdążą dotrzeć od podstawy chmury do powierzchni ziemi lub spadną na naszą głowę, mija jakiś czas... Zobacz cały artykuł

Co dalej z tą pogodą? Kiedy wróci upał? Kiedy przejdą burze? Wasze pytania, nasze odpowiedzi

Zadajecie nam mnóstwo pytań odnośnie czekającej nas pogody. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te najczęściej powtarzające się. Kiedy wrócą upały? Kiedy przejdą gwałtowne burze? Kiedy czeka nas większe ochłodzenie?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co nas czeka wkrótce w pogodzie? Wy nas pytacie, a my odpowiadamy... Zobacz cały artykuł

Złowieszczy kolor nieba

Nie tylko w USA płoną lasy. Podobnie jest w Kanadzie, gdzie źródłem setek ognisk są pioruny. Władze prowincji Kolumbia Brytyjska ogłosiły właśnie stan wyjątkowy, ponieważ wiele z tamtejszych pożarów pozostaje poza kontrolą strażaków. Olbrzymie ilości dymu, unoszące się nad regionem, zaćmiły niebo, zmieniając jego barwę na pomarańczowo-czerwoną. Mieszkańcy mówią o iście apokaliptycznej scenerii. Z powodu żywiołu ewakuowano już 20 tysięcy ludzi. To 4. najgorszy sezon pożarowy w historii.

Seria tornad w Chinach

Seria tornad nawiedziła Chiny. Najsilniejsze z nich zniszczyło 20 domów w rejonie miasta Tiencin. Ranna została 1 osoba. Zobaczcie rajd tego niszczycielskiego zjawiska na nagraniach od różnych osób.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południowym wschodzie kraju chmurzy się i tam lokalnie przelotnie pada. Na pogórzu karpackim unoszą się miejscami gęste mgły. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Na termometrach mamy około 19-20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 sierpnia 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 sierpnia 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Płoną parki narodowe

W USA z powodu suszy i upałów płoną najpopularniejsze wśród turystów parki narodowe. Najpierw pierwszy raz od wielu lat zakazano wstępu do Parku Narodowego Yosemite w Kalifornii, a teraz ogniem zajął się Park Narodowy Glacier w Montanie. 70-letni mężczyzna i jego córka, którzy nad jeziorem zostali odcięci od świata przez ogień, próbowali wydostać się autem przemierzając płonący las. Trafili w ślepą dróżkę i musieli zawrócić. Na szczęście strażnicy leśni im pomogli, ale auto spłonęło.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko podwyższone, nieznacznie rośnie, ale po południu zacznie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1016 hPa na zachodzie do 1020 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są korzystne, ale z powodu wysokiej temperatury mogą się miejscami pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Bieszczadzkie mgły

W Bieszczadach widoczne są już pierwsze oznaki nadciągającej jesieni. To gęste mgły, które coraz częściej goszczą o porankach w górskich dolinach. Mgły wciąż są bardzo ciepłe, jednak noce już coraz chłodniejsze, a to świetne warunki do pojawiania się białej zasłony. Zobaczcie, jak wyglądał dzisiejszy mglisty poranek.

Ziemia znów zatrzęsła się we Włoszech

O godzinie 20:19 środkowe Włochy znów nawiedziło trzęsienie ziemi, najsilniejsze w tym kraju od 17 miesięcy i jednocześnie silniejsze od tego z wczoraj. Wstrząs miał M5.3, a jego epicentrum znajdowało się w rejonie miasta Campobasso w regionie Molise, około 200 km od Rzymu. Brak jest informacji o ofiarach i szkodach. Włochy to kraj aktywny sejsmicznie. W wyniku ostatniego potężnego trzęsienia w środkowej części kraju, które miało miejsce w sierpniu 2016 roku, zginęło 300 osób.

Ziemia znów zatrzęsła się we Włoszech

Ewakuacja przed groźną erupcją wulkanu Kuchinoerabu w Japonii

Wulkan Kuchinoerabu znajdujący się w rejonie japońskiej Kagoshimy grozi rychłą erupcją. Geolodzy podnieśli stopień zagrożenia erupcją z drugiego do przedostatniego, czwartego. Przyczyną są nasilające się wstrząsy, podobnie jak w 2015 roku, gdy wulkan wybuchał poprzednio. Rozpoczęła się tym samym ewakuacja osób starszych i niepełnosprawnych, zaś tysiące innych mieszkańców przygotowuje się na ewakuację, do której może dojść w każdej chwili. Erupcja może być silna i spowodować poważne szkody.

Erupcja wulkanu Kuchinoerabu w 2015 roku. Fot. Itaru Takagu / Kyodo.
Erupcja wulkanu Kuchinoerabu w 2015 roku. Fot. Itaru Takagu / Kyodo.

Chmury od góry

Chmury możemy podziwiać od góry z pokładu samolotu. Jednak te najwyższe, sięgające wierzchołkami kilkunastu kilometrów, wyżej niż przebiegają korytarze lotnicze, można zobaczyć jedynie z ziemskiej orbity. Codziennie zachwycają się nimi astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów. Tak one wyglądają z tej perspektywy, zarezerwowanej tylko dla wybranych.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Pytania i odpowiedzi o Alert RCB

Wiele osób ma zastrzeżenia co do otrzymywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wiadomości tekstowych na telefon z ostrzeżeniami np. przed burzami. Czy nasze dane osobowe są chronione? Otóż wiadomości (SMS) są rozsyłane przez operatorów sieci komórkowych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ani żaden organ administracji zaangażowany w tworzenie Alertu RCB nie gromadzi, ani nie przetwarza Państwa danych.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Aby całe przedsięwzięcie było dla każdego Polaka zrozumiałe, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości i pytania... Dowiedz się więcej

Burzowe Lazurowe Wybrzeże

Ten, kto wybrał się na plaże słynnego Lazurowego Wybrzeża, nie krył oburzenia panującą tam pogodą. Zamiast aury iście plażowej, niebo zaciągnęło się ciemnymi chmurami, które przyniosły deszcz i burze. Nasz czytelnik @Kamil udowodnił, że nawet taka pogoda bywa zachwycająca, tylko trzeba w niej znaleźć coś urokliwego, a była nią fotogeniczna chmura ciągnąca ze sobą smugę opadową.

Chmura burzowa ze smugą opadową w Nicei we Francji. Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa ze smugą opadową w Nicei we Francji. Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl

Strażacy ujawnili niepublikowane, wstrząsające zdjęcia i nagrania z kataklizmu w Borach Tucholskich

Strażacy zamieścili w sieci poruszający film, który obrazuje to, co działo się w nocy z 11 na 12 sierpnia ubiegłego roku w Borach Tucholskich, gdzie w kilka minut wichura powaliła miliony drzew. Zobaczycie zdjęcia i usłyszycie rozmowy z rejestratora telefonicznego.

Strażacy w akcji 11 sierpnia 2017 roku w Borach Tucholskich. Fot. YouTube / KP PSP Chojnice.
Strażacy w akcji 11 sierpnia 2017 roku w Borach Tucholskich. Fot. YouTube / KP PSP Chojnice.

11 sierpnia późnym wieczorem Bory Tucholskie nawiedziła największa nawałnica jaką pamiętają tamtejsi mieszkańcy. Prawdziwymi bohaterami okazali się strażacy, którzy przez wiele godzin przedzierali się przez las, aby dotrzeć do obozu harcerskiego w Suszku, gdzie zginęły 2 nastolatki... Zobacz cały artykuł

Powódź w stolicy Serbii

Po gwałtownej ulewie w Belgradzie, stolicy Serbii, ulice zmieniły się w rwące potoki, które porywały wszystko, co znalazło się w ich zasięgu. Szczególnie niebezpiecznie było w niżej położonych częściach miasta.

Protesty mieszkańców i konflikt z wykonawcą. Budowa radaru meteo na Śląsku idzie jak po grudzie

Miał być prawą ręką meteorologów przy prognozowaniu zagrożenia powodziowego, gwałtownych burz, a nawet trąb powietrznych. Tymczasem jego budowa opóźnia się od wielu lat. IMGW zapewnia, że wkrótce ma się to zmienić.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W Polsce mamy 8 radarów meteorologicznych, które tworzą sieć POLRAD. To dzięki nim możemy na bieżąco śledzić przemieszczające się strefy opadów i burze, zwłaszcza takie, które powodują zniszczenia, jak nawałnice, które przeszły 11 sierpnia ubiegłego roku nad zachodnią i północną częścią kraju. Jednak, aby sieć radarowa była kompletna, konieczna jest budowa jeszcze dwóch radarów... Zobacz cały artykuł

Chmury burzowe nad pożarami

Oto widoczne od góry chmury Flammagenitus (Pirocumulus), które powstały na początku sierpnia nad ogniskami potężnych pożarów trawiących lasy w Kalifornii, w rejonie Parku Narodowego Yosemite. Szare kłębowiska dymu powyżej wysokości 5 kilometrów przeobrażają się w chmurę burzową, która może przynosić ulewne deszcze, gradobicia i błyskawice.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

To dowód na to, że rozległe pożary lasów mogą zmieniać pogodę. Mogą zarówno gasić pożary, jak i wywoływać kolejne, gdy pioruny uderzają w wyschniętą roślinność... Dowiedz się więcej

NASA zbada kominy hydrotermalne, w których mogło powstać życie na Ziemi

NASA odkrywa coraz więcej przesłanek świadczących o możliwości rozkwitu życia w oceanach płynnej wody na księżycach Jowisza i Saturna. Widzę o nich możemy zdobyć w ziemskich oceanach.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Może to trochę dziwić, że naukowcy z NASA będą zajmowali się badaniem dna morskiego na naszej pięknej planecie, ale takie misje mają bardzo duży związek z kosmosem i historią powstania życia na Ziemi. Od dawna świat naukowy uważa, że życie na naszej planecie mogło rozkwitać w początkowej swojej fazie w otchłani oceanów... Zobacz cały artykuł

dalej