Przepiękne zdjęcia Księżyca i Błękitnej Planety z mikrosatelity Longjiang-2

Dzięki Chińskim misjom satelitów na Księżyc możemy zobaczyć naszą planetę z zupełnie innej perspektywy, bo znad powierzchni Srebrnego Globu. Chiny 2 miesiące temu wysłały w kosmos, na pokładzie rakiety Long March-4C, pierwszy ważny element nadchodzącej swojej wielkiej misji na Księżyc. Jest nim satelita komunikacyjny Chang’e 4R (Queqiao), z którego pomocą Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) zamierza zarządzać całą misją lądownika i łazika.

Fot. Xinhua.
Fot. Xinhua.

Urządzenie waży 425 kilogramów, zostało wyposażone w antenę o szerokości 4,2 metra, zbudowane przez China Academy of Space Technology (CAST) i ma posłużyć do komunikacji z robotami poruszającymi się po powierzchni Księżyca przez ok. 5 lat. Wraz z nim w przestrzeni kosmicznej znalazły się dwa mikrosatelity... Zobacz cały artykuł

Neutrinowa sensacja na miarę wielkiego odkrycia fal grawitacyjnych

Dwa lata temu udało się nam odkryć fale grawitacyjne, które odmieniły nasze pojęcie o kosmosie. Teraz dokonaliśmy kolejnego, wielkiego odkrycia. Poznaliśmy tajemnicze źródło emisji neutrin.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Międzynarodowy zespół naukowców pracujących w kilku laboratoriach na świecie ogłosił, że w końcu udało się zlokalizować odległe źródło wysokoenergetycznych cząstek, neutrin. Spędzały one sen z powiek astronomów od ponad 60 lat, czyli od momentu ich odkrycia. Teraz nasza wiedza na temat tych tajemniczych cząstek została... Zobacz cały artykuł

Polub nas na Facebooku!

Polub nas na Facebooku, a zawsze będziesz ze zmianami pogody na bieżąco. Przygotowaliśmy dla Ciebie najnowsze prognozy, ciekawe artykuły, relacje na żywo przez całą dobę i bieżące ostrzeżenia meteorologiczne. O wszystkim, co najważniejsze będziesz się dowiadywać jako pierwszy!

 

Wielu narzekało na suszę, ale to właśnie ona może nas uchronić przed zagrożeniem powodziowym

Niemal od początku kwietnia było nadzwyczaj sucho, słonecznie i ciepło, jednak aura zmieniła się z dnia na dzień, zaczęło padać, a nawet lać. Doszło też do podtopień. Czy tak przeklinana przez wielu susza uchroni nas przed powodzią?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nie raz już w historii polskiej meteorologii susze wybawiały nas przed powodziami. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja ta może się powtórzyć. Susza, która panowała przez ponad 3 miesiące, zaczęła... Zobacz cały artykuł

Deszcze, burze i podtopienia

Ostatnia doba minęła pod znakiem pogodnej i suchej aury na zachodzie oraz ponurej i deszczowej na wschodzie. Najmocniej padało na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie, gdzie spadło nawet powyżej 50 mm deszczu. Skutek to oczywiście podtopienia dróg, chodników, zabudowań i posesji. Takie krajobrazy, jak te w sobotę w Bydgoszczy, mogą nam towarzyszyć przez większą część tego tygodnia.

Księżyc, Wenus i obłoki srebrzyste

W regionach, gdzie niebo było pogodne lub rozpogodziło się po opadach, wczoraj wieczorem i wczesną nocą można się było zachwycać podwójnym spektaklem na niebie. Najpierw młodziutki sierp Księżyca spotkał się z planetą Wenus.

Księżyc i Wenus w rejonie Słupska w woj. pomorskim. Fot. Tadek Piotrowski.
Księżyc i Wenus w rejonie Słupska w woj. pomorskim. Fot. Tadek Piotrowski.

Nieco później północny nieboskłon rozjaśniły obłoki srebrzyste. Dzisiaj wieczorem Wenus znajdzie się w dół i na prawo od Księżyca. Świecące obłoki też powinny się pojawić. Zachęcamy Więc do obserwacji.

Obłoki srebrzyste w rejonie Słupska w woj. pomorskim. Fot. Tadek Piotrowski.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i miejscami południu kraju niebo pozostaje pogodne, w wielu miejscach bezchmurne. Na wschodzie nadal się chmurzy i pada. W pasie od Warmii i Mazur przez wschodnie Mazowsze po Lubelszczyznę opady mają charakter ciągły i umiarkowaną intensywność. Miejscami towarzyszą im burze. Wiatr wieje z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 12 stopni w kotlinach sudeckich do 19 stopni miejscami na północny kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 lipca 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 lipca 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

W wyniku trzęsienia ziemi ujawniła się ukryta świątynia

We wrześniu ubiegłego roku Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, w którym zginęło 370 osób. Poza zniszczeniami i ofiarami wynikło z niego też co dobrego, bowiem archeolodzy dokonując przeglądu piramidy Teopanzolco odkryli, że pod zwalonym jej szczytem znajduje się ukryta świątynia dedykowana Tlálocowi, azteckiemu bóstwu deszczu, która powstała w latach 1150-1200.

Fot. INAH.
Fot. INAH.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1009 hPa (lekko obniżone) na wschodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie kraju. Biomet na większym obszarze kraju pozostanie niekorzystny.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Malownicze tornado w Kolorado

Niesamowita trąba powietrzna uchwycona nad stanem Kolorado.

Przed spotkaniem Trumpa i Putina z Helsinek zniknęły mewy

Mieszkańcy Helsinek, stolicy Finlandii, zachodzą w głowę, co stało się z mewami, które uwielbiały gromadzić się przed pałacem prezydenckim i w wielu innych popularnych wśród turystów miejscach. Ptaki atakowały turystów, głośno krzyczały i pozostawiały po sobie odchody. Nagle w połowie tego tygodnia mewy zniknęły. Przyczyną są tresowane ptaki drapieżne, które sprowadzono, aby przegnały mewy na czas spotkania prezydentów USA i Rosji.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Oberwanie chmury zakończyło mundial

Choć przed burzą podczas finałowego meczu Mistrzostw Świata ostrzegały wszystkie prognozy, i to od kilku dni, to jednak organizatorzy zupełnie się nie przygotowali. Tylko prezydent Rosji miał ze sobą parasol, pozostali zmokli do suchej nitki.

Fot. FIFA TV.
Fot. FIFA TV.

Zdjęcia z finałowego meczu mundialu w Rosji przejdą do historii, i to nie tylko dlatego, że Francja zdobyła Puchar Świata FIFA po 20 latach od ostatniego zwycięstwa, lecz również z powodu potężnej ulewy, która doprowadziła do zerwania transmisji na żywo z dekoracji francuskiej reprezentacji... Zobacz cały artykuł

Pogoda podzieliła nasz kraj

Nad wschodnią połową kraju kolejny dzień z rzędu przechodzą deszcze i burze. Miejscami pada ulewnie. Największa burza przechodzi teraz nad północnym Mazowszem i zmierza w kierunku Ziemi Łódzkiej. Możliwe są lokalne podtopienia. Kompletnie inna aura panuje zachodniej połowie kraju, gdzie niebo od rana pozostaje bezchmurne.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 lipca 2018 o godzinie 17:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 lipca 2018 o godzinie 17:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Święty Świtun patronem deszczu

Nie mamy dobrych wieści dla tych, którzy lubią lato w słonecznej i suchej formie. W Anglii mówi się, że, gdy 15 lipca, w dniu wspomnienia Św. Śwituna, leje deszcz, to będzie padać przez następne 40 dni i 40 nocy. Świtun był bowiem w folklorze uznawany za patrona deszczu, który przynosi rolnikom ulgę po okresie suszy. Mówi się, że deszcz padający 15 lipca chrzci jabłka, aby zbiory były udane.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wulkany, które drzemią od setek lat, szykują się do erupcji. Niepokojące wieści nawet z Yellowstone

Aktywność wulkaniczna, zgodnie z ostrzeżeniami naukowców, jest w tym roku podwyższona i nadal rośnie. Lada chwila przebudzić może się największy wulkan Islandii, a i nietypowe zachowanie gejzerów w Parku Yellowstone spędza sen z powiek naukowcom. Co się dzieje?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Za nami tragiczna erupcja wulkanu Fuego w Gwatemali w Ameryce Środkowej. Gęste, rozżarzone popioły i potoki piroklastyczne zmiotły z powierzchni ziemi wiele wiosek, których mieszkańcy nie mieli żadnych... Zobacz cały artykuł

Rozpoczął się właśnie najgorętszy okres w całym roku. Czy czeka nas fala intensywnych upałów?

Druga połowa lipca i pierwsza dekada sierpnia to najgorętszy okres w całym roku. Zazwyczaj notujemy wtedy najsilniejsze i najdłuższe fale upałów. Tak było m.in. dwa lata temu, gdy padły historyczne rekordy ciepła. Czy tak też będzie i tym razem?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Większość Polaków decyduje się na urlop w drugiej połowie lipca i na początku sierpnia. Przyczyną jest przeświadczenie, że to właśnie wtedy jest najcieplej, a prawdopodobieństwo słonecznej i suchej aury jest największe... Zobacz cały artykuł

Piękno polskiego lata

Zabieramy Was na łono polskiej przyrody. Poczujcie powiew swojskiego lata.

Pyton odpłynął w siną dal?

Poszukiwania pytona tygrysiego nad brzegami Wisły na południowych przedmieściach Warszawy spełzły na niczym. Choć odkryto ślady jego bytowania, samego gada nie znaleziono. Eksperci są zdania, że wąż jest świetnym pływakiem i może się już znajdować nawet 100 kilometrów od stolicy. To oznacza też, że mógł do Warszawy przypłynąć gdzieś z południa Polski.

Fot. Wikipedia / Jayendra Chiplunkar.
Fot. Wikipedia / Jayendra Chiplunkar.

Pytony na co dzień występują w naturze jedynie w Indiach. W Polsce jednak też mamy swoje węże. Należą do nich żmije zygzakowate, węże Eskulapa, zaskrońce, padalce i gniewosze. Jednak tylko jad żmii może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, choć zgony zdarzają się bardzo rzadko. Poznajcie je na infografice Lasów Państwowych:

Fot. Lasy Państwowe.

Erupcja wulkanu na francuskiej wyspie

Wulkan Piton de la Fournaise na francuskiej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim wybuchł już po raz trzeci w tym roku. Jego poprzednia erupcja trwała przeszło miesiąc, od końca kwietnia do początku czerwca. Wulkan produkuje fontanny lawy, ale nie zagrażają one bezpośrednio mieszkańcom i turystom.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

We wschodniej połowie kraju chmurzy się, pada i grzmi. Miejscami opady są intensywne i mogą powodować podtopienia. W zachodniej połowie kraju niebo jest pogodne, przeważnie bezchmurne. Termometry pokazują od 17-18 stopni na wschodzie do 21 stopni na południu i południowym zachodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 lipca 2018 o godzinie 11:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 lipca 2018 o godzinie 11:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej