Prognoza 16-dniowa: Do końca lipca pogoda będzie nieprzyjemna i bardzo niebezpieczna

Druga połowa lipca zapowiada się niebezpiecznie, ponieważ nie dość, że będzie bardzo gorąco, to jeszcze wyjątkowo wilgotno. Spodziewamy się częstych i intensywnych opadów, połączonych z burzami, które mogą powodować podtopienia.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W najbliższym tygodniu temperatura systematycznie będzie rosnąć, ale upałów jeszcze się nie spodziewamy, poza krańcami zachodnimi. Z powodu częstych i ulewnych deszczy oraz burz, które szczególnie będą przechodzić... Zobacz cały artykuł

Pieszo przez lodowatą Laponię

Podróżnik Krzysztof Suchowierski minionej zimy przemierzył 220 kilometrów przez lodowate przestrzenie szwedzkiej części Laponii, od Abisko do Kvikkjokk. Podróż zajęła mu niemal miesiąc, od 18 stycznia do 13 lutego. Zobaczcie jego zmagania z naturą, które wynagradzały mu zapierające dech krajobrazy.

Kilkunastometrowe fale

Potężny tajfun Maria, który uderzył w Tajwan, południowe krańce Japonii i wschodnie wybrzeże kontynentalnych Chin, przyniósł ze sobą ulewne deszcze i huraganowe wiatry. Fale sztormowe miały nawet kilkanaście metrów wysokości. Mimo potęgi żywiołu nikt nie zginął. To dowód na to, że systemy wczesnego ostrzegania zadziałały jak należy, a mieszkańcy wzięli sobie do serca przestrogi i nie ryzykowali.

Powódź na pustyni

Po ulewach pustynne pustkowia w Omanie zmieniają się w nurty rwących rzek, które porywają ze sobą wszystko to, co stanie im na drodze. Kto nie zdąży uciec, może źle skończyć.

Flash floods in Oman

Flash floods in Oman on July 5th, report via Meteo Trás os Montes

Opublikowany przez Severe World Weather Czwartek, 12 lipca 2018

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie delikatnie rośnie, dopiero po południu zacznie nieznacznie się obniżać. W tej chwili barometry pokazują od 1009 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1018 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne przeważnie są niekorzystne, jedynie na krańcach zachodnich są korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

40 stopni na południu Europy

Żar, który panuje w północnej Afryce, zaczyna kipieć w kierunku południowej Europy. Dlatego też od Hiszpanii przez Włochy po Grecję, Turcję i Cypr termometry pokazują około 40 stopni w cieniu. W wielu regionach, również tych popularnych wśród turystów, ogłoszono alarm. Zaleca się unikanie przebywania w pełnym słońcu i spożywanie dużych ilości napojów. Obecnie najgorętszym krajem w Europie są Włochy, zaś najzimniejszym Norwegia.

40 stopni na południu Europy

Podczas ulewy zapadła się jezdnia

Nie tylko u nas przechodzą ulewy, które powodują podtopienia. Podobnie jest od kilku dni także u naszych sąsiadów. Na Litwie ulewy powodują spore szkody. W Wilnie podczas "oberwania chmury" zapadła się jezdnia. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Znaleziono fragment planetoidy, która eksplodowała nad Afryką

Naukowcy odnaleźli wreszcie niewielki meteoryt, który na początku czerwca spadł na pograniczu Botswany i Republiki Południowej Afryki. Był to fragment planetoidy 2018 LA, która została odkryta na 7 godzin przed tym, jak weszła w ziemską atmosferę. Mieszkańcy mówią, że wieczorem ujrzeli na niebie olbrzymią jasną kulę, która kilkukrotnie rozbłysła, zmieniając zapadający zmierzch w środek dnia. Kolejnym pojaśnieniom towarzyszyły donośne grzmoty.

Fot. Peter Jenniskens.
Fot. Peter Jenniskens.

Więcej ludzi ginie w nagrzanych autach niż od uderzeń piorunów

Dramatyczne i zarazem bardzo niepokojące dane docierają do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jak się okazuje, od początku tego roku na skutek pozostawienia w zamkniętym, nagrzanym samochodzie w pełnym słońcu zginęło już 22 dzieci. Bezmyślność ich rodziców woła o pomstę do nieba. Dla porównania w wyniku porażenia piorunami zmarło 13 osób.

Kolejny dzień z deszczem

Mamy kolejny już deszczowy dzień. Miejscami na południu, wschodzie i w centrum opadom, które są chwilami ulewne, towarzyszą słabe burze. Od @Ity otrzymaliśmy zdjęcie chmury szelfowej. Zawsze można znaleźć plusy takiej kapryśnej aury, np. nie trzeba myć samochodu, bo deszcz zastępuje myjnię. Na słoneczko przez cały dzień mogą liczyć mieszkańcy zachodnich regionów, a zwłaszcza Pomorza i Ziemi Lubuskiej, gdzie jest nawet bezchmurnie.

Chmura szelfowa w Płocku w woj. mazowieckim. Fot. Ita Radziałowska.
Chmura szelfowa w Płocku w woj. mazowieckim. Fot. Ita Radziałowska.

Pojawiła się znikąd i zdemolowała plażę

Chwile grozy przeżyli plażowicze wypoczywający na plaży na hiszpańskiej Minorce. Niespodziewanie pojawiła się tam trąba pyłowa, która zaczęła z impetem unosić parasole, leżaki i parawany. Tylko cudem nikomu nic się nie stało, bo niesione przez wiatr parasole mogły zadziałać jak pociski. Wcześniej podobny wir powietrzny szalał nad Morzem Tyrreńskim we Włoszech.

Tęcza nad Bazyliką Mariacką

Piękna, w dodatku podwójna, tęcza przecięła niebo tuż po deszczu nad krakowskim rynkiem, w tle Bazyliki Mariackiej. Tęcza to biblijny znak przymierza między Bogiem a człowiekiem, które zawarte zostało po potopie.

Fot. Twitter / @kosciolmariacki.
Fot. Twitter / @kosciolmariacki.

Pada tam prawie codziennie przez cały rok. Poznajcie najbardziej deszczowe miejsca na świecie

Niewielu z nas lubi, gdy pada deszcz, mimo, że jest on stałym elementem naszego krajobrazu średnio przez 40 procent dni w roku. Są jednak na świecie miejsca, gdzie pada dzień w dzień przez okrągły rok, co dla mieszkańców jest powodem do dumy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Stoki góry Waialeale na hawajskiej wyspie Kaua'i są uważane za najbardziej deszczowe miejsce na naszej planecie. 30-letnie pomiary wykazały, że średnia roczna suma opadów wynosi tam aż 11640 mm. Trudno sobie... Zobacz cały artykuł

Fakty o powodzi stulecia we Wrocławiu

Mija 21. rocznica powodzi stulecia w dorzeczu Odry. Wczoraj posłuchaliśmy wspomnień Wrocławian, a dzisiaj dowiemy się najważniejszym faktów o tym dziejowym kataklizmie.

Mieszkańcy dużych miast w Polsce są dosłownie uczuleni na pogodę. Z czego to wynika?

Dwie trzecie ludzi mieszkających w miastach i jedna trzecia mieszkańców wsi to meteoropaci. Dlaczego pogoda w mieście jest mniej korzystna dla naszego samopoczucia? Polscy naukowcy znają odpowiedź.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Miasta wpędzają nas w bardziej depresyjny nastrój z powodu braku kontaktu z przyrodą. Pędząc do pracy lub szkoły mamy niewiele czasu, siły i chęci, aby pospacerować po parku lub nad rzeką i naładować baterie... Zobacz cały artykuł

Trąba lądowa na zachodnim Pomorzu

W miniony czwartek w okolicach Gryfic na zachodnim krańcu Pomorza, można było podziwiać niedużą trąbę lądową. Na chwilkę sięgnęła ona ziemi, ale nie spowodowała szkód. Jest to typ tornada, które nie powstaje na superkomórce burzowej, jak na to miejsce w przypadku tradycyjnej trąby powietrznej. Zjawisko trwa zwykle krótko i jest słabe, choć zdarzają się wyjątki.

Szef Amazonu ujawnił ceny biletów na podróże w kosmos swoją kapsułą

Firma Blue Origin już w przyszłym roku zaoferuje zakup biletów na załogowe loty w kosmos swoją kapsułą dla wszystkich tych, którzy chcą przeżyć wyjątkowe emocje.

Fot. Blue Origin.
Fot. Blue Origin.

Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na naszej planecie, ma wielkie plany rozpoczęcia ery kosmicznej turystyki oraz kolonizacji Srebrnego Globu i Czerwonej Planety. Swój plan zacznie realizować już za niespełna dwa lata... Zobacz cały artykuł

Wielu turystów uwięzionych pod najwyższym szczytem Rosji

Ulewne deszcze występujące w rejonie Elbrusu, najwyższego szczytu łańcucha górskiego Kaukazu i zarazem Rosji, spowodowały rozległe osunięcia ziemi. Lawiny błotne zniszczyły mosty i jedyną drogę prowadzącą do kurortu u stóp góry, gdzie zatrzymało się pół tysiąca turystów, w tym Polacy. Są oni w tej chwili odcięci od świata. Trwa akcja udrażniania głównych szlaków. Z kolei ubiegłej zimy na kurort zeszła lawina śnieżna, niszcząc wiele samochodów.

Susza zniszczyła uprawy na obszarze wielkości województwa śląskiego. Dramat dla 70 tysięcy gospodarstw

Skutki suszy panującej od kwietnia są dramatyczne. Wciąż powiększające się dane wskazują, że żywioł poczynił szkody w 70 tysiącach gospodarstw rolnych, na obszarze o powierzchni ponad 12 tysięcy kilometrów kwadratowych, a więc porównywalnej wielkością do województwa śląskiego.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ostateczne liczby mogą być dużo wyższe, ponieważ pracę zakończyło zaledwie 10 procent powołanych do tego specjalnych komisji, które pracują w terenie i szacują skutki suszy. Według apelów ministerstwa rolnictwa, mają one zdążyć z inwentaryzacją pól do końca przyszłego tygodnia, a więc jeszcze przed żniwami... Zobacz cały artykuł

Zalążki trąb wodnych nad Bałtykiem

Nasz czytelnik @Gekon na początku lipca podczas swojego wypoczynku w Darłówku nad Bałtykiem uwiecznił jeden z kilku lejów kondensacyjnych formujących się trąb wodnych. Nie wiemy czy choć jeden dotknął powierzchni wody. Ten sfotografowany sięgnął co najmniej 70 procent odległości chmura-morze. Widok był niesamowity. Morskie tornada lubią pojawiać się u wybrzeży Darłówka. W ostatnich latach widywano je tam wielokrotnie.

Zalążek trąby wodne u wybrzeży Darłówka. Fot. Gekon.
Zalążek trąby wodne u wybrzeży Darłówka. Fot. Gekon.
dalej