Kolejny dzień burz i ulew

Potężna ulewa przeszła przed południem nad Warmią i Mazurami. Według danych IMGW w Olsztynie w niecałą godzinę spadło ponad 30 mm deszczu. W regionie doszło do licznych podtopień. Obecnie najmocniej pada na krańcach zachodnich i wschodnich oraz w głębi kraju. Opadom towarzyszą burze, podczas których zjawiska mają zwiększone natężenie. Niespokojną aurę przynosi nam ośrodek niżowy, który znajduje się teraz między Wielkopolską a Kujawami.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Ulewa źródłem katastrofy kolejowej

Na skutek potężnych ulew doszło do osunięcia się ziemi i uszkodzenia torów w tureckiej prowincji. Wykoleił się tam pociąg przewożący 360 osób. Według informacji przekazywanych przez ekipy ratownicze zginęły 24 osoby, a 73 zostały ranne.

Powódź na południu Syberii

Nie tylko Japonię nawiedziły ulewne deszcze i powodzie, podobna sytuacja panuje też w Kraju Zabajkalskim w Rosji. Fala powodziowa do miasta Czyta nadeszła tak szybko, że mieszkańcy obudzili się w zalanych domach. Poziom miejscowych rzek podniósł się o 1,5 metra. Zerwanych zostało kilkanaście mostów, a podmytych kilometry dróg. Woda wdarła się na osiedla, gdzie ludzi ewakuowano pontonami.

Chris pierwszym byłym tropikalnym huraganem w tym roku, który dotrze do Europy. Co nam przyniesie?

Tegoroczny sezon cyklonów tropikalnych na Atlantyku rozkręca się na dobre. Chris właśnie stał się drugim huraganem i zarazem pierwszym w tym roku, który dotrze nad Europę. Czy sięgnie Polski? Co przyniesie?

Fot. NOAA.
Fot. NOAA.

Sezon tropikalnych cyklonów nad wodami Oceanu Atlantyckiego oficjalnie wystartował 1 czerwca, jednak praktycznie kilka dni wcześniej, bo pierwszy subtropikalny cyklon imieniem Alberto narodził się już 25 maja... Zobacz cały artykuł

Zalane drogi i zabudowania. W dobę spadła miesięczna norma deszczu, a to jeszcze nie koniec ulew

Jak zaczęło padać, to nie chce przestać. Miejscami w dobę spadło tyle deszczu, ile normalnie spada przez cały miesiąc. Skutek to rozlewiska na drogach oraz zalania pól i zabudowań. Przed nami kolejne ulewy. Gdzie będzie padać najmocniej?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nad Polską znajduje się niż atmosferyczny, wokół którego wirują deszczowe chmury. Przynoszą opady kilkugodzinne o umiarkowanym natężeniu, ale również burze, w których w krótkim czasie spadają olbrzymie... Zobacz cały artykuł

Dobra zabawa po gradobiciu

Gruba warstwa gradu podczas gwałtownej burzy pokryła miejscowość Santa Maria Madalena w Brazylii. Młodsi mieszkańcy postanowili się pobawić, jak na śniegu, a przecież nawet on spada w tych gorących stronach niezwykle rzadko. Zabawa zabawą, jednak nie wszyscy są uradowani, bo lodowe bryły poniszczyły uprawy, a po roztopieniu doprowadziły do podtopień.

Wstrząs, tsunami, skażenie...

Dramatyczne powodzie nawiedzające obecnie Japonię przypomniały ogrom zniszczeń poczynionych w marcu 2011 roku przez najpotężniejsze trzęsienie ziemi w historii tego kraju, które wyzwoliło olbrzymie tsunami. Zginęło niemal 20 tysięcy osób, a kolejne 6 tysięcy zostało rannych. Wiele miejscowości z powodu zniszczeń i skażenia radioaktywnego po awarii elektrowni atomowej w Fukushimie do dziś pozostaje niezamieszkanych. Zobaczcie, jak do tego doszło.

Kolejni znani YouTuberzy publikują swoje filmy z podróży po Polsce

W ramach akcji #VisitPoland, organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną, znani YouTuberzy z całego świata mogą zwiedzić nasz piękny kraj i opisać swoje wrażenia w swoich vlogach.

Fot. LukeLifeCharms.
Fot. LukeLifeCharms.

Na dobry początek do Polski przyjedzie siedem par YouTuberów. Polska Organizacja Turystyczna nawiązała z nimi współpracę. Jej przedstawiciele dostosowali tematykę podróży i zwiedzania atrakcji turystycznych naszego kraju przez YouTuberów do ich zainteresowań i poruszanych na vlogach tematów, aby zainteresować... Zobacz cały artykuł

Największy wodospad w Polsce

Silkawa to największy wodospad w Polsce. Do słynnej Niagary nie umywa się rozmiarem, ale pięknem już tak. Opada ze ściany stawiarskiej, która oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. Po ulewach, gdy poziom Wielkiego Stawu jest wysoki, wodospad spływa nawet trzema strugami.

Pogoda sprzyja komarom. Poznaj rewolucyjne środki, które skutecznie uchronią Cię przed ugryzieniem

Dotychczas sucha i słoneczna aura nie sprzyjała namnażaniu się komarów. Jednak wraz pojawieniem się opadów ich liczba i dokuczliwość wzrośnie. Dlatego warto już teraz się zabezpieczyć, zwłaszcza, że pojawiły się na rynku rewolucyjne środki odstraszające, które są wreszcie skuteczne.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Komary, choć małe, potrafią zrujnować wypoczynek. Dobrze o tym wiedzą zwłaszcza ci, którzy spędzają urlop na terenach leśnych albo też nad rzekami i jeziorami. Czasami ciężko jest się od nich odpędzić, a gdy ugryzą, swędzenie może doprowadzać nas do szału... Zobacz cały artykuł

Podglądamy leśne zwierzęta

Jeśli lubicie chodzić do lasu nie tylko po to, aby zbierać grzyby, a np. podglądać zwierzęta, to Piotr Horzela wyjaśni Wam, jak robić to bezpiecznie, aby przypadkiem nie trafić na polowanie i nie znaleźć się na linii strzału.

Burza na finale mundialu?

Prognozy rosyjskich meteorologów wskazują na zagrożenie deszczem podczas weekendowych meczów mundialu. W sobotę w meczu o trzecie miejsce w Petersburgu zmierzy się Belgia z Anglią. Może padać przy 25 stopniach. W niedzielę mecz finałowy rozegrają zawodnicy z Francji i Chorwacji. Jeśli przewidywania się potwierdzą i niebo nad stadionem Łużniki w Moskwie przetną pioruny, a na murawę spadnie rzęsisty deszcz, to aura może się okazać decydująca w starciu gigantów.

Burza na finale mundialu?

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, północy, północnym wschodzie i w centrum kraju jest pochmurno i deszczowo. Opady są chwilami intensywne. Od południa w głąb kraju niebo najpierw przejaśnia się, a następnie rozpogadza. Wiatr wieje słabo z południowego zachodu. Temperatura wynosi od 10 stopni u stóp Karkonoszy do 20 stopni na Suwalszczyźnie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 lipca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 lipca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Taki okaz u naszego sąsiada

Okazała trąba lądowa przetoczyła się nad miejscowością Chrášťany na zachodnim przedmieściu czeskiej stolicy. Brak jest informacji czy spowodowała jakieś szkody. Sądząc po rozmiarach leja wiatr mógł osiągać do 150 km/h.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @Czech Thunderstorm Research Association.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @Czech Thunderstorm Research Association.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest optymalne dla naszego samopoczucia i przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa na północy do 1014 hPa na południu kraju. Warunki biometeorologiczne, w przeciwieństwie do ciśnienia, są niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Trąba wodna przerwała plażowanie

Trąba wodna popsuła wypoczynek na plaży nad Morzem Tyrreńskim we Włoszech. Żywioł pojawił się znienacka i tak szybko wyszedł z wody na ląd, że urlopowicze nie zdążyli przed nim uciec. Silny prąd wstępujący porwał na wysokość setek metrów sprzęt plażowy i rozniósł go po okolicy. Kilka osób odniosło niegroźne obrażenia.

Burze, ulewy i podtopienia

W wielu regionach kraju przez cały dzień występują przelotne, ale również ciągłe opady deszczu, które mają miejscami umiarkowane i duże natężenie. W ciągu zaledwie jednej godziny potrafi spaść nawet 30-40 mm deszczu, co prowadzi do podtopień dróg, chodników, posesji, zabudowań i pól uprawnych. Obecnie największe ulewy przechodzą nad południowymi i centralnymi regionami kierując się na północ.

Chmura burzowa w Kalwarii Pacławskiej w woj. podkarpackim. Fot. Piotr Żak.
Chmura burzowa w Kalwarii Pacławskiej w woj. podkarpackim. Fot. Piotr Żak.
Chmura burzowa w Kalwarii Pacławskiej w woj. podkarpackim. Fot. Piotr Żak.

Aż trudno uwierzyć, ale wielu Polaków cieszy się z takiego widoku...

Co się dzieje z jedną z największych gór lodowych w Antarktyce?

Góra lodowa o kryptonimie A68, która oderwała się od Lodowca Szelfowego Larsen-C w Antarktyce, od kilkunastu miesięcy dryfuje po Morzu Weddella. Jednak znaczna pokrywa lodowa na akwenie wyhamowuje jej podróż. W ciągu roku góra lodowa utraciła zaledwie 12 procent swojej całkowitej masy. Naukowcy twierdzą, że proces jej rozpadu może potrwać nawet wiele lat. Zobaczcie, jak powstał ten olbrzymi kawał lodu o powierzchni prawie 12 razy większej od Warszawy.

Tornado zmieniło osiedle przyczep w pobojowisko, zginęło dziecko

Tornado drugiej kategorii (EF2) przetoczyło się w środku nocy nad miastem Watford City w stanie Dakota Północna. Ciemny lej nie dał mieszkańcom przyczep mieszkalnych na ucieczkę i bezpieczne schronienie się. Ponad 120 przyczep zostało całkowicie zniszczonych, a 80 umiarkowanie. Bilans jest tragiczny, zginął 8-dniowy chłopczyk, a 28 osób zostało rannych, w tym 9 jest w stanie krytycznym. Osiedle przypomina pobojowisko. Wiatr osiągał nawet 205 km/h.

Misie harce w Bieszczadach

Przemierzając bieszczadzkie szlaki pamiętajcie, aby z nich nie zbaczać, bo możecie trafić na taki oto obrazek i problem gotowy. Misie harce bezpiecznie jest podziwiać tylko sprzed ekranu. Zobaczcie, jak dwa młode bawią się wśród leśnych ostępów pod czujnym okiem matki.

dalej