Powódź stulecia dotknęła miliony ludzi. Skala zniszczeń przypomina tsunami z 2011 roku

Katastrofalne ulewy nawiedziły Japonię. W ciągu zaledwie kilku dni spadło tam tyle deszczu, ile w naszych miejscowościach notuje się przez ponad 2 lata. Krajobrazy przypominają uderzenie tsunami sprzed 7 lat.

Fot. Facebook / Severe World Weather.
Fot. Facebook / Severe World Weather.

Japończycy zmagają się z największą powodzią w Kraju Kwitnącej Wiśni od 35 lat. Jednak na terenach dotkniętych przez żywioł takiej wody jeszcze nie widziano w tym pokoleniu. Powódź stulecia idealnie określa to... Zobacz cały artykuł

Śmiertelne żniwo największej nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ostatnim stuleciu

Na początku lipca 1928 roku Polskę nawiedziła fala upałów, po której nadeszło kolosalne ochłodzenie. Temperatura z dnia na dzień spadła o 20 stopni. Skutkiem były burze, które przetaczając się przez cały kraj pochłonęły rekordową liczbę ofiar.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

23 lipca 2009 roku nad Polską przeszła nawałnica, która zapisała się na kartach meteorologii, jako jedna z najbardziej zabójczych. Od Dolnego Śląska po Ziemię Łódzką, na skutek huraganowego wiatru, zginęło 8 osób, a ponad 80 zostało rannych. Pas zniszczeń był olbrzymi, przez co straty materialne sięgały wielu milionów... Zobacz cały artykuł

Maria spustoszyła Tajwan

Tajfun Maria opuszcza już Tajwan, ale zanurza się nad wschodnią część kontynentalnych Chin. Z linii wybrzeża w głąb lądu uciekło kilkaset tysięcy ludzi. Część z nich nie będzie miała już do czego wrócić, ponieważ żywioł zniszczy ich miejscowości. Poza huraganowym wiatrem i ulewnymi deszczami, żywioł niesie też przypływ sztormowy i wysokie fale morskie. Tak tajfun prezentuje się na nocnym zdjęciu satelitarnym:

Zdjęcie satelitarne tajfunu Maria nad Tajwanem. Fot. JMA / Himawari-8.
Zdjęcie satelitarne tajfunu Maria nad Tajwanem. Fot. JMA / Himawari-8.

Z pierwszych doniesień wynika, że na Tajwanie i na japońskich wyspach Riukiu doszło do powodzi i osunięć ziemi. Są to zupełnie normalnie zjawiska podczas tak silnego tajfunu. Mieszkańcy najbardziej zagrożonych obszarów niebawem wyjdą ze schronów i zaczną szacować szkody. Do szpitali z obrażeniami trafiło już kilka osób. Ostateczny bilans na pewno będzie wyższy.

Kolejna erupcja "dziecka Krakatau"

Wulkan Anak Krakatau (Dziecko Krakatau) po raz kolejny wybuchł. Pióropusz popiołów wzbił się na wysokość kilku kilometrów. Z powodu zagrożenia opadaniem bomb wulkanicznych nie wolno zbliżać się do wulkanu na mniej niż 3 kilometry. Anak to pozostałość po potężnym wulkanie Krakatau, który odpowiada za jedną z największych erupcji w spisanej historii. 40-metrowe tsunami zabiło 40 tysięcy ludzi. Popioły pokryły w ciągu kilku lat 70 procent kuli ziemskiej.

Solarny bolid studentów Politechniki Śląskiej wśród najlepszych na świecie

Studenci Politechniki Śląskiej wzięli udział ze swoim ciekawym bolidem w słynnych zawodach pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii Shell Eco-marathon w Londynie.

Fot. Smart Power Politechnika Śląska.
Fot. Smart Power Politechnika Śląska.

Polskiemu zespołowi SmartPower udało się zająć wysokie 4. miejsce w kategorii pojazdów Urban Concept Hydrogen podczas 34. edycji wyścigów pojazdów ekologicznych. Ich bolid o nazwie HydroGENIUS był napędzany silnikiem elektrycznym, do którego energia była dostarczana z wodorowych ogniw paliwowych... Zobacz cały artykuł

Zaczęły się opady, które miejscami mogą sprawić, że susza zmieni się w podtopienia

Rozpoczęły się zapowiadane przez nas zmiany w pogodzie. Druga dekada lipca zapowiada się dużo bardziej deszczowo niż pierwsza. Miejscami spadnie tyle deszczu, że susza zmieni się w podtopienia. W których regionach kraju tak będzie?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Przemeblowanie w dotychczas suchej i słonecznej pogodzie przynosi nam niewielki układ niskiego ciśnienia, który znajduje się nad centralnymi regionami Polski. Napływa do nas ciepłe i wilgotne powietrze, które jest bardzo niestabilne, a więc skłonne do generowania groźnych zjawisk... Zobacz cały artykuł

2. rocznica tornada szkwałowego nad jeziorem Narie

Dzisiaj mija 2. rocznica tornada szkwałowego, które zdewastowało kemping nad jeziorem Narie w rejonie Kretowin k. Morąga w woj. warmińsko-mazurskim. Żywioł sięgnął ziemi około godziny 14:30 na obszarze leśnym, wśród którego znajdowały się kempingi. Powyrywał z korzeniami lub połamał setki drzew. Upadały one na przyczepy kempingowe, domy letniskowe, samochody i drogi. Pomimo dużych zniszczeń, na szczęście nikt nie ucierpiał.

Na powyższym nagraniu możecie zobaczyć najlepsze fragmenty nagania tego niezwykłego zjawiska. Sfilmowali go trzej łowcy burz z Elbląga. W specjalnym wywiadzie zdradzili nam, co czuli, gdy stanęli oko w oko z tornadem, z którym do czynienia miało niewielu polskich łowców... Zobacz cały wywiad

Niezwykli goście odwiedzili w środku zimy polskich polarników

Polscy polarnicy, którzy zimują na stacji im. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego u wybrzeży Półwyspu Antarktycznego, sfilmowali przemarsz jedynych zimowych gości, którzy odwiedzają o tej porze roku Polaków, czyli pingwinów białobrewych.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i w centrum kraju jest przeważnie pochmurno i deszczowo. Opady mają charakter ciągły oraz umiarkowane i duże natężenie. Warunki drogowe są niekorzystne. Na północy i wschodzie utrzymuje się dość pogodna aura, choć chmur przybywa, ale jeszcze nie pada. Wiatr wieje ze zbieżnych kierunków, a na termometrach mamy od 15 stopni na południowym zachodzie do 22 stopni na środkowym wschodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 11 lipca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 11 lipca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Z powodu przelotnych opadów będzie dzisiaj parno i duszno, co może źle wpływać na nasze samopoczucie. Jest jednak przynajmniej jedna dobra wiadomość, ciśnienie znajduje się na optymalnym poziomie, nie jest ani za wysokie, ani też zbyt niskie. Barometry pokazują od 1013 hPa w centrum kraju, gdzie znajduje się niż atmosferyczny, do 1015 hPa na północy.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Gdzie Słońce zachodzi najpóźniej?

O tej porze roku, gdy dzień trwa najdłużej, nie chcemy zmarnować ani jednej jego minuty. Chcemy dniem cieszyć się, jak najdłużej. Gdzie w naszym kraju Słońce chowa się za horyzontem najpóźniej? Na wyspach Uznam i Wolin. W Świnoujściu słoneczko zaszło o godzinie 21:32. Dla porównania najwcześniej stało się to w Bieszczadach, o godzinie 20:35, czyli całą godzinę wcześniej.

Gdzie Słońce zachodzi najpóźniej?

Pogodowe kontrasty w Polsce

Zdania, co do dzisiejszej pogody, są podzielone. Nic dziwnego, bo w zachodniej połowie kraju było pochmurno, deszczowo, burzowo i chłodno, zaś we wschodniej połowie gorąco, słonecznie i sucho. W tym samym czasie, gdy na Mazowszu czy w Małopolsce było 29 stopni, to na Ziemi Lubuskiej zaledwie 15 stopni. Najzimniejszym miastem okazały się Słubice, które zwykle są biegunem ciepła.

Chmura burzowa w Mrągowie w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Marcin Czajkowski.
Chmura burzowa w Mrągowie w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Marcin Czajkowski.

Nasi czytelnicy przesłali nam zdjęcia piętrzących się chmur burzowych, które przyniosły błyskawice i ulewy na Pomorzu, Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce. Najbardziej gwałtowne burze przeszły nad zachodnią częścią Dolnego Śląska, gdzie pojawił się na niebie wał szkwałowych, czyli majestatyczna chmura szelfowa. Możecie ją zobaczyć nad Jaworem na zdjęciu od @Grzegorza.

Chmura szelfowa w Jaworze w woj. dolnośląskim. Fot. Grzegorz.

Nawałnica na Brooklynie

Czasem nawałnice nawiedzają duże miasta. Nowy Jork wcale nie jest wyjątkiem. Niewykluczone, że nad Wielkim Jabłkiem narodziło się niewielkie tornado. Na poniższym nagraniu z jednego ze skrzyżowań w Park Slope na Brooklynie możecie zobaczyć, jak porywisty wiatr niszczy witrynę sklepową. 3 minuty zgrozy w wielkim mieście.

Maria nad Japonią i Tajwanem

Tajfun Maria zaczął pustoszyć Tajwan i południowe krańce Japonii. Przynosi potężny sztorm z falami o wysokości nawet kilkunastu metrów, a także kilkumetrowym przypływem sztormowym, ulewami i huraganowym wiatrem osiągającym średnią prędkość 175 km/h. Za pomocą animacji zdjęć satelitarnych możemy zajrzeć w oko tajfunu, gdzie ciśnienie spadło do 940 hPa.

Spectacular view of the eye of Super Typhoon Maria

Spectacular view of the eye of Super Typhoon Maria on July 8 as seen by HIMAWARI-8 satellite. Video: NOAA

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 10 lipca 2018

Lipiec jest najbardziej deszczowym miesiącem w całym roku. Jak to możliwe?

Chociaż wydaje nam się, że najbardziej deszczową porą roku jest jesień, to jednak w rzeczywistości jest nią lato, czyli okres, kiedy bierzemy urlopy i marzymy o tym, aby w wypoczynku nie przeszkodziły nam deszcze. Dlaczego?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Najbardziej deszczowym miesiącem w całym roku w naszym kraju jest lipiec. To właśnie w bieżącym miesiącu spadają zazwyczaj największe ilości wody, a zagrożenie powodzią jest najbardziej prawdopodobne... Zobacz cały artykuł

Upał to względne pojęcie. Jest takie państwo w Europie, gdzie mówi się o nim przy zaledwie 27 stopniach

W Polsce o upale, który może być niebezpieczny, mówimy wówczas, gdy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni. Jednak jest państwo na naszym kontynencie, w którym przed upałem ostrzega się, gdy termometry pokazują już 27 stopni. Dlaczego?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Upał to bardzo względne pojęcie, zależne od częstotliwości występowania wysokich temperatur na danym obszarze, przyzwyczajenia do nich, a także stosowanej skali pomiaru temperatury... Zobacz cały artykuł

Zaczęło padać, susza zelżeje

Taki widok dla mieszkańców Kaszub jest zbawienny podczas panującej niezwykle intensywnej suszy. Rolnicy rozkładali już ręce, jednak jest szansa, że w najbliższych kilkudziesięciu godzinach spadnie sporo deszczu, który przynajmniej troszkę poprawi sytuację na polach.

Fot. Marian Wnuk-Lipiński.
Fot. Marian Wnuk-Lipiński.

Dramatyczna akcja ratownicza w zatapianej Japonii

Już ponad 130 osób zginęło w największej od ponad 35 lat powodzi, jaka nawiedziła rejon Hiroszimy i Okayamy w Japonii. Spadło tam w ciągu kilku dni tyle deszczu, ile normalnie spada u nas przez cały rok. Efekt to wielka woda, która zalała wiele miejscowości niczym tsunami. Zobaczcie dramatyczną akcję ratowania mieszkańców jednego z porywanych przez powódź domów.

Wystrzeliła konwekcja

Jak się tworzą chmury burzowe w ciepły i słoneczny dzień? Możecie to zobaczyć na poniższym nagraniu w przyspieszeniu. Małe, niegroźne chmury kłębiaste, zmieniają się w potwory, które przynoszą ulewy, gradobicia i porywisty wiatr.

Pioruny nad Sofią

Oto fantastyczna burza, która przeszła nad Sofią, stolicą Bułgarii, widziana z pokładu samolotu.

dalej