Piękna pogoda nad Bałtykiem

Obiecaliśmy piękną pogodę w pierwszym tygodniu lipca nad Bałtykiem i taka też ona jest, co możecie zobaczyć na jeszcze ciepłym zdjęciu z Pobierowa. Na całym wybrzeżu jest bezchmurnie, a temperatura maksymalnie osiągnęła bardzo przyjemne 20 stopni. Niestety, w nowym tygodniu padać będzie znacznie częściej, a temperatura spadnie.

Plaża w Pobierowie. Fot. Marcin.
Plaża w Pobierowie. Fot. Marcin.

W piękną pogodę rolnik z Pomorza niemal zginął przez zjawisko, które pojawia się znikąd

Nigdy i nigdzie nie jesteśmy bezpieczni w obliczu sił przyrody. Przekonał się o tym pewien rolnik z Pomorza, który ledwo uszedł z życiem, gdy w piękną pogodę, nagle coś zerwało wiatę pod którą się znajdował. Poznajmy zjawisko, które pojawia się znikąd.

Fot. Facebook / Jim Reed Photography.
Fot. Facebook / Jim Reed Photography.

W Dąbrowie Chełmińskiej niedaleko Bydgoszczy, doszło jakiś czas temu do niecodziennego zdarzenia. Po niebie płynęły niegroźne chmury kłębiaste. Pogoda była wyśmienita i zupełnie nic nie zapowiadało jej załamania... Zobacz cały artykuł

Tropikalne ulewy utrudniają akcję ratowania młodych piłkarzy z jaskini

Trwa akcja wydobycia z zalanej jaskini w Tajlandii 12 nastoletnich piłkarzy i ich trenera. Warunki są skrajnie trudne, ponieważ co kilka godzin nad regionem przechodzą ulewne deszcze, po których woda spływa do jaskini i ją zalewa. Niestety, prognozy nie są dobre, trwa pora mokra, więc padać będzie codziennie przez kilka tygodni. Tylko podczas jednej ulewy potrafi spaść więcej deszczu niż u nas spada w lipcu przez tydzień.

Oto biegun południowy Jowisza w pełnej okazałości na najnowszych zdjęciach

Zespół obsługujący misję sondy Juno opublikował najnowsze zdjęcia obszarów południowego bieguna największej planety Układu Słonecznego. Jak zwykle, obrazy zapierają dech.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jowisz na najnowszym zdjęciu został uwieczniony podczas trzynastego, dość dalekiego przelotu sondy Juno nad gęstą atmosferą tego gazowego olbrzyma. Sonda znajdowała się wówczas ok. 71 tysięcy kilometrów... Zobacz cały artykuł

Miesiące na zdjęciach

Zobaczcie pokaz slajdów najpiękniejszych krajobrazów z wszystkich 12 miesięcy w roku.

Prognoza 16-dniowa: Niebawem pogoda zmieni się i taka pozostanie z nami na dłużej

Sezon urlopowy w pełni, a najważniejsza podczas niego jest pogoda. Czy pozwoli ona na spokojny wypoczynek czy też wszystkie plany pokrzyżuje? Sprawdźmy prognozę na następne 2 tygodnie, a wszystko stanie się jasne.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pierwsze dni lipca były bardzo chłodne, ale szybko się ociepliło aż termometry pokazały 30 stopni. Obecnie temperatura nieznacznie spadła, jednak nadal jest bardzo ciepło, a nawet gorąco. Wszystko wskazuje na to... Zobacz prognozę 16-dniową

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Spore zróżnicowanie pogody mamy obecnie w Polsce, od bezchmurnego nieba, które dominuje na wschodzie, aż po ulewne deszcze i burze, przechodzące nad regionem południowo-wschodnim. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura waha się od 16 do 19 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 lipca 2018 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 8 lipca 2018 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Maria pędzi w kierunku Chin

Cyklon tropikalny imieniem Maria pędzi znad wód zachodniego Pacyfiku w kierunku Chin. W pierwszej połowie przyszłego tygodnia przyniesie ulewne deszcze, które mogą powodować powodzie i osunięcia ziemi, najpierw na Tajwanie, a następnie w południowo-wschodniej części kontynentalnych Chin. Tak prezentuje się obecnie na zdjęciu satelitarnym.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest stabilne i takie też pozostanie do końca dnia. Barometry pokazują od 1015 hPa (w normie) na wschodzie do 1019 hPa (lekko podwyższone) na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Romantyczny koniec dnia

Romantyczny koniec dnia nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach. Mimo, że jest to sztuczny zbiornik, stworzony ludzką ręką aż 222 lata temu na potrzeby tamtejszej Huty Paprockiej, urzeka swoim pięknem.

Zachód Słońca nad Jeziorem Paprocańskim. Fot. Damian Czok / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca nad Jeziorem Paprocańskim. Fot. Damian Czok / TwojaPogoda.pl

Piorun spalił sprzęt elektroniczny

@Wojciech sfilmował gwałtowną burzę, która wczoraj przeszła nad Oświęcimiem. Niestety, skończyła się nieprzyjemnie, bo piorun uderzył w budynek mieszkalny, spowodował jego pożar i uszkodzenie sprzętu elektronicznego w wielu mieszkaniach. Polecamy obejrzenie nagrania do końca, bo najlepsze uderzenia piorunów kończą filmik.

Katastrofalne powodzie w Japonii

Co najmniej 50 osób zginęło, a drugie tyle jest zaginionych bez wieści w południowo-zachodniej Japonii, gdzie ulewne deszcze od kilku dni powodują powodzie i osunięcia ziemi. Swoje domy opuściło już 1,5 miliona ludzi, a kolejne tyle przygotowywanych jest to ewakuacji. Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w rejonie Hiroszimy i Okayamy, gdzie zalane domy przeszukuje 50 tysięcy mundurowych.

Błyskawice na Mazowszu

Nad Mazowszem zaczęły wypiętrzać się chmury burzowe, które przynoszą przelotne, ale chwilami ulewne deszcze. Burze przesuwają się w kierunku południowym. Na zachodzie chmurzy się, ale nie pada. Na pozostałym obszarze jest pogodnie. Termometry pokazują od 17-23 stopni nad morzem do 23-26 stopni na większym obszarze kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 lipca 2018 o godzinie 18:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 lipca 2018 o godzinie 18:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

W Polsce susza, a tuż za miedzą szaleją dramatyczne powodzie. Europa pełna skrajności pogody

Pogoda w ostatnich tygodniach szaleje na Starym Kontynencie. Część krajów nękana jest przez wielomiesięczną suszę, gdy w tym samym czasie niezwykle ulewne deszcze doprowadziły do masowych powodzi w innych krajach.

Fot. WMO / DWD / GPCC.
Fot. WMO / DWD / GPCC.

Najnowsza mapa opublikowana przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) za pośrednictwem niemieckiej służby pogodowej (DWD), wskazuje na duży niedostatek opadów występują w czerwcu w krajach basenu... Zobacz cały artykuł

Rekordowe 51 stopni w północnej Afryce. Ten żar w każdej chwili może się wlać do Europy

Tak gorąco na północnych krańcach Afryki jeszcze nie było. Termometry biją tam historyczne rekordy. W każdej chwili to pełne pustynnego żaru powietrze może zacząć wlewać się do Europy i docierać aż nad Polskę.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

W ostatnich dniach w wielu regionach świata temperatury biją rekordy przynajmniej z ostatniego stulecia. Tak jest w zachodniej Azji oraz w północnej Afryce. W tym ostatnim regionie w miniony czwartek temperatura przekroczyła wszelkie normy przyzwoitości... Zobacz cały artykuł

17-latka chce polecieć na Czerwoną Planetę. Już odbywa potrzebne szkolenia w NASA

Wielu nastolatków marzy o zamieszkaniu na innych planetach. Jednak większość z nich nigdy nie dostąpi zaszczytu postawienia swoich stóp na Marsie, jako jedni z pierwszych Ziemian.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Pierwszy lot człowieka na Czerwoną Planetę i jej kolonizacja jeszcze nigdy w historii nie były tak realne jak dziś. Coraz więcej firm wchodzi do świata przemysłu kosmicznego i intensywnie rozwija unikalne technologie, które ułatwią nam podbój innych planet Układu Słonecznego... Zobacz cały artykuł

Co to może być za zjawisko?

W sieci pojawiło się bardzo intrygujące zdjęcie wykonane przez jednego z mieszkańców Norwegii. Ukazuje ono niemal pionową chmurę, w swej górnej części rozmytą w poziomie. Co to może być? Na zdjęciu, które zamieszczamy poniżej, za drzewami, znajduje się komin, z którego wydobywają się chmury pary wodnej i zanieczyszczeń. W dymie licznie występują tzw. jądra kondensacji, które ułatwiają kroplom łączenie się w większe skupiska i tym samym opadanie w postaci deszczu.

Fot. Peter Olafsen.
Fot. Peter Olafsen.

Słup dymu jest pionowy, ponieważ ma on wyższą temperaturę od otaczającego go powietrza. A jak wiemy cieplejsze powietrze jest lżejsze od zimnego, więc unosi się niemal pionowo do góry, dokładnie tak, jak wygląda owa pionowa chmura. Po osiągnięciu wysokości ponad 8 kilometrów, gdzie tworzą się pierzaste chmury wysokiego piętra, następuje rozmycie dymu. Pionowy słup dymu zaczyna resublimować, czyli ze stanu gazowego zmienia się od razu w ciało stałe, z pominięciem stanu ciekłego. Przeistacza się w kryształki lodowe, które tworzą chmurę cirrus.

Zobacz, jak huraganowy wiatr łamie drzewa niczym zapałki. Szokujące nagranie wykonane przez okno

W sierpniu ubiegłego roku nawałnica przetoczyła się przez kilka województw, siejąc zniszczenie. Ofiarami żywiołu padły dwie młode harcerki. Dzięki nagraniu możecie zobaczyć, co przeżyli wtedy harcerze uwięzieni wśród Borów Tucholskich.

Fot. YouTube / mike leyse.
Fot. YouTube / mike leyse.

Nawałnica, która przeszła w sierpniu ubiegłego roku w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Kujawy i wschodnie Pomorze, zrywała dachy z domów, uszkadzała sieć energetyczną i powalała miliony drzew... Zobacz cały artykuł

Przysłoniła błękitne niebo

@Darek sfotografował o poranku nad Kielcami chmurę warstwową, która przysłoniła znaczną część błękitnego nieba. Obecnie ta strefa zachmurzenia odsuwa się w stronę Podkarpacia i zanika.

Chmury podzieliły niebo w Kielcach. Fot. Darek / TwojaPogoda.pl
Chmury podzieliły niebo w Kielcach. Fot. Darek / TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i w centrum kraju jest bezchmurnie, na pozostałym obszarze pojawiają się chmury, ale przysłaniają one niebo w przeważającej części jedynie miejscami na zachodnim Pomorzu, Podhalu, Lubelszczyźnie i pogórzu karpackim. Wiatr wieje z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 15 stopni na północnym zachodzie do 18-20 stopni na większym obszarze kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?
dalej