Co się teraz dzieje w pogodzie?

Dzisiaj na ciśnienie nie będziecie obwiniać swojego złego samopoczucia, ponieważ te nie dość, że znajduje się na optymalnym poziomie, to jeszcze przez cały dzień będzie stabilne. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1019 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Burza o zachodzie słońca

Dzisiaj zagrzmiało na południu i południowym wschodzie kraju. Najgwałtowniejsze z nich przeszły nad Górnym Śląskiem, Kielecczyzną i Zamojszczyzną. Jednak nie tylko u nas niebo przecięły błyskawice. Burzowo było też w całej południowo-środkowej części kontynentu. @Małgorzata przesłała nam zdjęcie chmury burzowej, która o zachodzie słońca przetoczyła się nad Stuttgartem w południowych Niemczech.

Burza o zachodzie słońca w Stuttgarcie w Niemczech. Fot. Małgorzata Nowak / TwojaPogoda.pl
Burza o zachodzie słońca w Stuttgarcie w Niemczech. Fot. Małgorzata Nowak / TwojaPogoda.pl

Skrawek lądu otoczony przez lawę

Olivier Grunewald wykonał za pomocą drona skrawek największej wyspy Hawajów, który ostał się zastygłej lawie wypływającej z wulkanu Kilauea. Stopiona skała wulkaniczna otoczyła ze wszystkich stron niewielki obszar zielony i biegnącą przez niego drogę. Widok piękny, ale też zatrważający. Z powodu erupcji wulkanu region opuściły już tysiące mieszkańców. Setki rodzin nie mają już do czego wracać, bo ich domy zostały pochłonięte przez lawę.

Fot. Olivier Grunewald.
Fot. Olivier Grunewald.

Burza nad Adriatykiem

Wspaniała chmura burzowa nad Adriatykiem, która niesie ze sobą zasłonę z deszczu i błyskawice raz po raz bijące w powierzchnię morza. Pozachwycajcie się przez chwilę tym widokiem.

W tej chwili Ziemia znajduje się najdalej od Słońca, jak to jest tylko możliwe

Znajdujemy się właśnie w bardzo ciekawym okresie, ponieważ nasza planeta znajduje się, podczas swego całorocznego ruchu obiegowego, najdalej od Słońca. Dlaczego ma to miejsce akurat na początku lata, a nie w samym środku zimy?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Orbita Ziemi wokół Słońca nie jest idealnie okrągła, jak niegdyś myślano, lecz kształtem jest zbliżona do elipsy. W dodatku Słońce wcale nie jest położone w jej idealnym środku. To sprawia, że odległość naszej planety od najbliższej nam gwiazdy nieustannie się zmienia... Zobacz cały artykuł

Podtopienia w Anglii

Potężna ulewa nawiedziła hrabstwo Kent w Anglii. Padało tak mocno, że studzienki kanalizacyjne nie nadążały z odprowadzaniem deszczówki, co skończyło się zalaniem wielu ulic, a przy tym zabudowań.

Miejscami grzmi i się błyska

Lokalnie w południowej i południowo-wschodniej części kraju, zwłaszcza nad terenami górzystymi, przechodzą słabe burze, którym mogą towarzyszyć ulewne deszcze, miejscami połączone z drobnym gradem i porywistym wiatrem. Tak wyglądają krajobrazy w Tatrach, gdzie od kilku godzin krążą chmury burzowe, a ich ofiarą pod Giewontem stały się już 4 osoby, w tym 8-letnie dziecko. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Rafał Raczyński.
Fot. Rafał Raczyński.

4 osoby, w tym 8-letnie dziecko, porażone piorunem pod Giewontem

Czworo turystów, w tym 8-letnie dziecko, zostało porażonych piorunem na Wyżnej Kondrackiej Przełęczy, w drodze na Giewont. Według TOPR-owców turystka z Ukrainy została ciężko poparzona, ma też problemy z sercem, dlatego ona jako pierwsza została przetransportowana śmigłowcem do szpitala. Pozostałe osoby też trafiły do szpitali, ale czują się dobrze.

Giewont w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl
Giewont w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl

Swojskie krajobrazy początku lata

Jaki był czerwiec? Zielony, pachnący i ciepły. Zobaczcie wiele jego twarzy, od polskich jezior aż po lasy.

Polskie SpaceForest ogłasza konkurs na nazwę dla swojej rakiety suborbitalnej

Inżynierowie z polskiej firmy SpaceForest testują prototyp swojej rakiety SIR, dzięki której nasz kraj będzie mógł swobodnie i tanio wysyłać ładunki w kosmos.

Fot. SpaceForest.
Fot. SpaceForest.

Firma na co dzień prosperująca w Gdyni ogłosiła konkurs na nazwę dla rakiety suborbitalnej wykonanej w technologii SIR (Suborbital Inexpensive Rocket). W konkursie mogą wziąć udział wszyscy. Wystarczy podać swoją propozycję nazwy w komentarzu pod postem na profilu firmy na Facebooku... Zobacz cały artykuł

Nasila się erupcja "dziecka Krakatau"

Pozostałość po potężnym wulkanie Krakatau, odpowiedzialnym za jedną z największych erupcji w historii, straszy mieszkańców indonezyjskich wysp Sumatra i Jawa. Nieduży wulkan położony jest na wyspie znajdującej się w cieśninie oddzielającej obie wyspy. Intensywność erupcji zwiększa się, co oznacza większą emisję popiołów i lawy. Do wulkanu nie można zbliżać się na odległość kilku kilometrów.

Fot. Facebook / Aris Yanto / Lanik.
Fot. Facebook / Aris Yanto / Lanik.

Kulminacja mrozów na Antarktydzie, aż 80 stopni poniżej zera. Polarnicy uwięzieni w lodowym piekle

Na lodach Antarktydy nastał szczyt pory największych mrozów. Temperatura w najzimniejszych regionach kontynentu spada poniżej minus 80 stopni. Muszą to znosić polarnicy, zimujący w bazach badawczych. Jak sobie radzą z lodowym piekłem?

Fot. Wikipedia / John K. Sokolowski.
Fot. Wikipedia / John K. Sokolowski.

Podczas trwającej obecnie nocy polarnej, naukowcy ze stacji badawczych, leżących w głębi kontynentu, muszą się zmagać z temperaturami o jakich wielu z nas nawet nie śniło. W ostatnim czasie przy większości baz... Zobacz cały artykuł

Iran oskarżył Izrael o kradzież wszystkich deszczowych chmur i wywołanie dramatycznej suszy

Irańscy generałowie oskarżył swoich wrogów, w tym Izrael, o wprowadzenie w życie złowieszczego planu niszczenia deszczowych chmur docierających nad ten kraj. Skutkiem tego ma być niszcząca plony susza.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Zaskakującą konferencję prasową zwołali irańscy generałowie. Tym razem jednak nie chodziło o program atomowy, lecz o deszczowe chmury i śnieg, które mają być "kradzione" Iranowi przez sąsiednie państwa... Zobacz cały artykuł

Powodzie w Rumunii i Bułgarii

Jeśli wybieracie się na wakacje do Rumunii lub Bułgarii, to zawczasu sprawdźcie, czy czasem w miejscu wypoczynku nie panują powodzie. W ostatnich dniach oba kraje nawiedziły potężne burze z ulewami, które sprawiły, że wiele miejscowości znalazło się pod wodą, a wiele dróg, nawet tych głównych, jest nieprzejezdnych. Takie widoki może tam obecnie zastać:

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy i południu kraju chmurzy się. W pasie od Opola przez Katowice i Kielce po Rzeszów miejscami pada deszcz. Na pozostałym obszarze jest pogodnie. Wiatr wieje słabo z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 15 stopni na północy do 20 stopni w centrum i na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 lipca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 lipca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie rosnąć. Jutro o tej porze będzie wyższe średnio o 5 hPa. W tej chwili na barometrach mamy od 1009 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1013 hPa (w normie) na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Olbrzymie skrajności temperatury

Wczoraj informowaliśmy Was, że na polskim biegunie zimna, czyli na torfowisku w rejonie Czarnego Dunajca na zachodnim Podhalu, temperatura pierwszy raz od 1,5 miesiąca spadła poniżej zera. Dzisiaj zaś popadała ona w olbrzymie skrajności między zimnem a gorącem. Jak informuje @Arnold, o poranku były zaledwie 2 stopnie, natomiast po południu 28 stopni w cieniu. To oznacza, że w ciągu 10 godzin ociepliło się aż o 26 stopni!

Fot. Arnold Jakubczyk.
Fot. Arnold Jakubczyk.

Walka o życie chłopców uwięzionych w jaskini w Tajlandii

Trwa walka o życie 12 nastolatków i ich trenera, którzy uwięzieni zostali w zalanej wodą jaskini w Tajlandii. Dostarczana jest im żywność i woda pitna. Dotarcie do nich żołnierzom zajmuje aż 11 godzin. Woda z jaskini jest na bieżąco odpompowywana dzięki temu jej poziom opadł o kilkadziesiąt centymetrów, jednak nadciągają tropikalne burze, które ponownie mogą zatopić jaskinię. Wciąż istnieje zagrożenie, że mogą się utopić. Chłopcy są zmęczeni i wychudzeni.

Żołnierze będą musieli nauczyć ich nurkowania, aby mogli bezpieczne wydostać się z potrzasku. To niestety, może potrwać wiele tygodni. Dlatego żołnierze szukają alternatywnego wyjścia z jaskini. Czy ono istnieje i czy uda się je znaleźć na czas?

33 stopnie na Śląsku

Drugi z rzędu i zarazem ostatni w najbliższym czasie dzień upalny jest już za nami. Termometry pokazywały powyżej 30 stopni w większości zakątków kraju, jedynie poza województwami północnymi. Najcieplej było w Opolu, gdzie odnotowano 33 stopnie. Najchłodniej było na bałtyckich plażach, za sprawą orzeźwiającej bryzy bardzo przyjemne około 20 stopni. Jutro najcieplej będzie na południowym wschodzie kraju, maksymalnie 26 stopni.

33 stopnie na Śląsku

Krajobraz po bombardowaniu gradem

Nad Francją od kilku dni przetaczają się gwałtowne burze gradowe, których skutkiem są zniszczone uprawy, powybijane szyby w oknach domów i samochodów, a także podziurawione dachy. Tak wygląda krajobraz po bombardowaniu lodowymi bryłami i usuwanie szkód w miejscowości Charente.

dalej