Mekunu pustoszy kraje arabskie

Co najmniej 40 osób zginęło w wyniku przejścia cyklonu Mekunu nad Jemenem, a następnie Omanem. W obu krajach spadło wielokrotnie więcej deszczu niż powinno przez cały rok, co skończyło się masowymi powodziami. Pod wodą jest wiele miejscowości. Niektóre zabudowania są zalane na wysokość kilku metrów.

Mekunu jest jednym z najsilniejszych cyklonów, jakie nawiedziły południową część Półwyspu Arabskiego. Wyschnięte obszary pustynne, gdzie deszcze pojawiają się bardzo rzadko, zmieniły się w wielkie bajora. Mieszkańcy nie zostali zawczasu ostrzeżeni, nie zostali też ewakuowani, co w wielu przypadkach skończyło się tragicznie.

Burzowe popołudnie

Obecnie najbardziej intensywne burze przechodzą w pasie od Podkarpacia przez Mazowsze po Mazury. Intensywnie pada tam nieustannie, co może powodować podtopienia. Trudna sytuacja ma miejsce m.in. na wschodnich przedmieściach Warszawy, gdzie ulewy już powodują zalania i problemy w ruchu drogowym. Prosimy o ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Mamy wysyp kleszczy i komarów. Jaki kolor ubrania je przyciąga? Niebieski czy biały?

Pogoda dotychczas sprzyjała kleszczom, bo było sucho i bardzo ciepło. Jednak za sprawą pojawiających się coraz częściej opadów i burz uaktywnią się również komary. Jak sobie z nimi radzić?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Kleszcze szczególnie lubią suchą i ciepłą pogodę. Dlatego z powodu najcieplejszego kwietnia w dziejach polskiej meteorologii ich aktywność znacząco wzrosła. Maj dotychczas też okazuje się bardzo ciepły, ale też suchy... Zobacz cały artykuł

Na plaży w Mielnie pojawiła się niecodzienna tęcza. Była zupełnie biała, jakby straciła swe kolory

Chyba każdy z nas widział w swym życiu tęczę przecinającą niebo podczas deszczu. Nie każdy jednak miał okazję zobaczyć zupełnie biały łuk, pozbawionych swych pięknych kolorów. Coś takiego zdarzyło się na plaży w Mielnie.

Fot. Wikipedia / John usmc.
Fot. Wikipedia / John usmc.

Najzwyklejsza, a więc pojedyncza tęcza, tworzy się w momencie, gdy Słońce wyłania się zza chmur jeszcze podczas opadów deszczu. Wówczas promienie słoneczne padające na krople wody załamują się i odbijają, przez co na niebie pojawia się kolorowa tęcza... Zobacz cały artykuł

Potężna burza nad Trójmiastem

Wczoraj późnym wieczorem nad Trójmiastem przeszła gwałtowna burza z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. @Daniel przesłał nam kilka zdjęć z tego wspaniałego spektaklu.

Nocna burza nad Gdańskiem. Fot. Daniel Onyśków.
Nocna burza nad Gdańskiem. Fot. Daniel Onyśków.
Nocna burza nad Gdańskiem. Fot. Daniel Onyśków.

Łuna na niebie nad Hawajami

Na wulkanie Kilauea, ale w bezpiecznym miejscu, znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Gemini, z którego na nagraniu poklatkowym możecie zobaczyć kolejne erupcje wulkanu i poświatę nad jednym z jego kraterów. Choć żywioł potrafi niszczyć, to jednak ma też swoje piękne oblicze.

To nie będą zwyczajne burze. Uważajcie na podtopienia, gradobicia, a nawet trąby powietrzne

Sobota zapowiada się wyjątkowo niespokojnie, za sprawą gwałtownych burz, które przechodzić będą nad wieloma regionami naszego kraju. Możliwe są podtopienia, gradobicia, a nawet trąby powietrzne. Gdzie ryzyko tych zjawisk jest największe?

Fot. Tomasz Zawadzki / TwojaPogoda.pl
Fot. Tomasz Zawadzki / TwojaPogoda.pl

Już od samego poranka burze wędrują nad Mazowszem. Jednak z biegiem godzin chmury burzowe wypiętrzać będą się nad kolejnymi regionami kraju. Spokojnie będzie jedynie na zachodzie i południowym zachodzie... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju przedpołudnie jest słoneczne. Jedynie w pasie od Warmii i Mazur przez Mazowsze po Kielecczyźnę chmurzy się i przelotnie, ale chwilami ulewnie pada, w dodatku grzmi. W tych regionach możliwe są również opady gradu i porywisty wiatr. Temperatura wynosi od 13 stopni nad morzem do 24 stopni na krańcach środkowo-wschodnich.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 maja 2018 o godzinie 10:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 26 maja 2018 o godzinie 10:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Tańcząca mgła pod Tatrami

Mgła w górach to nic nadzwyczajnego. Jednak, gdy zobaczycie ją na przyspieszonym nagraniu, odkryjecie jej nieznane, piękne oblicze. Tak wyglądała panorama Tatr w miniony czwartek, gdy mgły dosłownie zatańczyły.

Początek sezonu burzowego w pigułce

Początek sezonu burzowego w naszym kraju jest aktywniejszy niż zazwyczaj. Amatorzy błyskawic nie kryją swojego zadowolenia i liczą, że całe lato będzie równie piorunujące. Póki co pora na podsumowanie tego, co już się zdarzyło na niebie. Łowca burz ze Śląska podzielił się z nami świetnym materiałem z burz, które przeszły między 23 kwietnia a 9 maja.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje wysokie za sprawą wyżów rozciągających się od zachodniej Rosji przez Skandynawię po Morze Norweskie. W ciągu dnia ciśnienie będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 1021 hPa na południu do 1026 hPa na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Burzowa noc

Najbardziej gwałtowne burze przechodzą teraz w rejonie Gdańska i Białegostoku. Towarzyszą im ulewne deszcze, gradobicia i porywisty wiatr. W nocy zagrzmieć może miejscami na północy, wschodzie i w centrum kraju. Gdy burze ustąpią, nadal może obficie padać. Prosimy o ostrożność.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Zobacz przelot Stacji Kosmicznej

Jeśli niebo jest u was pogodne, to zachęcamy do obserwacji przelatującej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Będziecie mogli ją obserwować w postaci bardzo jasnego punktu wędrującego od zachodniego horyzontu (około godziny 22:00 i 23:38) przez okolice zenitu (około 22:06 i 23:43) aż po wschodni horyzont (około 22:11 i 23:44). Dodajmy, że kosmiczne laboratorium znajduje się około 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi i obiega naszą planetę z zawrotną prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Walka Słońca z chmurami

@Aneta uwieczniła w Limanowej, jak Słońce tuż przed schowaniem się za horyzont, zdołało się wydostać zza "żelaznej" pokrywy chmurowej, oświetlając krajobrazy i uświetniając ostatnie chwile dnia.

Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Gdańskie sokoły na żywo

Na kominie elektrociepłowni Grupy LOTOS w Gdańsku od kilku lat umieszczone jest gniazdo, w którym na świat przychodzą nowe sokoły. Ich matką jest Skierka, sokolica urodzona w gnieździe na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pochodzenie samca nie jest znane, ponieważ nie posiada on obrączki. Poniżej możecie śledzić młode sokoły i ich rodziców przez całą dobę. Polecamy również zapis nagrania z wcześniejszych godzin.

Burze, ulewy i podtopienia

W ostatnich dniach nad Europą niemal każdej doby niebo przecinało ponad 150 tysięcy piorunów. Skutek to liczne podtopienia po krótkotrwałych, lecz ulewnych deszczach. Tak było m.in. na południowo-wschodnim przedmieściu Wiednia gdzie rozlewiska uniemożliwiały kierowcom przejazd.

Trąba lądowa na Białorusi

W rejonie Homla na południowym wschodzie Białorusi udało się uwiecznić nietypowe zjawisko. Pojawił się tam szczególny rodzaj tornada, a mianowicie trąba lądowa, która aby się narodzić nie potrzebuje mezocyklonu, jak tradycyjna trąba powietrzna. Lej, który jest częściowo przeźroczysty, przypomina wyglądem trąbę wodną.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Artem Silchenko / Maxim Primak / Krasota_Belarus / Maycol Checchinato.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Artem Silchenko / Maxim Primak / Krasota_Belarus / Maycol Checchinato.

Zdjęcie dnia: Lodowe piękno

Te bardzo drobne kryształki lodowe, widoczne na zdjęciu w przybliżeniu, osadziły się o świcie na leżącym na ziemi liściu. W zależności od struktur, które tworzą, nazywamy je szronem lub sadzią.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Po potężnym wstrząsie Kalifornia straci miano najbogatszego stanu, będzie też wielki exodus ludności

Naukowcy od lat ostrzegają, że Kalifornię nawiedzi potężne trzęsienie ziemi, którego skutki mogą być katastrofalne. Mówi się o milionach uszkodzonych budynków, tysiącach ofiar oraz kryzysie humanitarnym i gospodarczym. Ile w tym prawdy?

Fot. Warner Bros. Pictures.
Fot. Warner Bros. Pictures.

Co roku mieszkańcy Kalifornii i sąsiednich stanów przechodzą masowe ćwiczenia na wypadek olbrzymiego trzęsienia ziemi, które według naukowców ma nawiedzić zachodnie krańce Stanów Zjednoczonych z 99-procentowym prawdopodobieństwem w ciągu następnych 20 lat... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Chmury systematycznie się kłębią i piętrzą, przynosząc na coraz większym obszarze kraju przelotne, ale chwilami bardzo intensywne opady deszczu, a także wyładowania elektryczne. Miejscami niewykluczone są opady gradu i porywisty wiatr. Temperatura wynosi przeważnie od 22 do 24 stopni, jedynie w burzach jest chłodniej, a nad morzem za sprawą bryzy zaledwie 12 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 25 maja 2018 o godzinie 13:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 25 maja 2018 o godzinie 13:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej