FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Mamy wysyp kleszczy i komarów. Jaki kolor ubrania je przyciąga? Niebieski czy biały?

Pogoda dotychczas sprzyjała kleszczom, bo było sucho i bardzo ciepło. Jednak za sprawą pojawiających się coraz częściej opadów i burz uaktywnią się również komary. Jak sobie z nimi radzić?

Komar. Fot. Pxhere.
Komar. Fot. Pxhere.

Kleszcze szczególnie lubią suchą i ciepłą pogodę. Dlatego z powodu najcieplejszego kwietnia w dziejach polskiej meteorologii ich aktywność znacząco wzrosła. Maj dotychczas też okazuje się bardzo ciepły, ale też suchy, co sprawia, że mamy wysyp tych pajęczaków.

Jak informują służby medyczne, od początku roku odnotowano już ponad pół tysiąca zachorowań na odkleszczową boreliozę, a to największa liczba od lat. Jeśli dalsze tygodnie będą równie ciepłe i suche, to sytuacja stanie się poważna.

Przez cały ubiegły rok zachorowań na boreliozę było 21 tysięcy, a to o ponad połowę więcej niż np. w 2015 roku i aż dziesięciokrotnie więcej niż na początku tego wieku. Zapadalność wyniosła 56 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rekord ten zostanie pobity.

Mitem jest, że kleszcze reagują na dany kolor, ponieważ nie mają oczu. Wyposażone są natomiast w szczękoczułki, gdzie znajdują się receptory badające stężenie dwutlenku węgla i kwasu mlekowego w pocie, ruch powietrza i ciepło. Dzięki temu kleszcz wie, że blisko niego znajduje się człowiek, co pozwala mu w odpowiedniej chwili na niego przejść.

Kleszcz. Fot. Pxhere.

W najbliższym czasie czeka nas nieco więcej opadów i burz, jednak przelotnych, i występujących jedynie miejscami. To jednak może spowodować mnożenie się komarów. Temperatura wahająca się popołudniami między 20 a 25 stopni, a także lokalne zalania po opadach pochodzenia burzowego, to ulubione warunki bytowe komarów rennych, mniejszych niż inne gatunki, a przy tym niezwykle złośliwych, żerujących nawet w pełni dnia.

Miliony na walkę z komarami

W ostatnich latach popularne stało się masowe zwalczanie komarów w większych miastach za pomocą środków chemicznych. Jest to bardzo kosztowne, ale efekty są imponujące. Jednym z miast, które na walkę z komarami przeznacza corocznie największe fundusze, jest Wrocław.

Tamtejszy prezydent powtarza, że mieszkańcy nie muszą się przejmować komarami, bo na przeważającym obszarze miasta po prostu ich nie ma. Turyści, którzy nie wierzą w takie zapewnienia, po przyjeździe sami się przekonują, że to prawda. Jak to możliwe?

Wrocław wytoczył przeciw komarom cały arsenał środków chemicznych. Przyrodnicy wpadli na pomysł, który tak naprawdę jest stary jak świat, a jednak nigdy z niego nie skorzystano. Okazuje się, że do stawów w różnych częściach miasta wpuszczono karasie, słonecznice i liny, które zjadają larwy komarów. Ostatecznie komarów jest dużo mniej, a miejscami nie ma ich w ogóle.

Tymczasem środki chemiczne mogą się okazać zgubne, ponieważ pogoda nie zawsze sprzyja ich użyciu. Aby ręczne rozpylacze chemiczne, jak i środki zrzucane ze śmigłowców były wydajne, potrzebna jest sucha i słoneczna aura. Dlatego też w mokre dni akcje odkomarzania skazane są na niepowodzenie.

Komar. Fot. Pxhere.

Gdy pogoda się poprawia, znów można walczyć z komarami środkami nienaturalnymi. Na tereny lęgowe komarów są zrzucane zupełnie niegroźne dla człowieka i zwierząt substancje chemiczne. Atakowane są przede wszystkim komary dorosłe.

Pamiętajmy, że kąsają nas wyłącznie samice, które stanowią aż 90 procent wszystkich komarów, ponieważ samce nie są krwiożercze i żywią się jedynie pyłkami kwiatów. Jedna samica jest w stanie złożyć nawet 300 jaj z których z 230 wyklują się komarzyce.

Ten kolor przyciąga komary

Aby nie zachęcać owadów do upuszczania nam krwi, warto zastosować obronę za pomocą kolorów. Jako, że owady nie są szczególnie bystre, a ich terenem lęgowym jest woda, to przyciąga je niebieski kolor naszego ubrania, w myśl zasady: niebieskie = woda.

Warto więc nosić ubrania w neutralnych barwach, np. białe lub szare, które w gorące dni dodatkowo będą odbijać promienie słoneczne. Mniej się spocimy, a przecież zawarty w pocie kwas masłowy przyciąga zarówno komary, jak i kleszcze.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Główny Inspektorat Sanitarny.

prognoza polsat news