Gdzie w weekend będziemy się cieszyć słoneczkiem, a gdzie będzie padać i grzmieć?

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że pogoda lubi być niesprawiedliwa. Zdarza się, że przez kilka weekendów pada w tym samym regionie, podczas gdy w innym jest słonecznie. Komu będzie sprzyjać tym razem?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Największe ulewy, które rozpoczęły się w dzisiejszy poranek na południowym wschodzie kraju, na szczęście zdążą ustąpić do weekendu. Jednak wcale nie oznacza to, że koniec tygodnia będzie w całym kraju suchy... Zobacz cały artykuł

Erupcje wulkanu Shinmoedake

Wulkan Shinmoedake położony w południowej części japońskiej wyspy Kiusiu nie przestaje wybuchać. Kłębowiska popiołów i gazów unoszą się na wysokość nawet 8 kilometrów. Władze wytyczyły strefę zakazu zbliżania się do krateru w promieniu 3 kilometrów.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Tylko miejscami na północy kraju jest pogodnie. Na pozostałym obszarze chmurzy się, najbardziej na południowym wschodzie, gdzie rozpoczęły się ciągłe opady deszczu. Miejscami na południu zalegają gęste mgły, które ograniczają widoczność do 200-300 metrów. Wiatr wieje słabo, na wschodzie ze wschodu, a na zachodzie z północy. Temperatura wynosi od 7-8 stopni na pogórzu do 16 stopni w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 maja 2018 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 16 maja 2018 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Pierwsze zdjęcie z Sentinel-3B

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała pierwsze zdjęcie ze swojego nowego satelity środowiskowego Sentinel-3B. Fotografia wykonana 7 maja o godzinie 12:33 ukazuje zachód Słońca nad Morzem Weddella u wybrzeży Antarktydy. Świetnie widoczna jest granica między dniem a nocą. Dominują pasma chmur składających się na front atmosferyczny, które przynoszą opady i porywisty wiatr.

Fot. ESA / Sentinel-3B.
Fot. ESA / Sentinel-3B.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie kolejny dzień z rzędu będzie spadać. Jutro o tej porze będzie niższe o około 5 hPa. W tej chwili barometry wskazują od 1010 hPa (lekko obniżone) na południu do 1013 hPa (w normie) na północy kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne dla naszego samopoczucia, szczególnie na południu i południowym wschodzie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Buty dla prawdziwego łowcy burz

Pamiętacie buty Nike, w które każdy amator burz powinien się koniecznie wyposażyć? Ich szczęśliwym właścicielem stał się Mike Scantlin, jeden z amerykańskich łowców tornad. Buty przeszły swoje, bo obowiązkowo uczestniczyły w każdym polowaniu, przynosząc szczęście.

Fot. Facebook / Reed Timmer Extreme Meteorologist.
Fot. Facebook / Reed Timmer Extreme Meteorologist.

Na obuwiu umieszczono nadruk w postaci obrazka z radaru meteorologicznego. Widoczne są strefy opadów, w tym oczywiście superkomórki burzowe i struktury wielokomórkowe. Niektóre wskazują na silne szkwały i możliwość wystąpienia tornada. Wy też chcielibyście mieć takie buty? Można je sobie sprawić za "jedyne" 440 dolarów... Zobacz w sklepie

Fot. Nike.

Trąba pyłowa na targu

Trąba pyłowa, nazywana potocznie diabełkiem pyłowym, pojawiła się nad targiem w mieście Guardamar del Segura w Hiszpanii, gdzie zaczęła pustoszyć stragany z odzieżą. Sprzedawcy robili co mogli, aby uchronić towar przed porwaniem przez żywioł, ale nie wszystkim się to udało. Wir pyłowy zabrał co chciał i oddalił się.

Bardzo rzadki rodzaj błyskawicy

Po raz kolejny za pomocą superszybkiej kamery, która rejestruje nawet 100 tysięcy klatek na sekundę, udało się uwiecznić dość rzadkie wyładowanie ziemia-chmura. Zazwyczaj pioruny tworzą się w chmurach i uderzają w ziemię, jednak zdarza się, że gdy wokół pojawia się sporo wyładowań dodatnich, wówczas następuje zmiana pola elektrycznego oraz jego wzmocnienie.

To sprzyja wychodzeniu wyładowania pilotującego (lidera) z wysokich, uziemionych obiektów np. budynków, masztów czy turbin wiatrowych, które są najbliższe podstawie chmury burzowej. Wówczas rozgałęzienia pioruna są odwrócone, nie sięgają jak zwykle ziemi, lecz chmur. Możecie ten fenomen zobaczyć na nagraniu w dużym spowolnieniu.

Zdjęcie dnia: W Chochołowskiej

Dolina Chochołowska to jedno z ulubionych miejsc spacerowych turystów odwiedzających Tatry. Na polanę dotrzeć można na własnych nogach, wozem konnym albo na rowerze.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Bieszczadzkie rzeki wysychają, ale niebawem to się zmieni

W bieszczadzkich rzekach i potokach poziom wód jest bardzo niski. To skutek wyjątkowo małych sum opadów i jednocześnie wysokich temperatur w ostatnim czasie. To się jednak od jutra zmieni, ponieważ w Bieszczadach spodziewamy się ciągłych i ulewnych deszczy. Spadnie tam w 48 godzin nawet od 50 do 100 mm deszczu. Rzeki nie tylko będą wzbierać, ale mogą też podtapiać.

Coraz więcej ofiar utonięć

Zbliża się sezon letni, a to oznacza, że wielu z nas będzie wypoczywać nad rzekami czy jeziorami. Niektórzy postanowią się ochłodzić kąpiąc się w wodzie. Pamiętajcie, gdy pod żadnym pozorem nie wchodzić do niej po długotrwałym przebywaniu w Słońcu, ani też po spożyciu alkoholu. Od początku roku utonęło już 48 osób. Jeśli nie zachowamy ostrożności, to do końca wakacji zrealizuje się ponura statystyka i utonie kolejne kilkaset osób. Tylko od nas zależy czy tak się stanie. Możemy to zmienić.

Coraz więcej ofiar utonięć

Mroczne chmury nad Lublinem

@Patrycja uwieczniła wczoraj wieczorem nad Lublinem mroczne chmury deszczowo-burzowe. Powiało grozą.

Chmury deszczowo-burzowe w Lublinie. Fot. Patrycja / TwojaPogoda.pl
Chmury deszczowo-burzowe w Lublinie. Fot. Patrycja / TwojaPogoda.pl

Powodzie roztopowe w Rosji

Wyjątkowo duże ilości śniegu, które spadły na przełomie zimy i wiosny na Jakucję, bardzo szybko roztapiały się na skutek wysokich temperatur. W efekcie doszło do masowych powodzi roztopowych w najzimniejszym regionie Rosji. Rozmiary żywiołu możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

NASA: Na Europie znajdują się gejzery tryskające wodą!

Wczoraj w NASA odbyła się niezwykle ważna konferencja, dotycząca obcego życia, które może funkcjonować na obiektach przemierzających Układ Słoneczny. Astronomowie ogłosili, że najnowsze badania naukowe, opublikowane na łamach Nature Astronomy, kolejny raz dowodzą, że na Europie, księżycu Jowisza występują gejzery tryskające wodą.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Chociaż nie jest to niezbity dowód na istnienie tam życia, to jednak fakt ich istnienia już sam w sobie jest wspaniałą wiadomością. Naukowcy chcą wykorzystać to zjawisko do łatwiejszego i szybszego zbadania wnętrza księżyca, bez potrzeby wysyłania tam bardzo skomplikowanych urządzeń... Zobacz cały artykuł

Zimni ogrodnicy okazali się łaskawi, ale zagrożenie późnymi przymrozkami jeszcze nie minęło

Okres imienin "zimnych ogrodników", ku uciesze rolników, ogrodników i sadowników, nie przyniósł przymrozków. Jednak zagrożenie późnym wystąpieniem niskich temperatur jeszcze nie minęło. Nie możemy więc odetchnąć z ulgą.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W ostatnim czasie przed późnymi przymrozkami chroniło nas bardzo ciepłe powietrze napływające do nas z południa i południowego wschodu. Obecnie, mimo ochłodzenia, przymrozków nie mamy, bo niebo... Zobacz cały artykuł

W części kraju bardzo mocno popada. Mimo posuchy może dojść do lokalnych podtopień

Przez wiele ostatnich tygodni było bardzo sucho i słonecznie, a do tego ciepło. Zgodnie z prognozą 16-dniową czekają nas zmiany w pogodzie. Będzie nie tylko bardzo deszczowo, ale też chłodniej. Z posuchy wpadniemy w ramiona podtopień.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Większe zmiany w pogodzie przyniesie nam układ niskiego ciśnienia, który w tej chwili znajduje się nad Alpami, ale błyskawicznie dotrze nad wschodnią Polskę. Niże docierające do nas od południa zwykle... Zobacz cały artykuł

Dodatkowe Słońce nad Katowicami

Nasza czytelniczka w drodze do pracy uwieczniła coś niezwykłego. Na niebie pojawiło się dodatkowe Słońce. To zjawisko optyczne nazywane jest słońcem pobocznym. Powstaje na skutek załamywania się promieni słonecznych na kryształkach lodowych, z których zbudowane są chmury pierzaste.

Słońce poboczne w Katowicach. Fot. Czytelniczka.
Słońce poboczne w Katowicach. Fot. Czytelniczka.

Planetarna mozaika Steve'a Gildea

Steve Gildea stworzył mozaikę planety, składającą się z obrazów wszystkich planet w naszym Układzie Słoneczny. Po tym jak sonda New Horizons przesłała na Ziemię pierwsze w historii zdjęcie planety karłowatej Pluton, mozaika została przez Steve'a uzupełniona. To niesamowite jak różnią się między sobą planety, zarówno kolorami, jak i zjawiskami atmosferycznymi na nich zachodzącymi. Od lewej: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton.

Fot. Steve Gilde.
Fot. Steve Gilde.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na większym obszarze kraju poranek przynosi nam zwiększone zachmurzenie, jednak pada tylko miejscami w pasie od Wielkopolski i Kujaw przez Warmię po Mazury. Najpogodniej jest na Śląsku. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura wynosi od 8 stopni na południowym wschodzie do 14 stopni na północnym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 maja 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 maja 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

I Love Poland

Kochamy polskie krajobrazy. Oto nasz piękny kraj z lotu ptaka.

dalej