Podtopienia w Chorwacji

Ulewne deszcze pochodzenia burzowego spowodowały w Chorwacji lokalne powodzie. Ulice miasta Ivanec Bistranski zmieniły się w rwące potoki, którymi płynęło błoto i najróżniejsze szczątki. W tym tygodniu burze i ulewy prowadzić do podtopień mogą w wielu krajach południowej i środkowej Europy.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie wczoraj po południu zaczęło spadać i nie zmieni się to przez cały wtorek. Na szczęście nie będzie to spadek gwałtowny. W tej chwili barometry wskazują od 1011 hPa (w normie) na południu do 1017 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne dla naszego samopoczucia, co oznacza, że możemy odczuwać różnorodne bóle, senność i rozkojarzenie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W Alpach wciąż zimowo

Tego, kto się stęsknił za zimą, zapraszamy na przejażdżkę przez Dolinę Aosty we włoskich Alpach, gdzie zima wcale nie chce odpuścić. Tak wyglądały tam dzisiaj krajobrazy.

Inwazja pająków we Wrocławiu?

Niezwykłe zjawisko zaobserwowano w pasie zieleni obwodnicy śródmiejskiej przy ulicy Klecińskiej we Wrocławiu, na wysokości ogródków działkowych. Krzewy zostały oplecione pajęczyną. Od razu przyszła na myśl inwazja jadowitych pająków. Jednak nic bardziej mylnego, nie była to sprawka pająków, lecz namiotników, niewielkich gąsienic.

Gdy ich ilość jest bardzo duża, potrafią okryć przędzą całe drzewo, aby zabezpieczyć swoją żywność przed przed drapieżnikami, ale jednocześnie doprowadzają do obumarcia krzewu lub drzewa. Mogą też zająć pobliskie sady lub ogródki działkowe i siać tam spustoszenie, zwłaszcza wśród drzew owocowych.

Potwór nad Katowicami

Piękna chmura burzowa Cumulonimbus nad Katowicami. Jej wierzchołek sięga wysokości przeszło 10 kilometrów.

Lasy wędrują na zachód, nie na północ

Dotychczas naukowcy informowali, że na skutek globalnego ocieplenia poszczególne gatunki drzew zaczęły swoją ekspansję na północ, gdzie klimat zdecydowanie łagodnieje. Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie najnowsze badania wykazały, iż drzewa ze wschodnich części kraju przenoszą się coraz dalej na zachód, natomiast rzadziej na północ. Dlaczego tak się dzieje? Otóż drzewa w mniejszym stopniu reagują na zmiany temperatur niż sum opadów, które przekładają się na zasoby wodne z glebie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Naukowcy przebadali 86 gatunków drzew na podstawie danych z lat 1980-1995 i 2013-2015 gromadzonych przez leśników. 47 procent gatunków dokonywało tym czasie ekspansji na zachód w średnim tempie 15 kilometrów na 10 lat. Żaden gatunek nie powędrował dalej na południe i wschód. Na zachód wędrują gatunki okrytonasienne, a na północ nagonasienne. Jest jednak jedno ale. Istnieje podejrzenie, że za ekspansję lasów nie odpowiada wcale ocieplenie klimatu, lecz regeneracja kompleksów leśnych po dawnych masowych wycinkach, lepsza gospodarka leśna i szybsze gaszenie pożarów, które mogą powodować odradzanie się lasów coraz dalej na zachód od ich największych zbiorowisk na wschodzie USA... Zobacz zdjęcia lasów

"Palec Boży" nad Meksykiem

Poniższy filmik nagrany w San Diego Linares w Meksyku uświadamia nam, że żywioł może nas nawiedzić w chwili, gdy najmniej się tego spodziewamy. Potężne tornado niemal nie ruszało się z miejsca, przy tym rujnując nawet murowane budynki, wyrywając z korzeniami drzewa i przewracając słupy energetyczne.

Wystarczyło kilkadziesiąt sekund, aby krajobrazy zmieniły się nie do poznania, jakby doszło do bombardowania. Dlaczego ciemny lej zrujnował jedne domy, a inne oszczędził? Mieszkańcy mówią, że to palec Boży, a jego wyroki są niezbadane.

W Kalifornii wszystkie nowe domy będą musiały być wyposażone w panele

Kalifornia jako pierwsza na świecie wprowadza nakaz wyposażania nowych prywatnych domów, sklepów i biurowców w panele solarne. Nowe prawo wejdzie w życie już za 2 lata, ale już wywołuje mnóstwo kontrowersji.

Fot. PxHere.
Fot. PxHere.

Najbogatszy amerykański stan od dawna dba o ekologię i znany jest na całym świecie z coraz to nowych pomysłów na zadbanie o lepszą jakość powietrza w miastach i zdrowie mieszkańców... Zobacz cały artykuł

Skrzydlaty ptak nad Gorzowem

@Oskar wczoraj o zachodzie Słońca uchwycił wspaniałą chmurę, która swym wyglądem przypominała złocistego, skrzydlatego ptaka, który przeleciał nad Gorzowem Wielkopolskim.

Chmura o zachodzie Słońca w Gorzowie w woj. lubuskim. Fot. Oskar / TwojaPogoda.pl
Chmura o zachodzie Słońca w Gorzowie w woj. lubuskim. Fot. Oskar / TwojaPogoda.pl

U wybrzeży Nowej Zelandii odnotowano rekordową falę, wysoką jak 8-piętrowy budynek

Kapitanowie statków i marynarze zawsze o nich opowiadali, ale dopiero instalacja boi pomiarowych pozwoliła nam zmierzyć ich wysokość. Mowa o gigantycznych falach, które szaleją w strefie "wyjących pięćdziesiątek". Właśnie odnotowano największą z nich.

Fot. Pixabay.com / NeuPaddy.
Fot. Pixabay.com / NeuPaddy.

Boja morska należąca do nowozelandzkiego wojska, znajdująca się w pobliżu wybrzeży subantarktycznej Wyspy Campbella, 8 maja zmierzyła jak dotąd najwyższą falę morską, jaka nawiedziła wody południowego Pacyfiku... Zobacz cały artykuł

Burzowo nad Tatrami

W piątek nad Tatrami chmurzyło się, padało i grzmiało. Zobaczcie na nagraniu z Głodówki, jak zmieniała się aura.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

We wschodniej, środkowej i północno-środkowej części kraju chmurzy się, ale pada tylko miejscami na północnej Lubelszczyźnie. Na pozostałym obszarze kraju niebo jest na ogół bezchmurne. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z kierunku wschodniego. Na termometrach mamy od 11 stopni nad morzem do 17 stopni miejscami na zachodzie i w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 14 maja 2018 o godzinie 7:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 14 maja 2018 o godzinie 7:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Przejechali pociągiem przez ogień

W rejonie Komsomolska nad Amurem we wschodniej Rosji wybuchły olbrzymie pożary lasów. Ogień zaczął zbliżać się do szlaku kolejowego. Na dramatycznym nagraniu możecie zobaczyć, jak kolejarze z impetem przejeżdżają pociągiem przez ścianę ognia i gęstego dymu. W tle słychać krzyki jednego z maszynistów: "dawaj, gazu". Pożary lasów o tej porze roku są częstym zjawiskiem i zwykle pozostają poza kontrolą strażaków.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze wolno rośnie, ale po południu zacznie spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1013 hPa (w normie) na południu do 1021 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą przeważnie obojętne, ale od wschodu mogą przechodzić w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zalążek trąby powietrznej

Nasz czytelnik @Dawid uwiecznił podczas wczorajszej burzy w Pępowie (między Krotoszynem a Lesznem) w Wielkopolsce zalążek trąby powietrznej. Ten charakterystyczny "ogonek" nazywany jest fachowo kominem chmurowym lub lejkiem kondensacyjnym. Nie zdążył się on rozwinąć i sięgnąć powierzchni ziemi, więc o prawdziwej trąbie powietrznej (tornadzie) nie mogło być mowy.

Zalążek trąby powietrznej w Pępowie w woj. wielkopolskim. Fot. Dawid Nowacki / TwojaPogoda.pl
Zalążek trąby powietrznej w Pępowie w woj. wielkopolskim. Fot. Dawid Nowacki / TwojaPogoda.pl

Pyłki sosny tworzą barwne pierścienie

Unoszące się w powietrzu pyłki sosny mogą tworzyć na niebie wokół Słońca barwne pierścienie, podobne do zjawiska wieńca wokół Księżyca. Dzieje się tak dlatego, że na miniaturowych białych pyłkach ma miejsce dyfrakcja (ugięcie) światła słonecznego, a w wyniku tego interferencja, czyli nakładanie się na siebie kolejnych jego fal. W efekcie wokół Słońca tworzą się tęczowe pierścienie, które widoczne są wówczas, gdy zasłoni się Słońce.

Fot. John Stetson / SpaceWeather.com
Fot. John Stetson / SpaceWeather.com

Czy satelity ratują ludzkie życie?

Satelity mogą ratować ludzkie życie, oczywiście nie bezpośrednio, ale jeśli dane z nich pochodzące są odpowiednio wykorzystywane, to można dzięki nim zachować wiele ludzkich istnień. W 2016 roku za sprawą danych z satelitów zarządzanych przez amerykański Narodowy Urząd do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA), uratowano życie 307 osobom. Satelity stanowią część systemu namierzania, odbioru sygnałów o niebezpieczeństwie i lokalizowania COSPAS-SARSAT. Sygnały mogą być emitowane przez łodzie i samoloty.

Fot. NASA / ESA.
Fot. NASA / ESA.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie kraju chmurzy się, miejscami występują przelotne opady deszczu. Strefa zachmurzenia i opadów przesuwa się w kierunku zachodnim. Na pozostałym obszarze utrzymuje się słoneczna pogoda. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura wynosi od 15 stopni nad morzem do 27 stopni na Mazurach i Mazowszu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 maja 2018 o godzinie 17:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 maja 2018 o godzinie 17:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Niesamowite zdjęcia polskich lasów

Lasy to jedno z polskich dziedzictw narodowych. Mieszkańcy obszarów pustynnych mogą nam ich tylko pozazdrościć. Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych w rewelacyjnej jakości 4K:

Warszawa od świtu do zmierzchu

Miasto od prawie 700 lat, które zamieszkiwane jest przez prawie 2 miliony ludzi. To Warszawa. Stolica Polski. Zobaczcie jak żyje, od świtu do zmierzchu, jak się budzi, pracuje, odpoczywa i idzie spać.

dalej