Dzień zmienił się w noc

Tak erupcja wulkanu Sinabung na indonezyjskiej Sumatrze prezentuje się na zdjęciu satelitarnym. Pióropusz popiołów wzniósł się na wysokość aż 17 kilometrów. Pyły zaczęły opadać, ograniczając widoczność do nawet 5 metrów.

Dzień zmienił się w noc

Warto dodać, że Sinabung znajduje się zaledwie 50 kilometrów od wulkanu Toba, który odpowiada za jedną z największych erupcji w dziejach Ziemi, która miała miejsce 75 tysięcy lat temu i doprowadziła do masowego wymierania gatunków.

Prąd strumieniowy rozpędził Dreamlinera do prędkości dźwięku

Dreamliner należący do norweskich linii lotniczych rozpędził się nad Atlantykiem niemal do prędkości dźwięku dzięki prądowi strumieniowym. Tym samym pobił rekord najkrótszego czasu przelotu między Nowym Jorkiem a Londynem.

Boeing 787-9 Dreamliner linii Norwegian. Fot. Norwegian Air Shuttle.
Boeing 787-9 Dreamliner linii Norwegian. Fot. Norwegian Air Shuttle.

Do niecodziennego zjawiska doszło 8 lutego nad północnym Atlantykiem. Samolot Boeing 787-9 Dreamliner, należący do tanich norweskich linii lotniczych Norwegian, osiągnął rekordową prędkość przelotu. Podczas podróży z Nowego Jorku do Londynu, na wysokości kilkunastu kilometrów, wleciał w strefę prądu strumieniowego... Zobacz cały artykuł

Nie uda się wylądować na Europie i Enceladusie?

Podczas gdy orbitę i bliższe Ziemi okolice przekazujemy w ręce prywatnych firm, nasze globalne ambicje zaczynają sięgać coraz dalej, marzą się nam misje na księżyce Jowisza i Saturna takie jak Europa czy Enceladus, pod których zmrożoną powierzchnią mogą istnieć płynne oceany. Okazuje się jednak, że być może nie uda się tam wylądować.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Grupa naukowców, między innymi z Planetary Science Institute i należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory, przeprowadziła ostatnio badanie dotyczące gęstości powierzchni tych pozaziemskich księżyców i badania te niestety nie przyniosły zbyt dobrych wyników... Zobacz cały artykuł

Weekend w Tatrach

@Rafał spędził sobotę w Tatrach. Zobaczcie, jak było pięknie.

Pod Tatrami. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Pod Tatrami. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Tatry. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Tatry. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

To nie jest zwyczajny wschód Słońca. Widzą go pierwszy raz od 106 dni

Wielkie wydarzenie w polskiej bazie polarnej we fiordzie Hornsund w Arktyce. Po raz pierwszy od końca października wzeszło Słońce. Noc polarna dobiegła tym samym końca, więc teraz będzie już tylko z górki.

Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund / Łukasz Pawłowski.
Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund / Łukasz Pawłowski.

Co byście zrobili, gdyby Słońce znikło na ponad 3 miesiące? Doświadczyli tego polscy polarnicy pracujący w Polskiej Stacji Polarnej we fiordzie Hornsund na wyspie Spitsbergen Zachodni na wodach Oceanu Arktycznego... Zobacz cały artykuł

Erupcja wulkanu Sinabung

Nastąpiła kolejna erupcja wulkanu Sinabung znajdującego się na indonezyjskiej Sumatrze. Wulkan wyemitował gęste popioły i gazy. Góra wybucha co jakiś czas od 2010 roku, gdy przebudziła się ze snu trwającego niemal tysiąc lat. Zginęło już 16 osób.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest w południowej części kraju, gdzie miejscami niebo jest zupełnie wolne od chmur. Niewielkie, przelotne opady śniegu występują na północnym wschodzie. Wiatr wieje słabo z południa. Na termometrach jest od minus 6 stopni na Podkarpaciu do 1 stopnia nad morzem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Lawina w bazie pod Everestem

Wczoraj w rejonie obozu pod Mount Everestem, na wysokości ponad 5000 metrów, zeszła lawina śnieżna. Żaden wspinacz nie ucierpiał. Takie zdarzenia uświadamiają, że zdobywanie najwyższego szczytu na świecie, to niezwykle niebezpieczne zadanie, które można przypłacić życiem na wiele różnych sposobów.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w dalszym ciągu obniża się, ale nadal jest wysokie. W tej chwili barometry pokazują od 1024 hPa na północy do 1028 hPa na południowym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są obojętne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zima w Bieszczadach

Jeśli kochacie Bieszczady, a nie możecie się tam teraz znaleźć, to mamy dla Was najnowszy filmik od naszego ulubionego leśnika Kazka z Baligrodu. Oto tamtejsza prawdziwa zima.

LauncherOne od Virgin Orbit wystartuje jeszcze w tym roku

Richard Branson, szef grupy Virgin, podobnie jak wielu miliarderów działających na co dzień w świecie najnowszych technologii i globalnej sieci, chce oferować swoje usługi nie tylko na Ziemi, ale również w kosmosie.

Fot. Virgin Orbit.
Fot. Virgin Orbit.

W ubiegłym roku powstała nowa spółka o nazwie Virgin Orbit, która zajmować się będzie wynoszeniem ładunków na niskie orbity oraz budową kosmicznego Internetu OneWeb. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie możliwa... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Sporo szczęścia do pogody mają teraz mieszkańcy Dolnego Śląska, Mazowsza i Mazur, gdzie niebo rozpogodziło się. Na pozostałym obszarze można liczyć co najwyżej na przejaśnienia. Miejscami pojawiają się słabe, przelotne opady deszczu lub śniegu. Wiatr wieje z zachodu. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na wschodzie do plus 3 stopni na zachodzie.

Zdjęcie satelitarne w dniu 18 lutego 2018 o godzinie 15:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 18 lutego 2018 o godzinie 15:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Dwa jasne meteory nad Hiszpanią

W nocy z piątku na sobotę niebo nad Hiszpanią przecięły dwa bardzo jasne bolidy. Jak wynika z obserwacji poczynionych przez astronomów, obiekty zaczęły być widoczne na wysokości 90 kilometrów, a ostatecznie spłonęły 30 kilometrów nad ziemią. Poruszały się one z zawrotną prędkością do 50 do 100 tysięcy kilometrów na godzinę.

Wczorajszy wstrząs w Wielkiej Brytanii to poważne ostrzeżenie

Wczorajsze trzęsienie ziemi w Walii, największe w tym regionie od 34 lat, to według naukowców zapowiedź potężnego wstrząsu, który wkrótce nawiedzi zachodnią część głównej wyspy Wielkiej Brytanii obracając w gruzy nie jedno duże miasto.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Skorupa ziemska nie jest martwa. Zachodzą w niej nieustanne procesy, które sprawiają, że wciąż pozostaje ona w ruchu. Co jakiś czas możemy się o tym przekonać, bo namacalną oznaką tego procesu są trzęsienia ziemi... Zobacz cały artykuł

Po śnieżycy na Islandii

Śnieżyce na Islandii nie należą do częstych zjawisk. Jednak raz na jakiś czas pojawiają się, przy tym wywołując niemałe zamieszanie. Po kolejnej z nich spokojne życie Islandczyków zostało wystawione na poważną próbę. Codzienne czynności, jak rozwieszenie prania, wymagały wielkiego wysiłku...

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rebekka Guðleifsdóttir.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rebekka Guðleifsdóttir.

Ulewa przegnała turystów z plaż

O tej porze roku zamiast błękitnego nieba na Cyprze może nas spotkać potężna ulewa. Tak właśnie stało się wczoraj, gdy zamiast wylegiwania się na plaży w promieniach zimowego słoneczka, turyści musieli brodzić po kolana w bajorach, w które zmieniły się ulice Limassol.

Narciarz wjechał w lawinę

W miniony czwartek w Baqueira-Beret, największym hiszpańskim kurorcie narciarskim, zeszła lawina śnieżna. Na nagraniu możemy zobaczyć, jak grupie narciarzy udało się w ostatniej chwili przejechać, zanim masy śniegu spadły na stok narciarski. Tyle szczęścia nie miał ostatni narciarz, który wjechał w lawinę. Jednak według lokalnych mediów, nic mu się nie stało.

Prognoza 16-dniowa: Zima nie powiedziała ostatniego słowa

Do tej pory zimowa aura pojawiała się na krótko, przynosząc przeważnie niewielkie ilości śniegu i słaby mróz. Jednak końcówka lutego przyniesie nam większe zmiany w pogodzie. Sprawdźmy, co nas czeka.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Scenariusz bardziej zimowego końca lutego zaczyna się potwierdzać. Niemal w całym kraju przez około tydzień będziemy mieć całodobowy mróz, szczególnie duży we wschodnich województwach... Zobacz całą prognozę

Rosjanie wcielają foki do armii

Rosjanie wcielają do wojska nawet... foki. Morski Instytut Biologiczny w Murmańsku szkoli morskie ssaki, aby w przyszłości stali się żołnierzami lub ratownikami. Zobaczcie, jak wygląda takie niecodzienne szkolenie.

Odłamała się ogromna góra lodowa

W lipcu ubiegłego roku cały świat obserwował proces pękania Lodowca Szelfowego Larsena na Antarktyce. Na poniższym nagraniu z pokładu samolotu możecie zobaczyć odłamanie się ogromnej góry lodowej o nazwie A-68. Ma ona obecnie powierzchnię aż 5800 kilometrów kwadratowych, a więc jest ponad 10 razy większa od powierzchni Warszawy. Naukowcy ogłosili, że chcą zbadać te obszary.

British Antarctic Survey, czyli brytyjska rządowa organizacja naukowa, poinformowała o zorganizowaniu wyprawy naukowej na nową górę lodową. Badacze chcą wykorzystać fakt powstania szczeliny i zbadać delikatny ekosystem, który może liczyć sobie nawet ponad 100 tysięcy lat. Wyprawa rozpocznie się dokładnie za tydzień na Falklandach, a naukowcy zamierzają spędzić na badaniach obszaru lodowca Larsena ok. 3 tygodnie.

dalej