Takiej suszy jeszcze nie było

W Kapsztadzie W Republice Południowej Afryki trwa wielkie odliczanie do tzw. dnia zero, kiedy z powodu wielomiesięcznej suszy zabraknie wody w kranach dla milionów ludzi. W tej chwili ujęcia wody pitnej są pełne w zaledwie 20 procentach. Z każdym tygodniem władze zwiększają restrykcje wodne. Każdy mieszkaniec może zużywać 50 litrów wody na dobę. Suszę mogą zakończyć jedynie długotrwałe, umiarkowane deszcze. Jeśli nie nadejdą w marcu lub kwietniu to będzie katastrofa.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, późną nocą zaczęło rosnąć i tak też będzie przez cały dzień, z niewielkimi wahaniami. W tej chwili barometry wskazują od 1024 hPa na północnym wschodzie do 1029 hPa na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Może być bardzo ślisko

Za sprawą opadów i roztapiania się pokrywy śnieżnej w północnej i wschodniej części naszego kraju w nocy i o poranku, gdzie pojawią się ujemne temperatury, możliwe są zjawiska lodowe. Z ich powodu drogi i chodniki mogą być śliskie. Kierowców i pieszych prosimy o zachowanie ostrożności.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tesla Roadster może uderzyć w Ziemię za kilka milionów lat

W ubiegłym tygodniu miliony ludzi zamieszkujących najdalsze zakątki naszej planety z zapartym tchem obserwowały pierwszy start najpotężniejszej prywatnej rakiety w historii przemysłu kosmicznego, czyli Falcona Heavy, z przylądka Canaveral.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

Rakieta od SpaceX wyniosła wówczas w kosmos czerwony samochód Tesla Roadster. W kolejnych miesiącach sportowiec, na pokładzie którego znajduje się Starman, będzie krążył na orbicie wokół Słońca i jednocześnie... Zobacz cały artykuł

Nad Zalewem Sulejowskim

@Sławek uwiecznił piękne zwieńczenie dnia nad Zalewem Sulejowskim na Ziemi Łódzkiej.

Zachód Słońca nad Zalewem Sulejowskim w woj. łódzkim. Fot. Sławek / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca nad Zalewem Sulejowskim w woj. łódzkim. Fot. Sławek / TwojaPogoda.pl

Huk padającego gradu

Kolejne nagranie z potężnego gradobicia, które przeszło w rejonie miasta Cordoba w Argentynie. Spadły tam gradziny wielkości piłek pingpongowych i tenisowych. Największe lodowe kule miały średnicę 17 centymetrów.

Zdjęcie dnia: W którą stronę?

Gdy leśne ścieżki się rozwidlają...

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Halo słoneczne nad Podkarpaciem

Po południu nad Podkarpaciem można było zachwycać się wspaniałym zjawiskiem optycznym. Za sprawą promieni słonecznych padających na unoszące się kilka kilometrów nad powierzchnią ziemi kryształki lodowe, wokół Słońca pojawił się barwny pierścień. Fenomen ten nazywany jest "halo słoneczne".

Halo słoneczne nad Podkarpaciem. Fot. Witold Ochał / TwojaPogoda.pl
Halo słoneczne nad Podkarpaciem. Fot. Witold Ochał / TwojaPogoda.pl

Trzęsienie ziemi w Anglii i Walii

Umiarkowanej siły trzęsienie ziemi M4.4 o godzinie 15:31 nawiedziło okolice miasta Swansea w Walii, około 50 kilometrów od Cardiff. Wstrząs był odczuwalny nie tylko w Walii, ale też w sąsiedniej Anglii. To najsilniejsze trzęsienie ziemi w tym regionie Wysp Brytyjskich od 112 lat. Na razie brak jest informacji o szkodach i ofiarach. Niebawem więcej na ten temat.

Trzęsienie ziemi w Anglii i Walii

Najpierw wstrząs, potem erupcja

Na skutek nocnego trzęsienia ziemi na południu Meksyku uszkodzonych zostało 50 budynków. Na szczęście nikt nie zginął. Około miliona odbiorców zostało pozbawionych prądu. Wstrząs miał siłę M7.2 i był największym w Meksyku od września.

Po wstrząsie ziemi doszło do erupcji wulkanu Popocatepetl, znajdującego się około 50 kilometrów od stolicy Meksyku. Wulkan daje o sobie znać od wielu miesięcy, dlatego nie wiadomo czy dzisiejsza jego erupcja miała związek z trzęsieniem, którego epicentrum było odległe od wulkanu o 450 kilometrów.

Lot na Marsa będzie trwał kilka dni. NASA sięga po napęd jądrowy

Niebawem z misjami w kosmos będą stratowały potężne rakiety Space Launch System (SLS), ale dla NASA zastosowany w nich napęd chemiczny może nie być wystarczający do szybkiej i skutecznej kolonizacji Czerwonej Planety.

 Fot. NASA / BWXT Nuclear Energy Inc.
Fot. NASA / BWXT Nuclear Energy Inc.

Agencja coraz poważniej interesuje się więc porzuconymi w czasie ziemnej wojny technologiami napędów jądrowych. Niedawno NASA zaprezentowała i jest już w trakcie testowania kompaktowych reaktorów... Zobacz cały artykuł

Czekają nas mokre lata. Liczba powodzi może się podwoić

Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej, a Europa znajduje się wśród tych kontynentów, gdzie związane z nimi klęski żywiołowe okazują się najbardziej kosztowne. Naukowcy biją na alarm. Musimy się przygotować na coraz częstsze powodzie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jak informuje Munich Re, największa na świecie firma reasekuracyjna, liczba niszczycielskich powodzi w Europie, z powodu których trzeba było wypłacić odszkodowania, na tle ostatnich 35 lat podwoiła się... Zobacz cały artykuł

Drzewko dla każdego malucha

Podwarszawskie Nadleśnictwo Jabłonna wspólnie z gminą Jabłonna ruszyło z projektem "Jabłonna - tu chcemy rosnąć". Urodzone w tym roku maluchy z tej gminy, po wypełnieniu formularza na stronie www.jablonna.pl, otrzymają drzewko upamiętniające ich narodziny. Każde podarowane drzewko będzie posiadało odpowiedni certyfikat. Leśnicy mają do zaoferowania sadzonki aż 9 gatunków drzew, m.in. sosny, modrzewia, klonu, lipy, dębu, buka i jabłoni.

Fot. Lasy Państwowe / Krzysztof Trębski / Twitter @ktrebski.
Fot. Lasy Państwowe / Krzysztof Trębski / Twitter @ktrebski.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnej połowie kraju jest pochmurno ze słabymi i przelotnymi opadami mieszanymi. W południowej połowie niebo przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr wieje z zachodu. Temperatura wynosi od minus 1 stopnia na południowym wschodzie do 3 stopni na zachodzie.

Zdjęcie satelitarne w dniu 17 lutego 2018 o godzinie 10:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 17 lutego 2018 o godzinie 10:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Dziś pierwsze zimowe zdobycie Everestu na sportowo?

Hiszpański himalaista Alex Txikon chce dzisiaj jako pierwszy człowiek w historii wejść zimą na Mount Everest na sportowo, bez użycia butli z tlenem. Towarzyszą mu dwaj Szerpowie, Ali Sadpara i Temba Bothe. To szczególny dzień, ponieważ mija 38. rocznica pierwszego w historii zimowego wejścia na Everest przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego. Niebo jest pogodne, ale temperatura wynosi minus 40 stopni, a porywy wiatru przekraczają 105 km/h. Trzymamy kciuki!

Fot. Twitter / @AlexTxikon.
Fot. Twitter / @AlexTxikon.

Piękne zimowe krajobrazy

Krajobrazy zimą wcale nie są czarno-białe. Zobaczcie, jak pięknie jest, gdy śnieg otula drzewa, dachy i pomniki. Sprawia, że jest jaśniej i czyściej. Potrafi zmienić nawet najbrzydsze potworki architektoniczne w dzieła sztuki. Zobaczcie.

Chiny powitały Rok Psa

W Chinach właśnie skończył się Rok Małpy, a rozpoczął Rok Psa. Nowy Rok to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim. Dlaczego najliczniejszy naród świata świętuje dopiero w lutym? Ponieważ jest to związane z fazami Księżyca, a Nowy Rok zaczyna się zawsze podczas jego nowiu. Ten z kolei wypadł 15 lutego o godzinie 22:05 czasu polskiego. W tym samym czasie święto światła, a więc rozpoczęcie nowego roku obchodzili też m.in. mieszkańcy Wietnamu, obu Korei, Mongolii i Tybetu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, ale będzie dzisiaj powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1020 hPa na północy do 1028 hPa na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą się wahać między obojętnymi a niekorzystnymi.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku

Potężny wstrząs o godzinie 0:39 nawiedziło południowy Meksyk. Jego epicentrum o sile M7.2 znajdowało się w rejonie miasta Pinotepa de Don Luis w stanie Oaxaca. Ognisko trzęsienia położone było zaledwie 10 km pod ziemią, stąd wstrząs okazał się dotkliwy w skutkach. Budynki kołysały się przez kilkadziesiąt sekund nawet w oddalonej o 470 km stolicy. To już drugie silne trzęsienie w Meksyku w ciągu 5 miesięcy. W poprzednim kataklizmie zginęło 369 osób.

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku

W Holandii powstanie wielka pływająca farma solarna

Holandia jest prawdziwym europejskim pionierem rozwoju i wykorzystania technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. To właśnie w tym kraju od niedawna funkcjonuje jedna z największych na świecie morskich farm wiatrowych.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

A już Holendrzy rozpoczynają pracę przy budowie jednej z największych na świecie pływających farm solarnych. Jako że kraj ten nie dysponuje zbyt dużą powierzchnią lądową i bezustannie zagraża mu podnoszący się poziom... Zobacz cały artykuł

dalej