Co się teraz dzieje w pogodzie?

We wschodniej połowie kraju utrzymują się jeszcze przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak z biegiem czasu będzie się coraz bardziej chmurzyć, bo od zachodu wędruje front z opadami śniegu, a przy silnym wietrze także zawiejami śnieżnymi. Porywy wiatru dochodzą do 40-50 km/h, na terenach okołogórskich i na krańcach północnych do 60-80 km/h, a wysoko w górach przekraczają 100 km/h. Temperatura wynosi od minus 10 stopni na wschodzie do plus 2 stopni przy granicy z Niemcami.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Metropolia otulona mgłą

Miasto Heze w Chinach, zamieszkiwane wraz z okolicami przez ponad 8 milionów ludzi, podczas napływu arktycznego powietrza zostało otulone gęstą mgłą. Zobaczcie z lotu ptaka, jak drapacze chmur wyłaniają się spośród białej zasłony. Zazdrościmy mieszkańcom i pracownikom najwyższych pięter wieżowców, bo widok, jaki mają za oknami, zapiera dech.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w ciągu ostatniej doby spadło średnio o 20-30 hPa. Dzisiaj w dalszym ciągu będzie ono spadać aż do wieczora. W tej chwili barometry pokazują od 991 hPa (niskie) na zachodnim Pomorzu do 1014 hPa (w normie) na Podkarpaciu. Warunki biometeorologiczne pozostają niekorzystne dla samopoczucia. Możemy się skarżyć na ból głowy, senność i rozkojarzenie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zawieje śnieżne na zachodzie kraju

Na zachodzie kraju przechodzą chwilami intensywne zawieje śnieżne, które mogą znacznie ograniczać widoczność na drogach. Najmocniej sypie w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim, a także w Sudetach. O poranku i przed południem śnieżyce i zawieje śnieżne dotrą także nad woj. pomorskie i kujawsko-pomorskie. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę, bo drogi mogą być śliskie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ciekawe chmury nad Polską

Chmury wreszcie były dzisiaj towarem deficytowym. Jednak tam, gdzie się pojawiły, a więc głównie nad centralnymi i północno-wschodnimi regionami kraju, upiększały niebo swym kształtem.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Spójrzcie nad Mazowsze, Mazury i Podlasie, gdzie mieliśmy porozrywane, ułożone w pasma, chmury kłębiasto-warstwowe Stratocumulus.

Fot. NASA.

Tatry o zachodzie Słońca

@Tomek po raz kolejny skorzystał z okazji, że widoczność pozioma jest rewelacyjna, i uwiecznił z miejscowości Szkodna wierzchołki Tatr z odległości niemal 150 kilometrów. Najwyższe polskie góry ukazały się dzisiaj na tle pełnego bardzo ciepłych barw zachodu Słońca.

Daleka obserwacja Tatr z odległości niemal 150 kilometrów. Fot. Tomek Ziajor.
Daleka obserwacja Tatr z odległości niemal 150 kilometrów. Fot. Tomek Ziajor.

O tej porze roku jest pięknie!

Kochacie polską przyrodę? Zobaczcie, jak pięknie potrafi być o tej porze roku :)

Zdjęcie dnia: Równia pod Śnieżką

Fantastyczny widok na Równię pod Śnieżką. Na pierwszym planie żółte zabudowania schroniska Dom Śląski. W oddali widoczne jest czeskie schronisko Luční bouda (Łąkowe Schronisko), które przerobione zostało na luksusowy hotel z najwyżej położonym browarem w środkowej Europie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Mayon coraz groźniejszy

Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS) podniósł stopień zagrożenia ze strony erupcji wulkanu Mayon z 2 do 3. Oznacza to, że lawa może zacząć spływać po stokach w ciągu najbliższych dni lub kilku tygodni. Aktywność wulkanu wciąż zwiększa się. Doszło do trzech erupcji popiołów i ponad 150 wyrzutów kamieni. Ewakuowano tysiące mieszkańców okolicznych wiosek i wprowadzono strefę zakazu wstępu w promieniu 7 kilometrów od krateru.

Fot. Quinto Ceneta / Twitter / @lloydmaronilla.
Fot. Quinto Ceneta / Twitter / @lloydmaronilla.

Zbudził się kolejny wulkan

Na Papui-Nowej Gwinei zbudził się drugi wulkan, tym razem na wyspie Bam. Położona jest ona w pobliżu innej wyspy-wulkanu Kadovar, który jest w trakcie erupcji. Kilkuset mieszkańców wyspy ewakuowano w obawie przed opadającymi popiołami, lawą i tsunami na niedaleką wyspę Ruprup, ale i ona ma zostać ewakuowana, ponieważ teraz ludności zagrażają dwa wulkany. Około 5 tysięcy osób zostanie przeniesionych na główną wyspę kraju.

Fot. Twitter / Allan Bird.
Fot. Twitter / Allan Bird.

Wokół wysp wulkanicznych Bam i Kadovar woda morska zmieniła kolor na żółty. Naukowcy są zdania, że to skutek wypływu bogatej w żelazo magmy, która rozpuszcza się barwiąc wodę na niecodzienny kolor. To jednak świadczy o skali erupcji, która może być bardzo niebezpieczna dla tysięcy mieszkańców regionu.

Słoneczny "Blue Monday"

Dzisiaj jest ponoć najbardziej depresyjny dzień w roku, tzw. Blue Monday (Niebieski Poniedziałek), ze względu na czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne. Jednak ten pierwszy czynnik, przynajmniej w Polsce, jest raczej radosny niż depresyjny, bo wreszcie zza chmur wyjrzało słoneczko. Na zdjęciu satelitarnym chmury widoczne są tylko miejscami na południu, w centrum i na północnym wschodzie kraju. Zatem jest się czym cieszyć, a nie smucić.

Zdjęcie satelitarne w dniu 15 stycznia 2018 o godzinie 14:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 15 stycznia 2018 o godzinie 14:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wystawa bałwanów śnieżnych

Harbin, zimowa stolica Chin, w tym sezonie przyciąga miliony turystów z całego świata nie tylko słynnymi już olbrzymimi lodowymi rzeźbami w kształcie Wieży Eiffela czy Koloseum, ale też wystawą kolorowych bałwanów. Zobaczcie, co słychać na największym zimowym festiwalu świata.

Samochody niczym lodowe rzeźby

Na szczycie Fichtelberg w niemieckiej części Rudaw huraganowy wiatr i drobne krople wody zmieniły samochody w przepiękne lodowe rzeźby.

Wulkan Kluczewski okiem satelity

Satelita Landsat 8 uwiecznił kolejną już erupcję wulkanu Kluczewski, znajdującego się na Kamczatce w Rosji. Wschodnie podnóża wulkanu spowite są gęstą, malowniczą mgłą.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Kolorowa chmura burzowa

@Bart przesłał nam zdjęcia iryzacji w chmurach burzowych nad Darwin w Australii. Gdy wszystkie krople wody u wierzchołka takiej chmury mają takie same rozmiary, wówczas promienie słoneczne załamują się i rozczepiają na nich, barwiąc je na wszystkie kolory tęczy.

Iryzacja na chmurze burzowej w Darwin w Australii. Fot. Bart.
Iryzacja na chmurze burzowej w Darwin w Australii. Fot. Bart.

"Wciąż czekamy na nadejście monsunu, który opóźnia się o kilka tygodni. Temperatura codziennie przekracza 30 stopni, a wilgotność dochodzi do 100 procent. Za to codziennie wypiętrzają się malownicze Cumulonimbusy przynoszące burze i ulewne deszcze, szczególnie w nocy. Zdjęcia zrobiłem podczas wędkowania z pomostu nad Morzem Timor" - napisał nam @Bart.

Iryzacja na chmurze burzowej w Darwin w Australii. Fot. Bart.

Po wielkim spadku ciśnienia nadejdą zawieje śnieżne i odwilż

Poniedziałek będzie najpogodniejszym i jednocześnie najspokojniejszym dniem tuż przed nadejściem kolejnego załamania pogody, którego zapowiedzią jest olbrzymi spadek ciśnienia. Niebawem przejdą zawieje śnieżne, a mróz ustąpi.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

O tej porze roku zmiany w pogodzie są nie tylko częste, ale też gwałtowne. Jednego dnia potrafi być słonecznie, a następnego już mokro, wietrznie i dużo zimniej. Jesteśmy chwilę przed kolejnym załamaniem aury... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy i wschodzie kraju jest pochmurno, a lokalnie występują słabe, przelotne opady śniegu. Na pozostałym obszarze niebo przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr zmienił kierunek na południowo-wschodni, a jego porywy dochodzą do 30-40 km/h. Temperatura jest niska i wynosi od minus 9 stopni na wschodzie do minus 2 stopni w Kotlinie Kłodzkiej.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wspiął się na Piramidę Cheopsa

Andrej Ciesielski z Monachium świadomie złamał prawo i wspiął się na słynną Piramidę Cheopsa w egipskiej Gizie. Budowla, która liczy sobie ponad 4500 lat, ma prawie 140 metrów wysokości. Jak możemy zobaczyć na unikalnym filmiku, rozciąga się z jej szczytu zapierają dach panorama Gizy. Nastolatkowi groziło więzienie. Ostatecznie jednak otrzymał dożywotni zakaz wjazdu do Egiptu. Andrej od tego czasu zrobił sobie selfie na szczytach wielu najwyższych budynków świata.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje wysokie, ale przez cały dzień będzie gwałtownie spadać. Jutro o tej porze będzie niższe nawet o 30 hPa. To oznacza fatalne warunki biometeorologiczne, które mogą się objawiać sennością, różnorodnymi bólami, rozdrażnieniem, obniżeniem koncentracji i spowolnieniem reakcji. W tej chwili barometry wskazują od 1023 hPa na zachodnim Pomorzu do 1034 hPa na Podlasiu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

To będzie lodowata noc

Noc zapowiada się naprawdę zimno, a to za sprawą nasilającego się wiatru, który będzie potęgować przeszywający chłód. Temperatura odczuwalna może być z tego powodu nawet o 5 stopni niższa od wskazań termometrów, i dochodzić do 10-15 stopni poniżej zera. Rano pamiętajcie o naprawdę ciepłym odzieniu, czapce, szaliku i rękawiczkach, zwłaszcza jeśli musicie oczekiwać na przystanku na autobus lub tramwaj.

To będzie lodowata noc
dalej