Tak wygląda centrum naszej galaktyki. Piękna symulacja od NASA

NASA przygotowała niesamowitą 360-stopniową symulację centrum naszej galaktyki, dzięki której możecie zobaczyć, jak wygląda najbardziej dynamicznie zmieniające się miejsce w całej Drodze Mlecznej.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Nasza piękna planeta znajduje się ok. 26 tysięcy lat świetlnych od tych obszarów. Obfitują one w masywne gwiazdy, intensywne strumienie wiatru i gazu gwiezdnego, rozgrzanego do milionów stopni, czy zaburzenia grawitacyjne spowodowane istnieniem tam masywnej czarnej dziury... Zobacz nagranie

Zdjęcie dnia: Zamek w Bobolicach

Czy wiecie, że serial "Korona Królów" powstaje m.in. na zamku w Bobolicach pod Częstochową? Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, gdzie na licznych pagórkach i wzgórzach jurajskich, wśród wapiennych ostańców, wzniesione zostały okazałe zamki, nazywane orlimi gniazdami. Dziś większość z nich znajduje się w ruinach, jednak jeszcze na początku drugiego tysiąclecia tętniły życiem.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Grody obronne miały zabezpieczać bardzo ważne szlaki handlowe powstające w państwie Piastów. Zamek w Bobolicach zbudowany został na polecenie Kazimierza Wielkiego. Po drugiej wojnie został rozebrany, jednak kilkanaście lat temu rodzina Laseckich, obecnych właścicieli zamku, zdecydowała się go odbudować. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło we wrześniu 2011 roku. Zachęcamy Was do obejrzenia galerii wszystkich zamków Szlaku Orlich Gniazd... Zobacz zdjęcia

Powodzie roztopowe w USA

Gwałtowna odwilż spowodowała powodzie roztopowe na rzekach, głównie wschodniej części USA. Sytuacja jest poważna, ponieważ kry lodowe spiętrzają się przy mostach i mogą powodować ich uszkodzenie. Dochodzi też do zalewania zamarzającą wodą zabudowań, dróg i pól uprawnych. Na przyspieszonym nagraniu możecie zobaczyć, jak spokojna rzeka Ausable (stan Nowy Jork) nagle wzbiera podczas fali powodziowej. Jej poziom w ciągu godziny podnosi się o 1,5 metra.

Nie widać końca problemów Amerykanów ze skrajną pogodą. Trwająca niemal 2 tygodnie fala arktycznych mrozów dobiegła końca, ale tylko na chwilę. Gwałtowna i głęboka odwilż spowodowała roztopy i powodzie lodowe... Zobacz cały artykuł

Coraz więcej ofiar trzęsienia

Rośnie liczna ofiar potężnego trzęsienia ziemi, które rano nawiedziło wybrzeża Peru w Ameryce Południowej. Wstrząs o magnitudzie 7,1 spowodował zawalenie się wielu budynków. Ratownicy wciąż przeczesują gruzowiska w poszukiwaniu ludzi. Dotychczasowy bilans mówi o 2 osobach zabitych i 17 zaginionych.

Wiatr pokrzyżował plany skoczkom

Pogoda pokrzyżowała plany naszym skoczkom narciarskim. Z powodu porywistego wiatru nie odbył się dzisiejszy drugi konkurs lotów narciarskich w ramach Pucharu Świata w austriackim Bad Mitterndorf. Wcześniej wiatr doprowadził do odwołania kwalifikacji. Porywy nie były bardzo silne, jednak sędziowie zdecydowali, że mogłyby stanowić dla skoczków zagrożenie.

Fot. unsplash / Jörg Angeli.
Fot. unsplash / Jörg Angeli.

Jak informuje PolsatSport.pl zawody na Kulm są próbą generalną przed mistrzostwami świata w lotach, które w dniach 18-21 stycznia gościć będzie niemiecki Oberstdorf... Dowiedz się więcej

Zabójczy wstrząs w Peru

Niestety, pierwsze raporty po porannym trzęsieniu ziemi w Peru, nie są optymistyczne. Jak podają miejscowe władze, runęło co najmniej 25 budynków. Jest pierwsza ofiara śmiertelna i 50 rannych. To pierwsze ofiary trzęsienia ziemi na świecie w tym roku. Na szczęście nie odnotowano tsunami, przed którym wcześniej ostrzegały służby. Przyczyną wstrząsu jest odprężenie w skałach na styku Płyty Nazca, nacierającej na Płytę Południowoamerykańską w tempie nawet 7 cm rocznie.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Na rowerze do mroźnego Ojmiakonu

61-letni Francuz dotarł na rowerze do Ojmiakonu, jednej z najzimniejszych miejscowości w Rosji. Kto z Was pisałby się na wyczerpującą podróż rowerową na biegun zimna północnej półkuli przy 50-stopniowym mrozie przez oblodzone drogi?

Chiński lądownik Chang'e 3 wciąż działa! Znajduje się na Księżycu od 5 lat

To niesamowite, ale radioamatorom udało się nawiązać kontakt z przebywającym od 2013 roku na Srebrnym Globie lądownikiem Chang'e 3, który należy do Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA).

Chiński lądownik Chang'e 3 na Srebrnym Globie. Fot. CNSA.
Chiński lądownik Chang'e 3 na Srebrnym Globie. Fot. CNSA.

Co prawda agencja nie udziela żadnych informacji na temat działalności swojego lądownika, to jednak pasjonaci odbierania sygnałów z kosmosu, informują, że na 100 procent w Chang'e 3 działa system zasilania... Zobacz cały artykuł

Prognoza 16-dniowa: Zaskakująca pogoda na koniec stycznia

W pierwszych regionach kraju rozpoczęły się ferie zimowe, jednak póki co, poza mrozem, śniegu niemal nie przynoszą. Czy w drugiej połowie stycznia zima na dobre rozpakuje swe walizki? Prognoza 16-dniowa jest zaskakująca.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Czego możemy się spodziewać do końca stycznia?... Zobacz prognozę 16-dniową

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na większym obszarze kraju utrzymuje się pochmurna pogoda, na wschodzie miejscami z bardzo słabymi i przelotnymi opadami śniegu. Na południu niebo przejaśnia się, a miejscami także rozpogadza. Wiatr wieje dość silnie ze wschodu, przy tym potęgując odczucie zimna. Na termometrach mamy od minus 8 stopni na Suwalszczyźnie do minus 1 stopnia przy granicy z Niemcami.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Peru: Potężny wstrząs i groźba tsunami

Do potężnego trzęsienia ziemi doszło dzisiaj o godzinie 10:18 czasu polskiego u wybrzeży Peru w Ameryce Południowej. Epicentrum wstrząsu o magnitudzie 7,1 znajdowało się zaledwie 30 kilometrów od wybrzeża, a ognisko 40 kilometrów pod dnem Pacyfiku. W związku z tym wydano ostrzeżenie przed tsunami dla mieszkańców wybrzeży Peru, w promieniu 300 kilometrów od epicentrum trzęsienia.

Epicentrum trzęsienia ziemi w Peru. Fot. USGS.
Epicentrum trzęsienia ziemi w Peru. Fot. USGS.

Lodowata kąpiel na Syberii

Mówi się, że większa część mieszkańców Syberii to tzw. morsy. Nie straszne są im kąpiele w lodowatej wodzie. O tej porze roku warunki atmosferyczne są najlepsze ku temu, by przekonać się, kto rzeczywiście zasługuje na miano morsa. Dodajmy, że podczas nagrania filmiku temperatura wynosiła minus 44 stopnie, a odczuwalna minus 50 stopni.

Sahara bez ani jednej chmurki

Bardzo ciekawie prezentuje się wczorajsze zdjęcie satelitarne Europy i Afryki. Nasz kontynent w przeważającej części jest przysłonięty przez chmury, które przynoszą opady deszczu i śniegu. Zupełnie inny typ pogody panuje w całej północnej części Afryki, gdzie niebo jest błękitne i zupełnie wolne od chmur. Piękna aura panuje też w krajach Bliskiego Wschodu.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Myszy schroniły się przed mrozem w bankomacie

Pracownicy banku w Astanie, stolicy Kazachstanu, znaleźli w bankomacie dwie myszy, które schroniły się tam przed 25-stopniowym mrozem. Gryzonie zdążyły poobgryzać i zabrudzić banknoty. Straty oszacowano w przeliczeniu na niemal 200 złotych. Internauci nie pozostawili na myszkach suchej nitki. Żądali przykładnego ukarania np. wydając je kotom na pożarcie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, ale zaczęło już spadać. W tej chwili barometry wskazują od 1031 hPa w Małopolsce do 1040 hPa na Suwalszczyźnie. Warunki biometeorologiczne wraz z rozpogodzeniami powinny się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po co nam pszczoły?

Pszczoły to małe, ale bardzo inteligentne i pracowite owady. Dlaczego bez nich ludzkość długo by nie przetrwała? Opowie Wam o tym nasz czytelnik Jarosław Gerczak, którego życiową pasją są właśnie pszczoły.

Dziura w chmurze ujawniła śnieg

Dzisiaj mieszkańcy tylko niektórych regionów kraju mogli się cieszyć pogodnym niebem. Które to były miejsca? Możemy to zobaczyć na zdjęciu z satelity Suomi NPP. Rozpogodziło się nad pograniczem Wielkopolski, Kujaw i Pomorza, a także nad Warmią, Mazurami, Podlasiem i północnym Mazowszem. Tam chmury warstwowe stratus zanikły ujawniając błękitne niebo.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 stycznia 2018 roku. Fot. NASA / Suomi NPP / VIIRS.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 stycznia 2018 roku. Fot. NASA / Suomi NPP / VIIRS.

Jedna z tych dziur w powłoce chmurowej, ujawniła pokrywę śnieżną ciągnącą się w pasie od zachodniego Pomorza po północną Wielkopolskę. Leży tam nie więcej niż 1 cm białego puchu. W niedzielę rozpogodzeń będzie dużo więcej, za co trzymamy kciuki.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 13 stycznia 2018 roku. Fot. NASA / Suomi NPP / VIIRS.

Zima przy karmniku

Przymroziło i bieszczadzkie ptaszki zaczęły pobierać smaczne jedzonko przygotowane przez leśników z Baligrodu. Przy karmniku panowała zgoda, jak nigdy. Zobaczcie nagranie od leśnika Kazimierza Nóżki.

Płonąca część chińskiej rakiety Long March 3B spadła na wioskę

Chińska rakieta Long March 3B (CZ-3B) wyniosła z kosmodromu Xichang, położonego w południowo-środkowej części Chin, dwa satelity konstelacji nawigacyjnej Beidou.

Fot. Twitter / 9ifly.cn
Fot. Twitter / 9ifly.cn

Niestety, jak to zwykle bywa w startach chińskich rakiet, części rakiety nie spadły do wody, tylko na ląd. Tym razem całe wydarzenie nie przebiegło jednak tak, jakby życzyły sobie tego władze... Zobacz cały artykuł

Zdjęcie dnia: Lód na jeziorach

Całodobowy mróz panujący we wschodniej części kraju sprawia, że jeziora i stawy zaczyna pokrywać lód.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej