Joyce pustoszy Australię

Cyklon tropikalny imieniem Joyce przynosi porywiste wiatry i ulewne deszcze na półpustynnych i pustynnych obszarach północno-zachodniej i zachodniej Australii. Według danych WMO spadło tam już ponad 100 mm deszczu, ale ostateczna suma opadów może sięgnąć nawet 250 mm. Miejscami okresowe rzeki wezbrały i podtopiły drogi i zabudowania. Joyce to już 5. cyklon w tym sezonie, który zakończy się dopiero w marcu lub kwietniu.

Na Sycylii jak w środku zimy

Śnieg na włoskiej Sycylii, poza stożkiem wulkanu Etna, pojawia się niesłychanie rzadko. Jego rolę o tej porze roku pełni grad. W Mesynie spadło go właśnie tak dużo, że mieszkańcy mogli mówić o namiastce zimy. Zobaczcie, jak wyglądały ulice miasta po gwałtownej burzy.

Kadovar coraz groźniejszy

Nie ustaje erupcja wulkanu Kadovar w Papui-Nowej Gwinei. Z krateru wydobywają się popioły i duże ilości dwutlenku siarki, które zaczynają docierać do zachodniej części sąsiedniej wyspy Ruprup, gdzie schronili się ewakuowani mieszkańcy. W dalszym ciągu istnieje zagrożenie osunięcia się do morza ścian wulkanu i wyzwolenia niebezpiecznego tsunami. Władze informują, że na wyspie Ruprup rośnie aktywność geotermalna, co ma związek z erupcją Kadovara.

Przygoda na Alasce: Tradycyjne Święta i wyjątkowe witanie 2018 roku

Śledzimy losy dwóch młodych Polek ze Śląska, które postanowiły rzucić wszystko i wyjechać na Alaskę, aby spełnić swoje marzenie i żyć wśród dzikiej przyrody. Z ich kolejnej relacji dowiecie się, jak spędziły Święta i powitały 2018 rok.

"Magiczny Autobus" z filmu Into The Wild z 2007 roku. Fot. Joanna i Gabriela.
"Magiczny Autobus" z filmu Into The Wild z 2007 roku. Fot. Joanna i Gabriela.

Ostatni czas obfitował w wiele ważnych dla nas wydarzeń. Pierwsze Święta spędzone poza domem, szalony Sylwester i Nowy Rok. Zacznijmy jednak od wyprawy, która zapadnie nam w pamięć do końca życia... Zobacz całą relację

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Od wschodnich dzielnic w kierunku centrum niebo przejaśnia się, a na północnym wschodzie nawet rozpogadza. Wciąż chmurzy się na zachodzie i południu, tam też lokalnie występują słabe, przelotne opady śniegu. Wiatr nasila się wiejąc ze wschodu. Temperatura wynosi od minus 6 stopni na Podlasiu do zera na Dolnym Śląsku.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Budzi się wulkan Tenorio?

Mieszkańcy Kostaryki z niepokojem patrzą na wulkan Tenorio, którego rejon nawiedziła właśnie seria 40 trzęsień ziemi. Nigdy wcześniej nie notowano tam tak dużej liczby wstrząsów. Władze parku narodowego, na obszarze którego znajduje się wulkan, wydały zakaz wstępu i ewakuowały wszystkich turystów. Nie wiadomo czy wstrząsy są zapowiedzią erupcji, zwłaszcza, że byłaby pierwszą w spisanej historii. Wulkan, dotąd uważany za wygasły, mógł dotąd jedynie drzemać.

Fot. Cindy Stine / USGS.
Fot. Cindy Stine / USGS.

Nie ma to jak naturalny grzejnik

Wyjątkowe chłody, które zapanowały w Szanghaju zmusiły zwierzęta z tamtejszego ogrodu zoologicznego do ogrzania się. Zobaczcie, jak urocze fenki, lemury i surykatki ogrzewały się wzajemnie.

Pierwszy raz w życiu zobaczył śnieg

Kiedyś musi być ten pierwszy raz. Rekordowe fale mrozów, które nawiedziły na początku stycznia Amerykę Północną, napłynęły aż nad południowe regiony USA, w tym nad Teksas, gdzie w niektórych miejscowościach spadł pierwszy śnieg od niepamiętnych czasów. Zobaczcie, jak młody Teksańczyk zareagował na widok białego puchu, który wcześniej widział tylko na filmach i zdjęciach.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie, które jest bardzo wysokie, do południa będzie jeszcze rosnąć, ale po południu lekko się obniży. W tej chwili na barometrach mamy od 1030 hPa w Małopolsce do 1042 hPa na Suwalszczyźnie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Śnieżyce paraliżują Japonię

Śnieżyce w kraju, w którym komunikacja publiczna działa jak w zegarku, bywają wyjątkowo paraliżujące. Niestety, miliony mieszkańców japońskich wysp Kiusiu i Sikoku muszą się mierzyć z gigantycznymi zaspami. W jednej z nich utknął pociąg z 430 pasażerami. Japońska Służba Meteorologiczna ostrzegła przed śliską nawierzchnią dróg i zagrożenie lawinowym. Nie wszyscy jednak są ostrożni, a skutkiem tego jest 9 osób rannych w wypadkach drogowych.

Grad zniszczył 50 domów

Olbrzymie gradziny, które spadły na Zimbabwe w Afryce, spowodowały zniszczenie blisko 50 domów. Jak informuje The Herald rannych zostało 20 osób, które mają siniaki i urazy głowy. Lodowe kule spadające z chmury burzowej miały wielkość piłek tenisowych. Bez problemu dziurawiły dachy, wybijały szyby w oknach i niszczyły uprawy.

Fot. YouTube / Ileiha Marnam.
Fot. YouTube / Ileiha Marnam.

Między plusem a minusem

Na północy, wschodzie i w centrum kraju panował dzisiaj całodobowy mróz. Najzimniej było na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie, gdzie temperatura spadła do minus 3 stopni. Z kolei na zachodzie i południu kraju popołudnie przyniosło dodatnie temperatury do 2 stopni.

Między plusem a minusem

Zdjęcie dnia: Szadzią malowane

Gdy zima jest bez śniegu, krajobrazy nie zachwycają. Jednak, gdy pomaluje je szadź, zmieniają się nie do poznania.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Erupcja wulkanu we Włoszech

W ostatnich dniach miały miejsce kolejne erupcje wulkanu Stromboli, który położony jest na wodach Morza Tyrreńskiego we Włoszech. Do największej erupcji doszło wczoraj wieczorem. Huk usłyszeli wszyscy mieszkańcy wyspy. Gdy spojrzeli w kierunku krateru trysnęła fontanna lawy. Telewizja RAIUNO podała, że niektórzy mieszkańcy myśleli, że pada deszcz, jednak w rzeczywistości był to dźwięk upadających kamieni wulkanicznych. Nowa fala aktywności Stromboli trwają już 3 miesiące.

Wielka ulewa w państwie-mieście

Taka ulewa zdarza się raz na stulecie. Singapur, będący jednocześnie państwem i miastem, znalazł się pod wodą, krótko po tym, gdy w krótkim czasie spadło aż 120 mm deszczu. Mieszkańcy musieli brodzić w wodzie po kolana. Woda wdarła się do parkinów podziemnych i piwnic. W obniżeniach terenu jej poziom sięgał nawet 2 metrów.

Paraliżująca zawieja śnieżna

Potężna zawieja śnieżna nawiedziła Astanę, stolicę Kazachstanu. Z powodu ograniczonej widoczności doszło do chaosu w ruchu drogowym i lotniczym. Strażacy zabezpieczali dachy, które zostały uszkodzone lub zerwane przez wichurę. Nie dość, że było zimno, to jeszcze temperatura odczuwalna była znacznie niższa od wskazań termometrów.

Tatry wyłaniają się z morza chmur

Na niesamowite widoki mogą liczyć wszyscy ci turyści, którzy wybrali się dzisiaj na tatrzańskie szczyty. Panorama roztaczająca się chociażby w Kasprowego Wierchu potrafi zaprzeć dech w piersi.

Widok na Halę Goryczkową z Kasprowego Wierchu w Tatrach. Fot. TOPR.
Widok na Halę Goryczkową z Kasprowego Wierchu w Tatrach. Fot. TOPR.

To zjawisko nazywane "morzem chmur". Poniżej warstwy chmur, a więc w dolinach, panuje ponura i mglista aura. Z kolei nad szczytami niebo jest błękitne i wolne od chmur.

Widok na Halę Gąsienicową z Kasprowego Wierchu w Tatrach. Fot. TOPR.

Ucieczka przed powodzią błotną

Ulewy, które nawiedzają Kalifornię, nie ustają. Ziemia s podczas największego w historii tego stanu pożaru nie jest w stanie przyjmować gigantycznych ilości deszczówki, zmienia się w błoto i osuwa na zabudowania i drogi. Żywioł zabił już 15 osób, a ponad 40 kolejnych jest zaginionych. W Burbank ponad Los Angeles panuje chaos. Ludzie uciekają samochodami przed ścigającymi ich powodziami błotnymi. Mamy nadzieję, że kierowca z poniższego nagrania miał szczęście i zdołał uciec.

Soczi otulone mgłą

Zobaczcie malowniczą mgłę morską, która spowija rosyjski kurort Soczi.

Wyż zaczyna się rozpychać. Przyniesie nam zmianę pogody

Na pograniczu Skandynawii i Rosji zaczyna rozrastać się wyż atmosferyczny, który sięgnie Polski i przyniesie nam długo oczekiwaną poprawę pogody. Co się zmieni?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zmiany w pogodzie zapowiada ciągły wzrost ciśnienia, które niebawem sięgnie nawet 1040 hPa. Źródłem jest wyż, który znajduje się na pograniczu Finlandii i Rosji... Zobacz cały artykuł

dalej