Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Wyż zaczyna się rozpychać. Przyniesie nam zmianę pogody

Na pograniczu Skandynawii i Rosji zaczyna rozrastać się wyż atmosferyczny, który sięgnie Polski i przyniesie nam długo oczekiwaną poprawę pogody. Co się zmieni?

Fot. TwojaPogoda.pl

Zmiany w pogodzie zapowiada ciągły wzrost ciśnienia, które niebawem sięgnie nawet 1040 hPa. Źródłem jest wyż, który znajduje się na pograniczu Finlandii i Rosji. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zbliży się do Estonii i Łotwy. Im bliżej nas będzie się znajdować, tym opadów będzie mniej.

Póki co w różnych regionach Polski mamy do czynienia ze słabymi, przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Jednak systematyczny spadek temperatury sprawi, że deszcz ostatecznie przejdzie w śnieg, a krajobrazy zaczną się miejscami zabielać. Na razie na bardzo niewielką skalę.

Od soboty (13.01) wyż zacznie wypierać strefę wilgoci, jednocześnie opady będą słabnąć i zanikać, a niebo, najpierw od regionów wschodnich, będzie się przejaśniać i rozpogadzać. Do niedzieli (14.01) rozpogodzi się także na zachodzie kraju.

Wyż nie jest jednak na tyle stabilny, abyśmy mogli liczyć na bezchmurne niebo jednocześnie w całej Polsce. Musimy się więc liczyć, że lokalnie nadal mogą zalegać niskie chmury warstwowe, którym może też towarzyszyć gęsta mgła, marznąca i osadzająca szadź.

Na większym obszarze kraju spodziewamy się natomiast całodobowego mrozu, który największy będzie w dzielnicach wschodnich, a najlżejszy w zachodnich. W ciągu dnia odnotujemy od minus 3-4 stopni na wschodzie do zera na zachodzie, a w nocy od minus 10 stopni na wschodzie do minus 5 stopni na zachodzie kraju.

Od początku przyszłego tygodnia znów zacznie do nas płynąć cieplejsza masa powietrza, która sprawi, że na zachodzie i południu temperatura przejdzie na wartości dodatnie, a porywisty wiatr z południa rozpędzi chmury. To będzie kolejna zmiana pogody, tym razem na cieplejszą, ale za to wietrzną i mokrą.

Korzystajmy więc z rozpoczynającej się poprawy pogody, a zwłaszcza z pogodnego nieba, tym razem w sam raz na weekend.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda