Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Cuda dzieją się z temperaturą. Nasze zdrowie może na tym ucierpieć

Przejście z zimnych do ciepłych mas powietrza zwykle przebiega bardzo gwałtownie. Objawia się to bardzo dużymi wahaniami temperatury, które mogą przekraczać 20 stopni. To niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Fot. Pxhere.

Spodziewane większe ocieplenie sprawi, że w ciągu zaledwie tygodnia temperatura wzrośnie nawet o ponad 40 stopni. Tam, gdzie notowano ostatnio poniżej minus 20 stopni, za kilka dni będzie niemal 20 stopni ciepła. Jednak temperatura ulega wahaniom jeszcze szybciej.

Przekonali się o tym wczoraj (5.03) mieszkańcy Suwalszczyzny, która była w ostatnim czasie jednym z najmroźniejszych miejsc w naszym kraju. Jeszcze o poranku temperatura wynosiła aż minus 20 stopni. Jednak w ciągu zaledwie 8 godzin ociepliło się o całe 20 stopnie, ponieważ po południu było już zero.

Podobny gigantyczny skok temperatury miał miejsce w niedzielę (4.03) w Kotlinie Jeleniogórskiej, u stóp Karkonoszy. O poranku termometry pokazywały tam minus 17 stopni. Jednak po upływie 9 godzin było już o 22 stopnie cieplej. Po południu termometry pokazały w cieniu 5 stopni na plusie.

Ociepliło się naprawdę szybko i głęboko. Wczoraj (5.03) w Słubicach, które często nazywane są biegunem ciepła, temperatura sięgnęła w najcieplejszym momencie dnia nawet 8 stopni. W Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim było w tym czasie 7 stopni, a w Szczecinie i Wrocławiu 6 stopni.

Kolosalne dobowe wahania temperatury to skutek pogodnego nieba, które sprzyjało bardzo silnemu wychłodzeniu powietrza w godzinach nocnych i porannych oraz jego gwałtownemu ogrzaniu w ciągu słonecznego dnia.

20 stopni różnicy to już wartość skrajna, ale w historii meteorologii zdarzały się jeszcze większe, oczywiście były one rekordowe i nijak miały się do normy. Na przykład w Płocku na Mazowszu w nocy z 6 na 7 stycznia 1982 roku zanotowano spadek temperatury z plus 8 do aż minus 20 stopni, czyli aż o blisko 30 stopni.

W skali świata rekord jest jeszcze bardziej imponujący. W mieście Browning w amerykańskim stanie Montana w nocy z 23 na 24 stycznia 1916 roku temperatura spadła z plus 7 do aż minus 49 stopni. W tym przypadku różnica temperatury sięgnęła ponad 50 stopni.

Nasze zdrowie może ucierpieć

Niestety, nagłe zmiany temperatury niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Powodują one bowiem osłabianie organizmu, a tym samym zwiększają jego podatność na wirusy np. grypy. Pamiętajmy więc, aby dobierać ubiór w zależności od aktualnie panującej temperatury, a nie sugerować się kalendarzem, bo możemy się niemiło zaskoczyć.

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na dostarczanie organizmowi dużej ilości witamin. Znajdziemy je przede wszystkim w cytrusach, orzechach, warzywach, rybach. Możemy wspomagać się suplementacją w różnych postaciach (tabletki, płyny, proszki). Osoby z obniżoną odpornością mogą wspomagać się np. przyjmując żeń-szeń, cynk, rhodiola. I oczywiście nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu. Nie chodzi tylko o wodę, ale przede wszystkim o przyjmowanie dużej ilości płynów, np. zup, herbat, kawy - powiedziała nam Anna Jurgielaniec, kosmetolog z Gabinetu Kosmetologii "Geranium" w Koszalinie.

W tym tygodniu dni z dużymi wahaniami temperatury będzie więcej. O porankach może być zimno, z przymrozkami, a po południu ciepło, nawet powyżej 10 stopni. Pogodne niebo powinno być dla nas ostrzeżeniem, że skrajności termiczne mogą być duże.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / Arizona State Univerity.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda