FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Kula ognia, grzmot i wstrząs ziemi. W stanie Michigan spadł meteoryt

Do niecodziennego zjawiska doszło w amerykańskim stanie Michigan, gdzie nocne niebo rozjaśnił potężny meteor. Mieszkańcy mówią o kuli ognia, donośnym grzmocie i trzęsieniu ziemi. Ich relacje potwierdzają astronomowie i sejsmolodzy.

Fot. YouTube / CR 2.0.
Fot. YouTube / CR 2.0.

Noc z wtorku na środę (16/17.01) nie minęła spokojnie w rejonie amerykańskich Wielkich Jezior. Około godziny 20:11 niebo przeciął powolny, bardzo jasny meteor. Można go było obserwować od Chicago przez Detroit aż po Cleveland. Amerykańskie Towarzystwo Meteorowe (AMS) otrzymało ponad 350 raportów z obserwacji bolidu.

Przeszło 100 osób twierdzi, że słyszało grzmoty chwilę po tym, jak bolid kilkukrotnie rozbłysł, a następnie drżenie ziemi. W pewnej chwili zrobiło się jasno, jak w środku dnia. Najwięcej raportów pochodzi z okolic Detroit. To właśnie tam odczuwalny był też wstrząs, który potwierdzili sejsmolodzy z Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych (USGS).

Odnotowali oni trzęsienie ziemi o magnitudzie 2,0 z epicentrum na północno-wschodnim przedmieściu Detroit, na obszarze powiatu Macomb. Naukowcy zyskali tym samym pewność, że meteoroid był na tyle duży, że nie spłonął w całości w ziemskiej atmosferze, lecz we fragmentach spadł na ziemię. Uderzenie w glebę było tak duże, że wyzwoliło słaby wstrząs, ale jednak odczuwalny w aż 6 stanach.

Sejsmometry to na tyle czułe urządzenia, że z ich pomocą można określić miejsce wstrząsu z dokładnością do kilometrów. Dzięki temu naukowcy będą wiedzieć, gdzie szukać kosmicznej skały. W ostatnim czasie w ziemską atmosferę weszło już kilkadziesiąt meteoroidów, które pozostawiały na tyle jasne meteory, abyśmy mogli je zobaczyć na nagraniach umieszczanych przez naocznych świadków w globalnej sieci. Kilkukrotnie jasne bolidy były także obserwowane nad Polską.

Meteoroidy wchodzą w ziemską atmosferę z zawrotną prędkością nawet 250 tysięcy kilometrów na godzinę. Zazwyczaj są na tyle małe (wielkości kamyków), że w całości spalają się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad ziemią. Spadają tylko te największe. Szacuje się, że każdego dnia w ziemię uderza około 300 ton kosmicznej materii.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Amerykańskie Towarzystwo Meteorowe.

prognoza polsat news