FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wraca mróz, a potem będzie gorąco. Wiemy, kiedy

Przed nami duże ochłodzenie, które nocami i o porankach objawi się w postaci sporych przymrozków. Jednak bardzo przyjemne temperatury i pogodne niebo znów do nas wrócą. Znamy dokładną datę.

Znów będzie bardzo ciepło. Fot. Pixabay.
Znów będzie bardzo ciepło. Fot. Pixabay.

Jeszcze wczoraj (5.04) cieszyliśmy się prawdziwie wiosenną pogodą. Było słonecznie i bardzo ciepło. W większości regionów kraju termometry w cieniu pokazały od 20 do 22 stopni. Dokuczliwy był jedynie bardzo silny wiatr, który zapowiadał załamanie pogody.

Dzisiaj (6.04) po opadach deszczu z biegiem dnia niebo będzie się przejaśniać i rozpogadzać, jednak nie będzie już tak ciepło z powodu napływu zupełnie odmiennej masy powietrza oraz porywistego wiatru, który będzie nasilać odczucie przenikliwego zimna.

W najcieplejszym momencie dnia odnotujemy zaledwie około 10 stopni, a to oznacza, że z dnia na dzień temperatura maksymalna spadnie przeważnie o całe 10 stopni, a miejscami jeszcze więcej. Jednak odczuwalnie, z powodu opadów i wiatru, będzie znacznie zimniej.

Od połowy tygodnia chociaż dominować będą większe przejaśnienia i rozpogodzenia, a opady pojawiać się będą tylko miejscami i przelotnie, to temperatury pozostaną obniżone. Popołudniami spodziewamy się od 6-8 stopni na wschodzie do 10-12 stopni na zachodzie.

Noce i poranki przynosić będą przymrozki w całym kraju, z biegiem dni drugiej połowy tygodnia coraz silniejsze. Ich apogeum nastąpi nad ranem w piątek (10.04), gdy temperatura spadnie od -1 do -5 stopni, a na północnym wschodzie do -7 stopni. Przy gruncie będzie jeszcze zimniej.

Jednak są też dobre wieści, ponieważ dość szybko wróci przyjemne, ciepłe powietrze. Według amerykańskiego modelu prognostycznego GFS nastąpi to już w nadchodzący weekend (11-12.04). Termometry pokażą wtedy od 12-15 stopni na wschodzie do 20-25 stopni na zachodzie kraju.

Europejski model ECMWF wskazuje, że ocieplenie nadejdzie nieco później, w pierwszej połowie przyszłego tygodnia, ale za to będzie silniejsze. Przynajmniej przez kilka dni z rzędu temperatury powinny sięgać od 15 do 20 stopni, a następnie około 20 stopni, na przeważającym obszarze kraju.

Bardzo ciepłej aurze będzie towarzyszyć pogodne niebo, jednak przypłacimy to ponownie silniejszym wiatrem, chociaż nie we wszystkie dni będzie nam dokuczać. Jak na pierwszą połowie kwietnia i tak aura będzie dla nas łaskawa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news