FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Uderzy w Polskę niczym młot. Zacznie się w środku nocy

Nie liczmy na spokojną pogodę w ostatnich dniach sierpnia. Oprócz upału, burz i ulew, spodziewamy się też wichur. Porywy wiatru przekraczające 90 km/h mogą łamać drzewa, zrywać dachy i wyłączać prąd.

Halny może mieć siłę huraganu. Fot. imweather.com
Halny może mieć siłę huraganu. Fot. imweather.com

Najbliższe dni będą wietrzne, za sprawą sporego zróżnicowania ciśnienia między zachodnimi i wschodnimi krańcami Polski. Porywy dochodzące do 30-50 km/h będą jednak zaledwie przedsmakiem tego, do czeka nas począwszy od czwartku (28.08).

Wiatr zmieni swój kierunek z zachodniego na południowy, a to oznacza, że na terenach górzystych i okołogórskich uaktywni się halny. Jego pierwsze podmuchy w Sudetach i Karpatach zaczną być odczuwalne już w nocy ze środy na czwartek (27/28.08).

Halny może mieć siłę huraganu

Jednak halny najbardziej rozpędzi się w czwartek (28.08) między przedpołudniem a popołudniem. Strumień ciepłego powietrza będzie wówczas unosić się, ochładzać i skraplać nad szczytami górskimi, a następnie z impetem opadać ku dolinom, ogrzewając się i osuszając.

Na mapie widoczne są porywy wiatru (km/h) w czwartek. Fot. wxcharts.com

Jego porywy mogą dochodzić w miejscowościach położonych u stóp gór do 60-90 km/h, w dolnych partiach gór do 100 km/h, a w partiach szczytowych powyżej 100 km/h. Miejscami halny może osiągać nawet powyżej 120 km/h, zwłaszcza powyżej wysokości 1500 metrów.

W piątek (29.08) bardzo silny halny (fen) utrzyma się w Karpatach, ale ustanie w Sudetach. Jego porywy nadal mogą w partiach szczytowych, głównie Tatr, przekraczać 120 km/h. Kolejki linowe mogą zostać wstrzymane. Lepiej nie wychodzić na eksponowane szlaki górskie.

Jak długo utrzyma się wichura?

W weekend (30-31.08) chociaż w górach nadal będzie porywiście wiać, to jednak nie będzie to już tak silna i niebezpieczna wichura, jak w poprzednich dniach. Zagrożenie stanowić mogą dla odmiany przelotne deszcze i burze.

Halny to ciepły i suchy wiatr, który na wyżej położonych obszarach południowej, ale również częściowo centralnej Polski, może łamać i powalać drzewa, uszkadzać zadaszenia budynków oraz zrywać linie energetyczne.

Trzeba się liczyć z tym, że konary mogą blokować ruch drogowy, utrudniać ruch kolejowy i lotniczy, a także możliwe są też przerwy w dostawach prądu. Warto zachować szczególną ostrożność i stosować się do komunikatów służb cywilnych.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news