FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tego jeszcze w Polsce nie było. Skutek będzie fatalny

Po wielu deszczowych tygodniach wróciła susza, która z biegiem dni nasila się coraz bardziej. Skutek to kolejne rekordowo niskie poziomy wód w rzekach i problemy z dostępem do wody pitnej.

Spadnie bardzo niewiele deszczu. Fot. wxcharts.com
Spadnie bardzo niewiele deszczu. Fot. wxcharts.com

Władzę nad pogodą w naszym kraju znów przejmują wyże baryczne, a te oznaczają piękną pogodę. Jednak jest pewien haczyk, który nie każdy zauważa, a wkrótce może się okazać zgubny w skutkach dla większości z nas.

Wysychające rzeki znów biją rekordy

Wszyscy pragnęlibyśmy słonecznej i ciepłej pogody u kresu wakacji i we wrześniu, a najlepiej żeby ciągnęła się ona też przez całą jesień. Jednak właśnie o tej porze roku skutki braku opadów są najbardziej dotkliwe.

Objawiają się wysychaniem gleby oraz opadaniem poziomu wód w rzekach. W ostatnich dniach padły kolejne rekordy, a już zapowiadają się nowe. Wisła w Warszawie może opaść poniżej 11 centymetrów, a więc rekord wszech czasów z 8 lipca może zostać pobity.

Sumy opadów (mm) przez kolejny tydzień. Fot. wxcharts.com

Jeśli sprawdzą się przewidywania IMGW-PIB, to jeszcze przed końcem tygodnia lustro wody w Wiśle opadnie do zaledwie 5 centymetrów, czego nigdy wcześniej nie obserwowano. Warszawa na szczęście nie zostanie pozbawiona ujęcia wody pitnej, ponieważ pobiera się ją spod dna rzeki.

Jednak w wielu innych regionach Polski, gdzie woda pobierana jest z mniejszych rzek, które wyschną całkowicie, problem jest jak najbardziej realny. Wrzesień może się okazać pod tym względem wyjątkowo fatalny, zwłaszcza, że zapowiada się sucho i słonecznie.

Kolejny tydzień bez kropli deszczu

W perspektywie następnego tygodnia na przeważającym obszarze kraju deszcz nie spadnie w ogóle lub będzie go bardzo niewiele, najwyżej do 1-3 mm. Wyjątek stanowić będą krańce południowe, południowo-wschodnie i północne, gdzie popada mocniej, do 10-30 mm.

Chociaż wkraczamy w ostatnią dekadę sierpnia, to prawie wszędzie miesięczna norma opadów została zapełniona w mniej niż połowie, a częściowo na południu, wschodzie i północnym zachodzie spadło dotychczas tylko 10-20 procent normy deszczu.

Jak wynika z danych IMGW-PIB, w Warszawie od początku miesiąca spadło zaledwie 4 procent normy sierpniowej opadów, w Białymstoku 3 procent, a w Terespolu 2 procent. To zaledwie 1-2 mm deszczu, podczas gdy norma wynosi 60-70 mm.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news