W ostatnich dniach media społecznościowe obiegają zdjęcia pierwszych w tym sezonie kurek. Grzybiarze wychodzą z lasów z ich pełnymi koszykami.
Biorąc pod uwagę fakt, że pada prawie codziennie, miejscami intensywnie, bo w towarzystwie burz, a temperatura jest wysoka zarówno w dzień, jak i w nocy, to w lasach można się natknąć na przysmaki runa.
W pierwszej połowie czerwca można oprócz kurek znaleźć nieliczne okazy borowika szlachetnego, podgrzybka brunatnego, maślaka zwyczajnego, koźlarza babki, pieczarki polnej, czubajki kani, gołąbka.

Na udane grzybobranie można liczyć w wielu regionach kraju. Z naszych redakcyjnych wyliczeń wynika, że świetne warunki na grzyby są przede wszystkim na południu, północy i w centrum.
Spadło tam bardzo dużo deszczu, a średnia dobowa temperatura jest korzystna dla rozwoju grzybni. Nieco gorsze warunki panują we wschodnich regionach, a zwłaszcza na północnym wschodzie. Jednak w każdym zakątku kraju warto wybrać się do lasu.
Nawet jeśli kosz nie będzie pełny, w leśnych ostępach zawsze można się odstresować i zrelaksować oddychając czystym powietrzem i delektując się zapachami lasu po opadach. Na prawdziwe grzybobranie przyjdzie nam poczekać jeszcze trzy miesiące, ale szybko zleci.
Mniej niż połowa grzybów jest jadalna
Zanim jednak wybierzesz się do lasu, pamiętaj, że grzyby są równie smaczne, co niebezpieczne, zwłaszcza wówczas, gdy ich od siebie nie odróżniasz. A nie jest to proste, bo w Polsce mamy aż 3300 gatunków grzybów, z których 1300 jest jadalnych, a tylko 44 dopuszczone do użytku przez Ministerstwo Zdrowia.
Należy też pamiętać, że 200 gatunków grzybów jest trujących, z czego kilka śmiertelnie. Niektóre grzyby mogą wywołać zatrucie całkiem nieoczekiwanie. Na przykład po spożyciu czernidłaka pospolitego przez 3 dni nie możecie spożywać alkoholu, ponieważ może wówczas dojść do silnego zatrucia.
Mitem jest również długotrwałe gotowanie trujących grzybów, które ma ponoć usunąć z nich toksyny. Nic z tych rzeczy, grzyby trujące są trujące nawet po obróbce termicznej, a zjedzenie nawet ich niewielkiego kawałka może Was kosztować zdrowie, a nawet życie.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe.