Profesor Ed Hawkins z Uniwersytetu Reading w Anglii opracował wizualizacje, które w bardzo łatwy i intuicyjny sposób uświadamiają nam o tym, jak szybko postępuje globalne ocieplenie klimatu.
Nazywane są one „paskami klimatycznymi” i pokazują zmieniające się średnie roczne odchylenia temperatury od normy z lat 1961-2010. Każdy pasek to kolejny rok, w skali świata i Polski począwszy od 1850 roku.
Paski klimatyczne dla Polski. Każdy kolejny od lewej do prawej oznacza anomalię średniej temperatury w latach 1901-2023 w stosunku do normy z lat 1961-2010. Fot. Ed Hawkins / showyourstripes.infoNiebieskie paski wskazują na temperaturę poniżej normy, białe w normie, a czerwone powyżej normy. Na tle lat kolory różniły się, ponieważ jeden rok bywa cieplejszy, a inny chłodniejszy. Jednak na tle stulecia trend jest wyraźny.
Otóż przybywa pasków czerwonych, a ubywa niebieskich. 2023 rok był dla polskiego klimatu wyjątkowy, ponieważ był najcieplejszym w dziejach meteorologii. Średnia temperatura była w skali całego kraju o 2 stopnie wyższa od normy.
Paski klimatyczne dla świata. Każdy kolejny od lewej do prawej oznacza anomalię średniej temperatury w latach 1850-2023 w stosunku do normy z lat 1961-2010. Fot. Ed Hawkins / showyourstripes.infoWszystko wskazuje na to, że 2024 rok zapisze się jeszcze cieplej. Paski zmieniają barwę z czerwonej w bordową. W przyszłości czerwień zdominuje paski klimatyczne, a bordowe barwy będą pojawiać się coraz częściej.
Naukowcy ostrzegają, że ocieplenie klimatu doprowadzi nie tylko do większej liczby dni gorących i upalnych, ale również odbierze nam zimę i przyniesie coraz więcej klęsk żywiołowych, które będą również coraz kosztowniejsze dla mienia i ludzkiego życia.
Paski klimatyczne dla świata. Każdy kolejny od lewej do prawej oznacza anomalię średniej temperatury w latach 1850-2023 w stosunku do normy z lat 1961-2010. Fot. Ed Hawkins / showyourstripes.infoTylko dalsze ograniczanie emisji gazów cieplarnianych może ten proces spowolnić lub zatrzymać. To oczywiście wiąże się z kosztami i zmianą sposobu funkcjonowania, ale chyba nikt nie chce żyć w piekle, męcząc się każdego lata podczas potwornych upałów i obawiając się o dach nad głową podczas nawałnic.
Źródło: TwojaPogoda.pl
