FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nigdy nie układaj kamieni w ten sposób. To katastrofa dla przyrody

Od plaż po góry turyści układają kamienie jeden na drugim. Głównie oznaczają w ten sposób ścieżki, aby nie zabłądzić. Jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że to bardzo niebezpieczny zwyczaj. Dlaczego?

Układanie kamiennych kopczyków jest bardzo niebezpieczne. Fot. Pixabay.
Układanie kamiennych kopczyków jest bardzo niebezpieczne. Fot. Pixabay.

Na turystycznych szlakach coraz częściej możemy spotkać kamienne kopczyki. Ten zwyczaj Polacy przywożą ze swoich zagranicznych wojaży. Dawniej, gdy jeszcze nie stosowano tabliczek nawigacyjnych, kamienie na kamieniach układano, aby wskazać właściwą drogę.

W Himalajach kopczyki były formą okazywania szacunku duchom gór, swoistą modlitwą za bezpieczną i udaną drogę do celu. W Polsce kopczyki szybko stały się swoistym podpisem, śladem obecności w danym miejscu. Zdjęcia skalnych rzeźb hurtowo trafiały na Instagrama.

Nigdy nie układaj kamieni w ten sposób. Fot. TwojaPogoda.pl

Spotykanie ich na naszych rodzimych szlakach zaczęło zachęcać turystów do stawiania kolejnych, jeden obok drugiego. Każdy był wyższy od drugiego. Jednak, gdy masowo zaczęły się pojawiać w parkach narodowych ktoś musiał wreszcie powiedzieć STOP!

Kamienne kopczyki stanowią poważne zagrożenie

W Tatrzańskim Parku Narodowym, ale też we wszystkich pozostałych, budowanie kamiennych kopczyków jest tak samo zabronione, jak podpisywanie się na skałach sprejem. Z procederem walczą zarówno Strażnicy Parków, jak i wolontariusze, którzy pouczają turystów, coraz częściej wypisują też mandaty.

Nigdy nie układaj kamieni w ten sposób. Fot. TwojaPogoda.pl

Dlaczego wydawałoby się niegroźna zabawa jest bardzo szkodliwa? Ekolodzy alarmują, że zbieranie kamieni i znoszenie ich w jedno miejsce może prowadzić m.in. do erozji gleby na górskich szlakach, ponieważ rozproszone kamienie różnego kształtu spowalnianą spływ potoków po ulewnych deszczach.

Jednak nie tylko z tego powodu. Kamienie stanowią też schronienie dla najróżniejszych gatunków fauny, od chrząszczy po dżdżownice. Pod głazami mogą one przeczekać niesprzyjającą pogodę lub uchronić się przed zgnieceniem przez wędrujące potoki turystów. To siedlisko ich życia.

Nigdy nie układaj kamieni w tej sposób. Fot. TwojaPogoda.pl

Powinniśmy o tym pamiętać, gdy następnym razem zobaczymy kamienne kopczyki na szlaku, chociażby w rezerwacie. Strażnicy Parków Narodowych proponują rozbieranie ich. Kamienie najlepiej rozrzucić po okolicy, a wówczas będzie z nich więcej pożytku niż problemów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news