Wygasły, czynny i drzemiący. Czym jest wulkan?
Wulkan jest (dosłownie) otworem na powierzchni Ziemi, znajdującym się na lądzie lub pod wodą. Sączy się z niego stopiona skała, zwana magmą. Zdarza się, że olbrzym wybucha w sposób spektakularny; wtedy pojawia się popiół, pył i całe tony gorącej lawy, która niszczy absolutnie wszystko na swojej drodze.
Obserwowanie aktywności wulkanicznej pozwoliło stworzyć ich prosty podział:
• wygasłe - nie przejawiają żadnej aktywności; jednym z nich jest stożek wulkaniczny Ostrzyca, znajdujący się na Pogórzu Kaczawskim.
• czynne - na Ziemi jest prawie 500 czynnych wulkanów, w tym te najbardziej znane: Etna oraz Wezuwiusz.
• drzemiące - wulkany aktywne, ale pozostające w stanie uśpienia, trwającego nawet kilka tysięcy lat.
5 najpotężniejszych wulkanów na Ziemi
Masyw Tamu
Masyw Tamu to absolutny rekordzista, jeżeli chodzi o powierzchnię, którą zajmuje. Dorównuje nawet wulkanom znajdującym się na Marsie, co czyni go jedną z największych tego typu struktur nie tylko na naszej planecie, ale też w obrębie całego Układu Słonecznego. Masyw Tamu zajmuje 311 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni i ma wysokość 4400 metrów. Dla porównania, Polska ma około 322 tysiące kilometrów powierzchni.
Mauna Kea
Najwyższy uśpiony wulkan tarczowy na świecie znajdujący się na Hawajach, to Mauna Kea. Jego szczyt sięga 4205 metrów, aczkolwiek jego podstawa znajduje się na dnie Oceanu Spokojnego i właśnie od tego miejsca należy wyliczyć dokładną wysokość, która wynosi 10203 metry. Jest to absolutnie najwyższa wysokość względna na Ziemi!
Yellowstone
Kaldera Yellowstone ze Stanów Zjednoczonych, znana z książek, filmów i niezliczonych apokaliptycznych wizji, mieści na swoim obszarze ponad 10 tysięcy obiektów hydrotermalnych, z czego ponad 500 to czynne gejzery. Jest swoistą pozostałością po gigantycznych erupcjach, ostatnią z nich datuje się na 640 tysięcy lat temu. Komora magmowa ma wymiary 30 na 90 kilometrów.
Llullaillaco
Llullaillaco znajduje się w Andach Środkowych. Jest to jeden z najwyższych aktywnych wulkanów na świecie, osiągający 6723 metry wysokości. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1877 roku.
Ojos del Salado
Z kolei Ojos del Salado (czyli Oczy Słonej Góry), nieczynny wulkan, jest najwyższą górą w Chile oraz trzecim co do wielkości szczytem Ameryki Południowej. Jego imponująca wysokość wynosi 6893 metry.
Wybuch superwulkanu to przerażający scenariusz
Gdyby wulkan Yellowstone obudził się do życia, mogłoby to wywołać katastrofalne skutki. Dwa miliardy ton siarki trafiłoby do atmosfery, a tysiąc kilometrów sześciennych skał i popiołu wulkanicznego zasłoniłoby słońce. Takie zdarzenie mogłoby prowadzić do drastycznego ochłodzenia klimatu, które wstrzymałoby wzrost roślin, dewastując rolnictwo na ogromną skalę. Skutki tego mogłyby obejmować głód i kryzysy humanitarne, a w najgorszym przypadku - upadek cywilizacji. Na szczęście, nie ma powodu do obaw. Najprawdopodobniej nie doczekamy takiego zdarzenia.
Źródło: national-geographic.pl / TwojaPogoda.pl.