FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Od suszy do potężnych ulew. Polskie rzeki mogą tego nie wytrzymać

W najbliższych dniach niż genueński Boris przyniesie bardzo obfite opady deszczu. Będziemy zmagać się z lokalnymi powodziami i podtopieniami. O możliwych niebezpieczeństwach poinformowało IMGW, a mieszkańcy części kraju dostali już stosowne alerty RCB. Musimy liczyć się z problemem lokalnych wezbrań.

Fot. iStock
Fot. iStock

Od suszy po lokalne powodzie

Po upalnym lecie oraz suszach nadchodzi niż, który przyniesie silne ulewy. Do niedzieli będziemy borykać się z intensywnymi opadami deszczu, które mogą spowodować lokalne powodzie.

Jak można przeczytać na stronie IMGW, najtrudniejsza sytuacja wystąpi w czwartek i piątek w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim, gdzie suma opadów z dwóch dni może wynieść nawet 120 litrów na metr kwadratowy. Punktowo kumulacje opadów mogą być znaczne wyższe. Silny wiatr, a także spadek temperatury dodatkowo pogorszą warunki pogodowe. Od soboty strefa opadów obejmie kolejne regiony kraju kierując się na północ i wschód Polski. Silne działanie niżu odczujemy do niedzieli. Po weekendzie może jeszcze popadać, nie będą to jednak dotkliwe ulewy.

Niebezpieczne wzrosty stanów wody. Kto jest najbardziej zagrożony?

Po długotrwałych suszach na terenie Polski duża ilość opadów w krótkim czasie znacznie utrudni infiltrowanie w głąb gleby. Oznacza to poważne problemy z odpływem powierzchniowym. Koryta rzeczne mogą nie wytrzymać nadmiaru wód i przekroczyć granice umowne, a nawet wylać tworząc niebezpieczne podtopienia.

Największe problemy z podtopieniami spowodowanymi niżem genueńskim wystąpią wzdłuż rzek płynących przez dorzecza górnej i środkowej Odry. Od piątku do poniedziałku ulewy mogą również spowodować podtopienia wzdłuż górnego biegu Wisły. IMGW ostrzega także przed drugim zagrożeniem hydrologicznym: podtopienia na obszarach miejskich. Duże opady deszczu mogą spowodować poważny problem z odprowadzaniem wody przez miejskie systemy kanalizacji.

Służby w Polsce postawione w stan gotowości

Oddziały straży pożarnej, Wojska Obrony Terytorialnej oraz siły lądowe zostały postawione w stan gotowości przez Szefa MON. Co więcej, w wielu miastach tworzą się już sztaby kryzysowe. Chociaż meteorolodzy nie przewidują, aby tym razem niż genueński spowodował w naszym kraju ogólnopolską powódź, to lokalne podtopienia są realne.

Tragiczna powódź stulecia w Polsce. Czytaj więcej

Należy zachować wzmożoną ostrożność w ciągu najbliższych dni, nie planować wyjazdów, jeżeli nie ma takiej konieczności oraz nie zbliżać się do rzek. Mieszkańcy pobliskich zbiorników wodnych i rzek powinni zabezpieczyć swój dobytek.

Dlaczego niż Boris jest groźny?

Niże genueńskie, formujące się w rejonie włoskiego miasta Genua, są jednymi z najbardziej niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które mogą dotknąć Polskę. Powstają one w wyniku napływu zimnego powietrza znad kontynentu nad ciepłe wody Morza Śródziemnego. Ta różnica temperatur powoduje powstanie układu niskiego ciśnienia, który przynosi ze sobą obfite opady deszczu, a zimą - intensywne śnieżyce. Obszary dotknięte niżem genueńskim często doświadczają powodzi i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Źródło: IMGW / GOV.

prognoza polsat news