FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wielki Wybuch to mit? Naukowcy nie mają złudzeń

Czy Wielki Wybuch rzeczywiście dał początek istnieniu Wszechświata? Ta fundamentalna teoria fizyki może wkrótce zostać zakwestionowana. W świetle najnowszych odkryć coraz więcej naukowców uważa, że Wielki Wybuch nie był początkiem, lecz jednym z wielu etapów w ewolucji naszego kosmosu.

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Od kurczenia się do ekspansji

Od lat astrofizycy napotykają problemy, których wyjaśnienie wymaga specjalistycznego sprzętu, obserwacji, ale przede wszystkim czasu. Jednym z wyzwań, jaki napotykają to wiek np. galaktyk. Niektóre z nich, wyglądają na starsze niż można przypuszczać. Czy było zatem coś przed Wielkim Wybuchem? Okazuje się, że jest to bardzo prawdopodobne.

Wielkie Odbicie, a więc teoretyczny model wskazuje na to, że wszechświat może kurczyć się, aby następnie wystąpiła ekspansja. W tym modelu Wielki Wybuch staje się częścią oscylacyjnego cyklu. W czasopiśmie Journal of Cosmology and Astroparticle Physics została przedstawiona teza, według której aż 80 procent materii we wszechświecie może składać się z czarnych dziur, powstałych przed fazą ekspansji.

Zrozumieć ewolucję wszechświata na nowo

Przed badaczami stoi ogromne wyzwanie. Nowe fakty, wynikające z możliwości stosowania innowacyjnych narzędzi oraz rozwoju badań kosmosu, zmuszają do weryfikacji modeli, które wydawały się oparte na solidnych podstawach. Kosmos jednak wciąż zaskakuje, a rosnące możliwości eksploracji pozwalają na tworzenie nowych modeli oraz rodzą pytania, na które będą musiały odpowiedzieć kolejne pokolenia.

Zmieniając się model wszechświata

Obecnie nauka dysponuje dobrze funkcjonującym modelem Wszechświata. Jednakże warto pamiętać, że jest to tylko pewna koncepcja. Wciąż pojawiają się nowe narzędzia badawcze i możliwości, a wielu naukowców uważa, że dopiero wkraczamy w erę efektywnego rozwoju astronomii. Może to prowadzić do obalenia wielu, nawet fundamentalnych teorii oraz konieczności opracowania nowych ram teoretycznych. Właśnie tak może się stać w tym przypadku. Przyzwyczajeni do teorii Wielkiego Wybuchu jako początku, być może będziemy musieli zrewidować nasze przekonania. Jak twierdzi Patrick Peter z Narodowego Centrum Badań Naukowych, ta przełomowa teoria mogłaby również znacząco przyczynić się do zrozumienia ciemnej materii, która jest jedną z najbardziej intrygujących zagadek współczesnej nauki.

Czy potwierdzenie tej teorii jest możliwe?

Wiele wskazuje na to, że tak. Chociaż oczywiście nie stanie się to od razu. Przed naukowcami jeszcze wiele lat badań, obserwacji i eksperymentów, które mogą przyczynić się do obalenia jednej z najważniejszych i najbardziej znanych teorii. Jednak już teraz można powiedzieć, teoria wskazująca na to, że nasz wszechświat wciąż kurczy się, aby później, wykorzystując Wielkie Odbicie, dojść do momentu ekspansji, jest bardzo prawdopodobna.

Źródło: cambridge.org / naukawpolsce.pl.

prognoza polsat news